Blog
Jak zacząć inwestować w nieruchomości?
Chcesz zainwestować w nieruchomości i nie wiesz, jak się do tego zabrać? Słyszysz dookoła, że ludzie kupują mieszkania pod wynajem, działki albo inne nieruchomości. Chwalą się tym przy każdej okazji, w gronie znajomych i rodziny. Chciałbyś także zacząć inwestowanie w nieruchomości, ale brakuje Ci wiedzy, odwagi lub pewności siebie.
Najtrudniej jest zacząć, szczególnie, kiedy wkraczamy na nieznane terytorium. Umiejętność inwestowania w nieruchomości nie różni się od chodzenia, jazdy na rowerze, czy gotowania. Robimy pierwszy krok, potem drugi i następne.
Dlaczego chcesz inwestować w nieruchomości? Jaki masz cel?
Zacznij od odpowiedzi na pytania o twój cel i twoją motywację. Nie wystarczy iść ślepo za tłumem, bo „w dzisiejszych czasach wszyscy inwestują w nieruchomości”. Inwestowanie w nieruchomości to wieloletnie zobowiązanie i długotrwały proces, który będzie momentami trudny i nie zabraknie w nim po drodze wyzwań. Im bardziej osobisty i ważniejszy dla ciebie będzie cel, tym większą motywację utrzymasz, by wytrwać w postanowieniu i tym łatwiej będzie ci radzić sobie w trudnych momentach.
Celem może być np. żeby odłożyć pieniądze na emeryturę, nie wydać zarobionych w pracy pieniędzy na błahostki lub zachcianki, zabezpieczyć finansowo przyszłość swoich dzieci, lub osiągnąć wolność finansową. Często ten najważniejszy cel nie przychodzi do głowy od razu, tylko po pewnym czasie. Dlatego daj sobie trochę czasu i porozmawiaj z najbliższymi o tym, co dla was ważne i co przemawia do ciebie najmocniej.
Czym dysponujesz i jakie masz ograniczenia? Pieniądze, czas, wiedza
Aby inwestować, trzeba mieć pieniądze. To nie muszą być milionowe kwoty, na początek wystarczy już kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zobacz tutaj, jak inwestować w nieruchomości kwoty do 100 tys. zł. Jeśli dysponujesz większą kwotą, będzie ci łatwiej znaleźć ciekawą inwestycję. Będziesz również w stanie ulokować swój kapitał w większej liczbie nieruchomości i zbudować portfel, który ograniczy ryzyko. Od początku warto starannie analizować inwestycje i minimalizować ryzyko. Im mniejszą kwotę zaangażujesz w daną inwestycję, tym mniejsze konsekwencje dla ciebie jako inwestora w przypadku jej niepowodzenia.
Wiele osób uważa, że inwestują w nieruchomości tylko pieniądze. To nieprawda, ponieważ inwestor oprócz pieniędzy inwestuje także swój czas. Bez względu na to, czy pracujesz na etacie, czy prowadzisz swój biznes, zapewne jesteś w stanie określić, ile jest warta 1 godzina twojego czasu. Jeśli nigdy nie zadałeś sobie takiego pytania, to zrób to teraz! Ile zarabiasz przez 1 godzinę efektywnie poświęconą na pracę?
Stopę zwrotu z inwestycji warto liczyć nie tylko w oparciu o zainwestowane w nią pieniądze, ale także poświęcony czas. Zakup mieszkania pod wynajem, remont, wykończenie i wyposażenie go, a także bieżąca opieka nad najemcami i mieszkaniem wymagają albo dużo czasu od inwestora, albo profesjonalnej firmy, której usługi będą kosztować. Po uwzględnieniu poświęconego przez inwestora na nieruchomość czasu może okazać się, że jego inwestycja wcale nie jest tak dochodowa, jak do tej pory uważał.
Znacznie ciekawsza będzie pasywna inwestycja w nieruchomości, ponieważ nie będzie wymagać od inwestora zaangażowania czasowego. Pieniądze zainwestowane np. w projekt deweloperski realizowany przez doświadczonego dewelopera przyniosą konkretny zysk, który zostanie wypłacony inwestorowi zgodnie z zawartą umową.
Wiedza o rynku nieruchomości, inwestowaniu i pieniądzach to trzeci zasób, który ma ogromne znaczenie dla długoterminowego sukcesu w inwestowaniu w nieruchomości. Dlaczego długoterminowo? Ponieważ może zdarzyć się, że będziesz mieć szczęście na początku. Trafi ci się świetna okazja inwestycyjna i dobrze na niej zarobisz. Być może trafi się taka potem jeszcze raz albo dwa. To możliwe, szczególnie, kiedy rynek rośnie i wszystko drożeje. Wydaje się, że zawsze tak będzie i na fali kilku sukcesów szczególnie niedoświadczeni inwestorzy zaczynają za bardzo wierzyć w swoje szczęście i nieomylność. Właśnie wtedy najczęściej popełniają błędy, które mogą ich bardzo dużo kosztować.
Kontynuuj naukę o inwestowaniu i nieruchomościach
Skuteczne inwestowanie w nieruchomości wymaga bardzo dużej wiedzy dotyczącej rynku nieruchomości, pieniędzy, demografii, makro- i mikroekonomii, psychologii, marketingu, sprzedaży, negocjacji i dziesiątek innych zagadnień, których opanowanie nie jest łatwe i wymaga dużo czasu. Warto trzymać rękę na pulsie i stale poszerzać swoje horyzonty inwestorskie. Wiedza pozyskana z książek i artykułów stworzy solidną podstawę, na której będzie można budować i w oparciu o którą zdobywać praktyczne doświadczenie. Na początek polecam lekturę „Zarabiajmy na nieruchomościach”.
Warto również rozmawiać z innymi inwestorami i dzielić się z nimi swoimi pytaniami oraz doświadczeniami. Polecam także rozmowy z osobami, które dopiero zaczynają rozglądać się za inwestycjami w nieruchomości i badają rynek. Dzieląc się wiedzą, szybciej się uczymy i łatwiej zapamiętujemy zdobywaną wiedzę. Być może z czasem niektóre takie znajomości wykreują zaufanie i przełożą się na wspólne projekty inwestycyjne w przyszłości.
Wybierz dla siebie rodzaj inwestycji
Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Tak samo inwestowanie w nieruchomości zaczyna się od pierwszej inwestycji. Jeśli ten temat cię przygniata i sprawia wrażenie trudnego albo niemożliwego do opanowania, nie panikuj. Weź głęboki oddech, uśmiechnij się do siebie i zacznij od pierwszej inwestycji w nieruchomość. Skoncentruj się na tym, co ważne tu i teraz.
Ustal kwotę, jaką możesz bez większego stresu zainwestować w jeden projekt na dłuższy czas. Najlepiej niech to będzie nie więcej niż połowa twoich wolnych środków finansowych i kwota na tyle nieduża, żebyś sobie bez niej był w stanie poradzić tak długo, jak planujesz daną inwestycję.
Inwestować można na wiele sposobów i w różne nieruchomości. Wybierz najbardziej optymalną dla siebie strategię inwestowania w nieruchomości oraz segment nieruchomości. Jeśli nie chcesz od początku sam zajmować się swoją inwestycją, możesz skorzystać z oferty inwestowania pasywnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej nt. inwestycji w projekty deweloperskie realizowane przeze mnie, w których inwestor może uczestniczyć pasywnie, zapraszam tutaj.
Dobre praktyki dla początkujących inwestorów (na rynku nieruchomości i nie tylko)
W ramach podsumowania proponuję Ci 5 dobrych praktyk – zasad skutecznego inwestora:
– Inwestuj na tyle małe kwoty w każdy projekt, żeby się nie stresować.
– Inwestuj na tyle duże kwoty, żeby zysk z inwestycji wynagrodził nie tylko zaangażowany twój kapitał, ale także czas, który poświęciłeś lub poświęciłaś na daną inwestycję.
– Regularnie sprawdzaj postępy inwestycji i reaguj na sygnały o kłopotach.
– Słuchaj porad specjalistów i nie daj się zwieść podszeptom swojego ego.
– Nie ulegaj sugestiom klakierów i krzykaczy, którzy mają mizerne pojęcie o inwestowaniu i nieruchomościach.