Ta strona wykorzystuje pliki cookies jak każda inna strona. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce prywatności. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

Polski rynek biur dynamicznie się rozwija

29 września , 2015 | Autor: Kuba Karliński

Polski rynek nieruchomości biurowych kwitnie, a znaczną jego część stanowią powierzchnie klasy A i wyższej. Oferują znakomitą lokalizację, pomieszczenia o wysokim standardzie i ponadprzeciętnej wysokości. Co jeszcze? Czym charakteryzują się prawdziwie luksusowe biura? Na czym zależy firmom szukającym nowej siedziby?

Jak dużo powstaje w Polsce luksusowych powierzchni biurowych?

Shuckie Ovadiah, inwestor i CEO OVO Wrocław: – Segment nieruchomości biurowych w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Obecnie połowa dostępnej powierzchni to biura klasy A. W przypadku nowo realizowanych inwestycji ten udział jest znacznie większy – aż 90% z nich oferuje biura tej klasy.

Z czego to wynika?

– Zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie biurowe wciąż się zwiększa. Duże firmy, choć nie tylko, wymagają najwyższych standardów, a także wielu funkcji w jednym budynku. Dlaczego? Ponieważ to zapewni firmie prestiż oraz komfort działania – i to na różnych poziomach. Prestiż zadziała na naszych partnerów biznesowych, dodatkowe funkcje dostępne w budynku docenią nasi pracownicy. W przyjaznym środowisku, gdzie wszystko mamy na miejscu, można łatwo zorganizować spotkanie, zamówić lunch czy zrelaksować się po pracy na bieżni w klubie fitness. To nie tylko wygoda, ale też zwiększenie wydajności i zadowolenia z pracy.

Czym właściwie jest luksusowe biuro?

– Wśród warunków na pewno należałoby wymienić znakomitą lokalizację – centrum miasta i sąsiedztwo zieleni to ideał – parking, ponadprzeciętną wysokość pomieszczeń, klimatyzację, wysoką jakość wykończenia wnętrz. To mniej więcej charakteryzuje nam biura klasy A, lecz prawdziwy luksus powinien oferować jeszcze więcej.

Czyli co?

– Kluczową rolę odgrywa tutaj wielofunkcyjność budynku, w którym znajdują się biura. Zależność jest prosta: im więcej funkcji oraz usług, z których firmy będą mogły korzystać, tym większy luksus. Co to może być? Restauracje, kawiarnie, klub fitness, basen, SPA, sklepy i butiki, ekskluzywny hotel, którego serwis jest dostępny dla firm działających w biurach, a także concierge. Ta kompleksowość ma sprawiać, że zarówno praca, jak i życie po niej, może się odbywać w jednym budynku. To oczywiście kwestia wyboru, czy spotkanie z klientem zorganizujemy w tym budynku, czy umówimy się gdzieś indziej. Podobnie możemy wybrać inny klub fitness. Jednak najważniejsze, że ten wybór mamy. Dodatkowo wielofunkcyjność umożliwia nam oszczędzanie czasu, ponieważ nie musimy się przemieszczać. Dzięki temu mamy zapewniony prestiż, a także naturalny work-life balance.

Na co zwracają uwagę klienci, którzy szukają luksusowych biur?

– Wysoki standard budynków i biur powoli staje się normą, więc zaczynają szukać innych wartości, w tym wspomnianej wielofunkcyjności. Wchodzą również w rolę klienta i starają się spojrzeć na biuro jego oczami. Skupiają się na tym, którędy ich klient będzie wchodził, czy jest to reprezentacyjne lobby, czy zostaną przywitani, czy będą mieli gdzie zaparkować samochód. Dodatkowym atutem będzie niespotykana, ale wysmakowana architektura budynku – chodzi o to, żeby miejsce było rozpoznawalne i po prostu spodobało się klientom. Aura niezwykłego miejsca promieniuje na firmy, które w niej funkcjonują, a to działa na klientów.

Wspomniał pan, że polski rynek biurowy dynamicznie się rozwija. Jak długo Polska będzie atrakcyjna dla inwestorów?

– Ostatnia dekada to dla Polski okres intensywnego rozwoju gospodarczego, co skutkowało m.in. większym popytem na nowoczesne biura. W najbliższym czasie się to nie zmieni, to wciąż niezwykle atrakcyjny rynek dla inwestorów. Polska nadrabia zaległości i goni kraje zachodnie. Dobrym przykładem będzie Warszawa. To największy rynek biur w Europie Środkowej i Wschodniej pod względem wielkości oferty. Żaden inny rynek biur w Europie Zachodniej nie rozwija się tak szybko. Indeks wzrostu w przypadku powierzchni biurowych wyniósł 5%, podczas gdy na przykład w Berlinie, Pradze, Amsterdamie, Brukseli czy Frankfurcie wzrost był na poziomie 1%. Znakomicie radzi sobie także Kraków oraz Wrocław.

Dlaczego na inwestycję wybrał pan Wrocław?

– Wrocław jest nowoczesnym miastem zlokalizowanym w centrum Europy. Ma znakomite połączenia z innymi dużymi miastami, a do Warszawy, Berlina, Wiednia czy Pragi jest bardzo blisko. To także ogromne centrum akademickie, a gospodarka tutaj rozkwita. Popyt na luksusowe biura i apartamenty jest duży i wciąż rośnie. To był niemal oczywisty wybór.

Tagi:

czytaj także

REKLAMA
0