Ta strona wykorzystuje pliki cookies jak każda inna strona. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce prywatności. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

3 pomysły, jak zainwestować milion złotych w 2024 r.

2 stycznia , 2024 | Autor: Kuba Karliński

Projekt deweloperski lub tradycyjny zakup starannie wyselekcjonowanego gruntu to ciekawe opcje by zainwestować milion złotych na rynku nieruchomości. Wszystko zależy od apetytu na zyski i tolerancji na ryzyko inwestora, ponieważ każda z tych inwestycji ma swoje atuty.

Dysponujesz kwotą miliona złotych do zainwestowania i rozglądasz się po rynku nieruchomości w poszukiwaniu ciekawych ofert. Oto kilka ciekawych propozycji. O innych możesz przeczytać tutaj.

 

Projekt deweloperski

Bardzo dobra koniunktura na rynku nieruchomości przyciąga wielu inwestorów. Niektórzy nie są zainteresowani zakupem nieruchomości i niewielkimi zyskami, jakie oferuje ich wynajem. Szukają oni możliwości uczestniczenia w projektach deweloperskich, które potrafią wypracować kilkadziesiąt procent marży. Deweloperzy prowadzą swoje projekty tak, żeby zmaksymalizować korzyści i wielu z nich chętnie wchodzi we współpracę z inwestorami, którzy wnoszą kapitał bezpośrednio do projektów deweloperskich, stając się ich wspólnikami.

Zainwestowany milion złotych może przynieść ok. 6-15% odsetek w skali roku, co przekłada się na zwrot nawet na poziomie kilkudziesięciu procent kwoty kapitału zainwestowanego bezpośrednio w projekt deweloperski przez cały jego okres. Im większy deweloper, tym oferuje mniejszy zysk z zainwestowanego kapitału oraz słabsze zabezpieczenia. Warto na nie zwrócić uwagę, żeby w momencie zadyszki nie okazało się, że straciliśmy zainwestowane pieniądze.

Mniejsi i mniej doświadczeni deweloperzy oferują natomiast bardzo wysokie zyski. Oczy mogą się wtedy szerzej otworzyć, ale warto wówczas wziąć głębszy oddech i zachować spokój. Sygnałem ostrzegawczym dla inwestora może być zbyt wysoki zysk oferowany przez takiego mniejszego dewelopera. Zbyt wysoki zysk dla inwestora oznacza mniejszy zysk dla dewelopera lub jego stratę, a to źle wróży projektowi.

Warto poprosić o kosztorys projektu i zderzyć go z zaufaną osobą doświadczoną w branży deweloperskiej. Dobrą praktyką jest prześwietlenie dewelopera, z którym chcemy nawiązać współpracę i wybór takiego mechanizmu inwestycji, który pozwoli nam nie tylko dobrze na niej zarobić, ale także zabezpieczy nas przed ewentualną stratą.

W Magmillon od wielu lat realizujemy projekty we współpracy z inwestorami kapitałowymi. Uprościliśmy ostatnio model współpracy i oferta inwestycji stała się bardziej przejrzysta. Przykładową ofertę inwestycji w projekt deweloperski polegający na budowie mikro apartamentów inwestycyjnych Platanowa Park przy Al. Jerozolimskich tuż przy granicy Warszawy można znaleźć tutaj.

Podsumowując, inwestujesz milion złotych w projekt deweloperski i po 2,5 roku otrzymujesz z powrotem zainwestowany milion złotych oraz zysk w wysokości 350.000 zł, czyli średnio roczna stopa zwrotu wynosi 14,0%.

 

Grunt za milion złotych

Jeśli nie oczekujesz od inwestycji regularnych przychodów i dochodu pasywnego, a Twój horyzont inwestycji jest bardzo długi (7-10 i więcej lat), warto rozważyć inwestycję w grunt, który będzie mieć potencjał wzrostu wartości. Gdzie go szukać? Przede wszystkim w okolicy dużych miast, na terenach które podlegają urbanizacji – tam, gdzie przybywa ludzi i gdzie coraz więcej „się dzieje”.

Grunty rolne lub już budowlane, ale jeszcze bez infrastruktury – energii elektrycznej, wodociągu, gazociągu, kanalizacji, utwardzonych dróg dojazdowych nie przyciągają dzisiaj zbyt wielu klientów. Może to ułatwiać znalezienie gruntu do zakupu w atrakcyjnej cenie, a w perspektywie kilku lat, poodcinanie kuponów z tytułu wzrostu jego wartości. Dla bardziej cierpliwych inwestorów szczególnie ciekawe mogą być oferty gruntów rolnych, obrót którymi jest ograniczony od maja 2016 r.

Jak zarabiać na ziemi i jak znaleźć odpowiednią działkę możesz przeczytać tutaj.

Jakich zysków można oczekiwać? Inwestujesz milion złotych w starannie wyselekcjonowany grunt i po 5-7 latach otrzymujesz ok. 300.000-400.000 zł – stopa zwrotu wynosi ok. 30-40% – a w niektórych przypadkach nawet więcej.

 

Apartament za granicą za milion złotych

Jeśli chcesz zainwestować w nieruchomość pod wynajem, weź pod uwagę rynki zagraniczne. Przy wynajmie nieruchomości wyższe stopy zwrotu można uzyskać z nieruchomości wakacyjnych poza granicami Polski. Nad Morzem Śródziemnym sezon turystyczny trwa prawie cały rok, jest znacznie cieplej i więcej turystów korzysta z jego uroków. Hiszpania, Włochy, Chorwacja, czy Albania kuszą błękitną, krystalicznie czystą wodą, skalistym wybrzeżem i urokliwymi miasteczkami o wielosetletniej historii. Kuchnia śródziemnomorska i tradycja przyciągają tam co roku miliony turystów. Oferta hoteli i apartamentów turystycznych jest bardzo mocno rozbudowana. W jej ramach można znaleźć oferty apartamentów wakacyjnych, którymi podobnie jak condo-hotelami w Polsce zarządzają lokalni operatorzy. Za milion złotych można znaleźć przestronny apartament w Hiszpanii lub Chorwacji, który po uwzględnieniu kosztów i podatków przyniesie ok. 7-8% zwrotu rocznie. Jeśli wynegocjujesz odpowiednio niską cenę zakupu, stopa zwrotu może być większa.

Mamy więc do czynienia z sytuacją, kiedy kupujesz apartament pod wynajem w turystycznej miejscowości za granicą za równowartość miliona złotych i co rok otrzymujesz ok. 70.000-80.000 zł z jej wynajmu, a jednocześnie możesz korzystać ze swojej nieruchomości przez 1-2 tygodnie w roku.

***
Chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami, jak zainwestować milion złotych na rynku nieruchomości? Napisz w komentarzu, w jakie jeszcze nieruchomości warto zainwestować lub na co szczególnie zwrócić uwagę.

Tagi:

czytaj także

REKLAMA
0