Blog
Ekologiczny i ekonomiczny – Twój nowy, lepszy dom
Marzenie o własnym domu jest na najlepszej drodze do spełnienia? Warto zatem zastanowić się nad kolejnym krokiem. Co możemy zrobić, aby mieszkanie w nim było przyjemne, ale także ekologiczne oraz niedrogie?
Wymarzony dom napawa nas dumą i poczuciem satysfakcji. Jego powstanie wiąże się jednak nie tylko z radością, ale także stresem towarzyszącym poszczególnym decyzjom i wydatkom. Przed rozpoczęciem budowy wyznaczmy sobie priorytety związane z eksploatacją domu, takie jak wygoda, niskie koszty eksploatacji, wysoka jakość zastosowanych rozwiązań. Wśród tych postanowień, warto przedsięwziąć jeszcze jedno, a mianowicie wyposażyć dom tak, by był bardziej ekologiczny.
Dom przyjazny środowisku i kieszeni
W trosce o rozsądne i ekologiczne użytkowanie domu, weźmy pod uwagę sprawdzone rozwiązania. Gospodarstwa domowe wykorzystujące do zaspokajania swoich potrzeb choćby częściowo energię pozyskiwaną z alternatywnych źródeł będą wymagały nakładu mniejszych środków na eksploatację. Najpopularniejsze rozwiązania czerpiące z natury korzystają z energii słonecznej i wiatrowej. Korzystanie z turbin wiatrowych, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych czy mat i paneli grzewczych to jednak dopiero początek przygody
z domem przyjaznym środowisku. Aby rzeczywiście można go było nazwać ekologicznym, musi bowiem spełniać kilka warunków.
Planowanie ekologicznego domu powinniśmy rozpocząć już na etapie wyboru działki. Najlepiej postawić na duży areał gruntu, z możliwością rozbudowania elewacji od południa. Odpowiednie ustawienie domu na obszernej działce pozwala m.in. na zwiększenie użyteczności kolektorów słonecznych. Wybierając rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii, wydamy prawdopodobniej więcej pieniędzy niż na tradycyjne urządzenia. Warto jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do tradycyjnych instalacji, do ekologicznych urządzeń jesteśmy w stanie uzyskać atrakcyjne dofinansowanie od Unii Europejskiej – np. dopłatę do kredytu zaciągniętego na zakup i montaż .
Jak wybrać eko dom?
W nomenklaturze eko budownictwa wyróżnia się przede wszystkim domy pasywne oraz energooszczędne. Czym różnią się te standardy wznoszenia obiektów budowlanych?
Domy energooszczędne
Idea budownictwa energooszczędnego narodziła się w latach 70. Gospodarstwa domowe tego typu nie generują wysokiego zużycia energii zarówno podczas jego budowy, jak i eksploatacji. W domach energooszczędnych roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania wynosi około 70 kWh/(m2/rok). Niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzania przekłada się na realne korzyści finansowe. Energooszczędne gospodarstwa domowe ogrzewa się 3-5 razy taniej niż standardowy budynek, a buduje tylko nieznacznie drożej. Muszą mieć one jednak zwarte bryły i ograniczony metraż. Najlepiej, aby dom energooszczędny wybudowany był na planie prostokąta. Utrzymaniu ciepła wewnątrz służą piętra – następują w nich zdecydowanie mniejsze straty ciepła niż w posesjach parterowych. Domy energooszczędne wymagają odpowiedniego ustawienia względem kierunków świata oraz specjalnych materiałów budowlanych. Staranne ocieplenie jest warunkiem minimalizacji strat ciepła przenikającego przez ściany. Podczas budowy należy zadbać o odpowiednio grubą warstwą izolacji termicznej. Projekty domów o tak niskim zapotrzebowaniu na ciepło nierzadko zakładają, że będą one wykonane w technologii szkieletowej, co ułatwia zastosowanie dodatkowego ocieplenia. Wykorzystywane są w nich także bardziej skomplikowane systemy wentylacji grawitacyjnej.
Domy pasywne
Idea domów pasywnych została zapoczątkowana w Niemczech. Do dziś budowane są one według najwyższych standardów opracowanych przez niemiecki Passivhaus Institut Darmstadt . Do ogrzania takich gospodarstw wystarcza zaledwie około 15 kWh/m2/rok. Domy pasywne wyróżniają doskonałe parametry izolacyjne oraz zastosowanie rozwiązań minimalizujących zużycie energii podczas eksploatacji. Nierzadko jest ono kilkukrotnie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach . Redukcja poboru energii zachodzi przede wszystkim dzięki odpowiedniej konstrukcji domu, stanowiącej najczęściej prostą bryłę oraz użytkowaniu energii słonecznej bez zastosowania aktywnych rozwiązań instalacyjnych. Do poboru ciepła stosuje się szczelne okna, zewnętrzne rolety oraz odpowiednie systemy wentylacji. Budowa domu pasywnego to nawet o 20-30% wyższy koszt niż w przypadku domu energooszczędnego. Nakłady finansowe za jego ogrzewanie można jednak zmniejszyć nawet o 75-90% w porównaniu z tradycyjnym gospodarstwem domowym, co w rezultacie pozwala na największą oszczędność w porównaniu z innymi typami domów jednorodzinnych.
Niższe rachunki długofalowo czy tańsza budowa już teraz? Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami. Wybierając typ domu odpowiedni do naszych potrzeb, priorytetów i funduszy będziemy w stanie zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na dom pasywny czy energooszczędny, możemy być pewni, że każdy z nich stanowi długoterminową oszczędność oraz jest dla nas niezwykle przyszłościową inwestycją, którą stawiamy, zachowując równocześnie troskę o środowisko naturalne.