Ta strona wykorzystuje pliki cookies jak każda inna strona. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce prywatności. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

Będziemy zmieniać mieszkanie co 5-10 lat, wzrost cen to wymusi

19 May , 2021 | Autor: Kuba Karliński

W okresie styczeń-luty 2021 r. deweloperzy rozpoczęli budowę 33,5 tys. mieszkań. To o 7 proc. mniej niż rok wcześniej. Inflacja powoduje, że o wiele częściej będziemy kupować i sprzedawać kolejne mieszkanie.

Pomimo wydanych 42 proc. więcej pozwoleń na budowę, mamy mniej rozpoczętych inwestycji. Dzieje się tak ze względu na rosnące koszty działek i samej budowy. Koszty budowy przestają mieć sens przy ich obecnych cenach.

Prowadzi to przede wszystkim do dalszego wzrostu cen mieszkań. Z tego powodu będziemy zmieniać swoje przyzwyczajenia. Jako pierwsze własne mieszkanie będziemy wybierać z oferty rynkowej to mniejsze, ale przy dobrej lokalizacji, z nadzieją, że wartość mieszkania na rynku wtórnym powinna wzrastać.

Takie mieszkanie będzie łatwiej sprzedać, aby kupić większe, gdy wzrosną dochody i oszczędności gospodarstwa domowego, zwłaszcza, że niemal zerowe stopy procentowe okażą się zjawiskiem przejściowym i krótkotrwałym

Przeprowadzaliśmy się raz na 20-30 lat, ale to się zmieni. Przyzwyczajmy się do myślenia, że zmieniamy mieszkanie co 5-10 lat.

Zobacz więcej

0