Ta strona wykorzystuje pliki cookies jak każda inna strona. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce prywatności. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

Budowa domu

Panująca moda na ekologię dotyczy już praktycznie wszystkich sfer życia – również, a może przede wszystkim, mieszkania. Czy jednak rzeczywiście dużo osób buduje domy stosując się do zasad ekologii? Sprawdziliśmy jak dużo ofert domów na sprzedaż dotyczy nieruchomości, w których zastosowano ekologiczne sposoby ogrzewania powietrza oraz wody.

Ciągle jednym z najbardziej popularnych wyborów wśród osób, które obecnie stawiają domy, jest piec kondensacyjny na gaz ziemny. Ten sposób ogrzewania jest oszczędny i jednocześnie stosunkowo proekologiczny. Jak zauważa Kuba Karliński z DzialkaDlaCiebie – Nie jest to wprawdzie rozwiązanie idealne dla środowiska, ze względu na wydzielanie się do atmosfery szkodliwych substancji będących wynikiem spalania gazu. Jednak w porównaniu do bardziej tradycyjnych sposobów ogrzewania, takich jak kotły na węgiel lub zwykłe kotły gazowe, zanieczyszczenie środowiska jest dużo mniejsze. Dodatkowo kocioł kondensacyjny uzyskuje ciepło nie tylko ze spalania gazu, ale też odzyskuje je ze spalin. Dzięki temu dostarczając taką samą, albo nawet większą ilość ciepła, zużywa mniej paliwa, niż tradycyjny kocioł, co przynosi wymierne korzyści finansowe, mimo konieczności poniesienia większych wydatków podczas zakupupodsumowuje ekspert z DzialkaDlaCiebie.

Drugim pod względem popularności ekologicznym sposobem ogrzewania domu jest pompa ciepła. Jej działanie polega na pobieraniu ciepła z gleby, wód podziemnych lub skał i dostarczaniu go do wewnątrz pomieszczeń lub do obiegu grzewczego i domowego zbiornika wody gorącej. Można w ten sposób ogrzewać pomieszczenia bezpośrednio lub za pomocą systemu ogrzewania podłogowego. Koszt instalacji pompy ciepła jest dużo wyższy niż innych źródeł ogrzewania. Przynosi jednak oszczędności w comiesięcznych rachunkach, więc warto przekalkulować, czy akurat nam się to opłaca. Wszystko zależy od naszego indywidualnego poczucia komfortu cieplnego oraz m.in. od powierzchni domu.

Jeżeli zdecydujemy się na budowę domu pasywnego z bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię cieplną, do ogrzania i ochłodzenia pomieszczeń powinien wystarczyć rekuperator. Jest to urządzenie, które podczas wentylacji pomieszczeń odzyskuje ciepło z odprowadzanego powietrza, ogrzewając nim powietrze pobierane z zewnątrz i doprowadzane do pomieszczeń. Dzięki temu wentylacja pomieszczeń nie powoduje ich nadmiernego wychłodzenia. Obecnie jednak rekuperatory są raczej uzupełnieniem dla innych sposobów ogrzewania, ponieważ z reguły nie byłyby wystarczające, aby samodzielnie ogrzać cały dom w polskich warunkach klimatycznych.

Istnieją także inne, bardziej ekologiczne sposoby ogrzewania domu, jednak na razie są one mało popularne, przede wszystkim ze względu na wysoką cenę i długi okres zwrotu poniesionych kosztów. Można tutaj wymienić między innymi ogniwa fotowoltaiczne, przekształcające energię słoneczną w prąd elektryczny, który następnie można wykorzystać do ogrzania domu. Obecnie promienie słoneczne wykorzystuje się raczej w kolektorach słonecznych, które są w stanie ogrzać jedynie wodę użytkową.

tab1

Zastosowanie technologii ekologicznych przynosi korzyści nie tylko dla środowiska, ale też dla nas samych. Jak zauważa Agata Polińska z serwisu otoDom.pl – są to korzyści nie tylko pośrednie, które wynikają z przebywania w czystszym środowiskiem, ale nierzadko także wymierne korzyści finansowe. Dlatego kupując dom, a także podczas jego budowy warto się zastanowić jak my sami możemy zadbać o środowisko, w którym żyjemy oraz przy okazji zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

0