Ta strona wykorzystuje pliki cookies jak każda inna strona. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce prywatności. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

Nietypowe wykorzystanie dużych mieszkań w kamienicach

14 września , 2016 | Autor: Kuba Karliński

Mieszkanie w kamiennicy, ze względu na swój wyjątkowy klimat, można wykorzystać na wiele sposobów. Wynajem pod plany filmowe i telewizyjne, kancelarię prawną czy showroom ubrań i dodatków – to tylko niektóre z możliwości. Takiemu komercyjnemu zastosowaniu sprzyja lokalizacja kamienic, które zazwyczaj znajdują się w centrach miast lub dzielnic, z dostępem do komunikacji, rozrywki, gastronomii.

Duże mieszkania w kamienicach mogą być zaaranżowane na eleganckie apartamenty. Sprzyjają temu m.in. wysokie sufity, niestandardowa stolarka okienna i drzwiowa oraz doświetlenie. Takie mieszkania zazwyczaj są funkcjonalne, a pomieszczenia przestronne i ustawne. W większości europejskich miast, jak Londyn czy Paryż, są one synonimem luksusu. Apartamenty w wyremontowanych kamienicach, pieczołowicie odrestaurowane, z zachowywaniem historycznego, oryginalnego detalu, osiągają dużą wartość na rynku nieruchomości. Również w Polsce duże powierzchnie w kamienicach cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Coraz częściej, apartamenty w kamienicach stają się świetną okazją dla inwestorów, którzy chcą zarobić na oryginalnych wnętrzach. Możliwości jest wiele, poniżej przedstawione są te niestandardowe.

Do filmu lub reklamy

Producenci filmowi poszukują właśnie takich lokali „z duszą”, do wynajęcia na kilka godzin dziennie pod plan zdjęciowy. „Użyczając” mieszkanie głównemu bohaterowi filmu, na zdjęcia 3 razy w miesiącu można liczyć na 1500 – 2500 tys. zł/dzień, natomiast za reklamę – od 7 tys. wzwyż. Zatem jest to bardzo dobry interes, zwłaszcza, że przez pozostałą część miesiąca możemy w lokalu po prostu mieszkać. Umowa użyczenia pomieszczenia na potrzeby produkcji filmowych, telewizyjnych czy reklamowych zawsze zawiera w sobie zapis, że producent zobowiązuje się do pokrycia wszystkich szkód jakie powstaną w wyniku korzystania z lokalu. Z doświadczenia ludzi, którzy wynajmują mieszkania ekipom filmowym, wynika, że zapis ten jest absolutnie przestrzegany.

Showroom, bo sieciówki są passé

Mieszkanie w kamienicy idealnie nadaje się na showroomy ubrań i dodatków, które stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Odzież i akcesoria kupowane w takich miejscach są zazwyczaj zaprzeczeniem seryjności i powtarzalności. Na ulicę Piotrkowską w Łodzi przyjeżdżają klienci z całej Polski, którzy mają dość sieciówek i chcą wyróżniać się z tłumu. Aby ubrania nie wisiały ciasno upchane i były odpowiednio wyeksponowane, showroomy muszą być przestronne – a wnętrza starych kamienic w przeważającej większości takie właśnie są.

Biuro dla każdego

Duże pomieszczenia można też przeznaczyć pod modną ostatnio przestrzeń coworkingową. Coworking, czyli komfortowe stanowiska pracy biurowej we wspólnej sali, to nieszablonowe miejsce i sposób pracy. W takim trybie pracują przede wszystkim freelancerzy i przedstawiciele wolnych zawodów, którym znudziła się praca w kawiarniach i potrzebują zaplecza biurowego, czyli np. drukarek, szerokopasmowego internetu czy sali konferencyjnej.

Klasyczny styl oraz rozkład pomieszczeń świetnie sprawdza się również dla kancelarii. Bardzo często prawnicy czy notariusze wybierają duże mieszkania w kamienicach na swoje siedziby.

W ostatnim czasie duże miasta przeżywają prawdziwy boom renowacyjny kamienic. Nic dziwnego. W większych aglomeracjach coraz trudniej znaleźć atrakcyjną lokalizację, a kamienice doskonale spełniają ten wymóg. Dodatkowo wiele osób ceni sobie historyczny charakter kamienic oraz ich klasyczne akcenty. Mniejsze lokale sprzedają się niczym świeże bułeczki, a większymi powierzchniami coraz częściej interesują się inwestorzy, którzy znajdują niebanalne sposoby na wykorzystanie takich pomieszczeń.

Przykładem nieruchomości o bardzo dużym potencjale inwestycyjnym jest kamienica, zlokalizowana na warszawskiej Pradze Północ, przy ulicy Brzeskiej 18. Kamienica Menachema Rotlewiego była niegdyś przepiękną, praską czynszówką oddaną do użytku w 1914 roku. Obecnie trwają prace nad przywróceniem dawnego blasku i późno secesyjnego stylu kamienicy. Jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych większość mieszkań znalazła swoich nabywców, a na kolejne cały czas są składane zapytania. Do sprzedania zostało już zaledwie kilka wielkopowierzchniowych mieszkań znajdujących się w kamienicy frontowej, które mają piękny widok na panoramę Warszawy.

Praga Północ przeżywa obecnie złoty okres. Inwestycje, które zostały poczynione w ostatnich latach, dały jasny sygnał inwestorom, że warto bliżej przyjrzeć się tej części stolicy. Niewątpliwie bardzo duże znaczenie miało wybudowanie stacji drugiej linii metra, które jeszcze bardziej zbliżyło Pragę Północ do centrum Warszawy. Również projekt kompleksowych działań w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 r. pozwala z dużym optymizmem patrzeć w przyszłość. Na Pradze nie brakuje już modnych klubów, barów, czy restauracji. Najstarsze kamienice przeżywają drugą młodość, a warszawiacy coraz chętniej przeprowadzają się na prawą stronę miasta.

Duży apartament w kamienicy może nie tylko doskonale spełniać funkcje mieszkalne, ale być również opłacalną inwestycją. Doskonałe lokalizacje, bardzo dobrze skomunikowane z całym miastem oraz unikalne, klimatyczne wnętrza – to powody, dla których takie mieszkania cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

Tagi:

czytaj także

REKLAMA
0