3 pomysły, jak zainwestować milion złotych w 2021 r.

15 grudnia , 2020 | Autor: Kuba Karliński

Projekt deweloperski lub tradycyjny zakup starannie wyselekcjonowanego gruntu to ciekawe opcje inwestycji miliona złotych na rynku nieruchomości. Wszystko zależy od apetytu na zyski i tolerancji na ryzyko inwestora, ponieważ każda z tych inwestycji ma swoje atuty.

Dysponujesz kwotą miliona złotych do zainwestowania i rozglądasz się po rynku nieruchomości w poszukiwaniu ciekawych ofert. Oto kolejne propozycje. Jeśli nie czytałeś pierwszej części tego tekstu, znajdziesz ją tutaj.

Projekt deweloperski

Bardzo dobra koniunktura na rynku nieruchomości przyciąga wielu inwestorów. Niektórzy nie są zainteresowani zakupem nieruchomości i niewielkimi zyskami, jakie oferuje ich wynajem. Szukają oni możliwości uczestniczenia w projektach deweloperskich, które potrafią wypracować kilkadziesiąt procent marży. Deweloperzy prowadzą swoje projekty tak, żeby zmaksymalizować korzyści. Wielu z nich chętnie wchodzi we współpracę z inwestorami, którzy wnoszą kapitał bezpośrednio do projektów deweloperskich, stając się ich wspólnikami. Zainwestowany milion złotych może przynieść ok. 6-10% odsetek w skali roku, co przekłada się na zwrot nawet na poziomie kilkudziesięciu procent kwoty kapitału zainwestowanego bezpośrednio w projekt deweloperski przez cały jego okres. Im większy deweloper, tym oferuje mniejszy zysk z zainwestowanego kapitału oraz słabsze zabezpieczenia. Warto na nie zwrócić uwagę, żeby w momencie zadyszki nie okazało się, że straciliśmy zainwestowane pieniądze. Dobrą praktyką jest prześwietlenie dewelopera, z którym chcemy nawiązać współpracę. Warto także wybrać taki mechanizm inwestycji, który pozwoli nam nie tylko dobrze na niej zarobić, ale także zabezpieczy nas przed ewentualną stratą. Podsumowując, inwestujesz milion złotych w lokal komercyjny pod wynajem i otrzymujesz ok. 80.000 zł rocznie – średnio 8,0%.

Grunt

Jeśli nie oczekujesz od inwestycji regularnych przychodów i dochodu pasywnego, a Twój horyzont inwestycji jest bardzo długi (7-10 i więcej lat), warto rozważyć inwestycję w grunt, który będzie mieć potencjał wzrostu wartości. Gdzie go szukać? Przede wszystkim w okolicy dużych miast, na terenach które podlegają urbanizacji – tam, gdzie przybywa ludzi i gdzie coraz więcej „się dzieje”. Grunty rolne lub już budowlane, ale jeszcze bez infrastruktury – energii elektrycznej, wodociągu, gazociągu, kanalizacji, utwardzonych dróg dojazdowych nie przyciągają dzisiaj zbyt wielu klientów. Może to ułatwiać znalezienie gruntu do zakupu w atrakcyjnej cenie, a w perspektywie kilku lat, poodcinanie kuponów z tytułu wzrostu jego wartości. Dla bardziej cierpliwych inwestorów szczególnie ciekawe mogą być oferty gruntów rolnych, obrót którymi jest ograniczony od maja 2016 r.

Jak zarabiać na ziemi i jak znaleźć odpowiednią działkę możesz przeczytać tutaj. Jakich zysków można oczekiwać? Inwestujesz milion złotych w starannie wyselekcjonowany grunt i po 4-5 latach otrzymujesz ok. 300.000-400.000 zł – stopa zwrotu wynosi ok. 30-40% – a w niektórych przypadkach nawet więcej.

Apartament za granicą

Jeśli jednak chcesz zainwestować w nieruchomość pod wynajem, weź pod uwagę rynki zagraniczne. Przy wynajmie nieruchomości wyższe stopy zwrotu można uzyskać z nieruchomości wakacyjnych poza granicami Polski. Nad Morzem Śródziemnym sezon turystyczny trwa prawie cały rok, jest znacznie cieplej i więcej turystów korzysta z jego uroków. Hiszpania, Włochy, Chorwacja, czy ostatnio także Albania kuszą błękitną, krystalicznie czystą wodą, skalistym wybrzeżem i urokliwymi miasteczkami o wielosetletniej historii. Kuchnia śródziemnomorska i tradycja przyciągają tam co roku miliony turystów. Oferta hoteli i apartamentów turystycznych jest bardzo mocno rozbudowana. W jej ramach można znaleźć oferty apartamentów wakacyjnych, którymi podobnie jak condo-hotelami w Polsce zarządzają lokalni operatorzy. Za milion złotych można znaleźć przestronny apartament w Hiszpanii lub Chorwacji, który po uwzględnieniu kosztów i podatków przyniesie ok. 7-8% stopy zwrotu rocznie. Jeśli wynegocjujesz odpowiednio niską cenę zakupu, stopa zwrotu może być większa. Mamy więc do czynienia z sytuacją, kiedy kupujesz apartament pod wynajem w turystycznej miejscowości za granicą za równowartość miliona złotych i co rok otrzymujesz ok. 70.000-80.000 zł z jej wynajmu, a jednocześnie możesz korzystać ze swojej nieruchomości przez 1-2 tygodnie w roku.

***
Chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami, jak zainwestować milion złotych na rynku nieruchomości? Napisz w komentarzu, w jakie jeszcze nieruchomości warto zainwestować lub na co szczególnie zwrócić uwagę.

Tagi:

czytaj także

REKLAMA