Blog
Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży? Poznaj metodę 4 kroków
Sprzedaż nieruchomości to nie lada wyzwanie – organizacyjne, logistyczne i prawne. Aby oszczędzić sobie nerwów, czasu i pieniędzy, warto odpowiednio się do niej przygotować. Poznaj 4 proste kroki, które przybliżą cię do finalizacji transakcji oraz pozwolą zyskać na niej jak najwięcej.
1. Zorientuj się, co sprzedajesz i jak wygląda rynek
Zanim przystąpisz do sprzedaży odrób pracę domową i zorientuj się, jak wygląda rynek w twoim segmencie nieruchomości/mieszkań i twojej okolicy – miejscowości i dzielnicy. Trzeba wiedzieć, jakie mieszkania są wystawiane, w jakim stanie i w jakiej cenie oraz jakie się sprzedają, kto je kupuje i dlaczego. Ułatwi to znacznie przygotowanie oferty na własne M. Szukaj informacji na portalach internetowych z ogłoszeniami oraz wśród agentów nieruchomości aktywnych w okolicy.
Ustal standard w jakim sprzedawane są podobne lokale i widełki cenowe dla takich transakcji. Porównaj swoje mieszkanie z innymi i oceń, ile mogłoby i powinno kosztować. To ćwiczenie może być trudne, jeśli robisz je pierwszy raz, ale poproś znajomych o pomoc. Na pewno chętnie pomogą.
2. Skompletuj dokumenty
Pierwszym krokiem tego procesu powinno być przygotowanie numeru Księgi Wieczystej nieruchomości. Sprawdź, czy zapisy w Księdze Wieczystej są aktualne i szczególnie, czy nie ma na niej obciążeń, które mogłyby utrudnić lub uniemożliwić sprzedaż nieruchomości. Można to zrobić online, w systemie Elektroniczne Księgi Wieczyste.
W następnej kolejności odszukaj akt notarialny umowy sprzedaży lub darowizny. Jeśli otrzymałeś mieszkanie w spadku, przedstaw akt poświadczenia dziedziczenia bądź prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku. Nabycia w drodze spadku i darowizny wymagają również uzyskania zaświadczenia z Urzędu Skarbowego.
W przypadku finansowania zakupu lokalu z kredytu, sprzedając mieszkanie trzeba wykazać, ile rat pozostało do spłaty lub, że zobowiązanie zostało w całości spłacone. Należy więc postarać się o zaświadczenie z banku o spłacie kredytu/wysokości pozostałego zobowiązania. Warto także zweryfikować saldo rozliczeń ze wspólnotą mieszkaniową i spółdzielnią oraz gestorami mediów. Przyda się nam nie tylko informacja o braku zaległości, ale także wyszczególnienie comiesięcznych opłat związanych z utrzymaniem lokalu.
Do tego dochodzi dokument zaświadczający o braku zameldowania osób w sprzedawanym lokalu oraz o niezaleganiu z podatkiem od nieruchomości. Należy też zwrócić uwagę na aktualność takich dokumentów.
Bez względu na liczbę załączników do aktu notarialnego, kupujący może oczekiwać podpisania wielu oświadczeń w treści umowy, dotyczących m.in. braku obciążeń czy zgodności faktycznego stanu budynku z opisem wynikającym z dokumentów.
3. Zadbaj o stan nieruchomości
Zanim zaczniesz odświeżanie nieruchomości, poproś kogoś obiektywnego o ocenę jej stanu. Podstawowym zabiegiem jest gruntowne sprzątanie (meble, ściany, podłogi i okna) oraz odmalowanie mieszkania. Zwróć także uwagę na stan podłóg – być może warto je wycyklinować lub zmienić posadzkę czy deski na świeże i uniwersalne. Co jeszcze warto zrobić. Z pewnością odpersonalizować lokal. Mieszkanie będące neutralną bazą do aranżacji przez kupującego będzie zdecydowanie bardziej zachęcające do zakupu.
Przynajmniej na czas wykonywania zdjęć oraz odwiedzin zainteresowanych zakupem schowaj wszystkie niepotrzebne i osobiste przedmioty. Odwiedzający nie będą czuli się przytłoczeni osobistym charakterem mieszkania, a dodatkowo sprawi ono wrażenie większego optycznie. Wykorzystaj zasady optyki, mające wpływ na odbiór mieszkania przez potencjalnego nabywcę. Większość nabywców szuka jasnych lokali, dlatego odsłoń okna, pozbądź się zajmujących przestrzeń ciężkich mebli, a nawet… przebij ściany niepotrzebnie dzielące pomieszczenia (np. kuchnię i salon). Za pomocą tych sposobów możesz „zyskać” nawet kilka metrów kwadratowych.
4. Postaw na dobry marketing
Zadbaj o odpowiedni opis swojej oferty. Opisz ją jak najdokładniej, podając precyzyjne parametry wszystkich pomieszczeń, detale dotyczące wyposażenia i stanu nieruchomości (np. przeprowadzone remonty) oraz jej otoczenia. Zrób zdjęcia wysokiej jakości oraz dołącz do ogłoszenia plan pomieszczeń. Zainspiruj potencjalnego nabywcę i podsuń mu pomysły na przykładowe aranżacje pomieszczeń czy zmiany ich układu lub przeznaczenia. Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie wypromować i sprzedać nieruchomość, wesprzyj się pomocą agenta.
Więcej informacji na temat metod zarabiania na mieszkaniach oraz strategii inwestowania znajdziesz w mojej książce – „Zarabiajmy na nieruchomościach”. Udanej transakcji!