Ta strona wykorzystuje pliki cookies jak każda inna strona. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce prywatności. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

Dom na przedmieściach – czy realizacja tego marzenia to dobry wybór?

26 lutego , 2018 | Autor: Kuba Karliński

Miasto czy przedmieścia? Lepsza komunikacja czy dodatkowe metry kwadratowe dzięki niższej cenie? Dynamiczny rytm życia miasta czy bliskość natury? To pytania, które zadaje sobie coraz więcej Polaków. I nie ma nie jednej dobrej odpowiedzi! Jeśli także zmagasz się z dylematem wyboru odpowiedniego lokum, ułatw sobie podjęcie decyzji i oprzyj swoje rozważania na czterech kluczowych kryteriach.

Zgodnie z danymi GUS, do 2030 roku liczba ludności wzrośnie tylko w sześciu spośród 39 największych polskich miast. Przyrost ludności odnotują gminy położone w sąsiedztwie głównych ośrodków miejskich.

Czym są spowodowane te zmiany? Oprócz niskiego przyrostu naturalnego, na taki stan rzeczy mają wpływ dwa główne czynniki. Polacy się bogacą i mając wybór, coraz częściej decydują wybierają komfort własnego domu. Dodatkowo, najwięksi deweloperzy borykają się z deficytem dobrze zlokalizowanych terenów pod inwestycje i jeśli mają w ofercie mieszkania w centrach, zazwyczaj są one bardzo drogie. Suburbanizacja to trend, który w ciągu najbliższych lat będzie się nasilał.

Polacy coraz częściej spoglądają na przedmieścia. Rozważając wady i zalety, zwracaj uwagę na cztery kluczowe aspekty… i nie kieruj się stereotypami, bo te okazują się często mylne!

Dojazdy

Czy będą czasochłonne? Wbrew pozorom – niekoniecznie. Infrastruktura wokół Warszawy i innych dużych miast rozwija się w szybkim tempie. Obwodnica wokół stolicy nie jest gotowa, ale otacza już jej zachodnią i północną część, a południe doczeka się swojego drugiego odcinka już niebawem. Niektóre z podwarszawskich miejscowości są lepiej skomunikowane z centrum czy dzielnicami biurowymi niż np. Białołęka. Pracujesz w „Mordorze”? Dzięki autostradzie A2 z Grodziska Mazowieckiego dojedziesz tam w około pół godziny. Tyle samo zajmie droga z Targówka czy Tarchomina.

Dom pod miastem to rozwiązanie dla osób z samochodem. Jeśli go masz – czasy dojazdów nie muszą być dłuższe niż w przypadku peryferyjnych dzielnic Warszawy. Wybierając lokalizację, dopasuj ją do swoich potrzeb tak, by była najlepiej skomunikowana z tymi rejonami miasta, które odwiedzasz najczęściej. Bogatą ofertę działek znajdziesz np. na portalu DziałkaDlaCiebie.pl.

Otoczenie

Mieszkańcy dużych metropolii często narzekają na hałas, brak zieleni lub zanieczyszczenie powietrza, odczuwalne szczególnie zimą, przez wszechobecny smog. Większe oddalenie od dużych skupisk ludzkich, centrów handlowych, wielkich multipleksów czy zatłoczonych środków komunikacji miejskiej jest marzeniem wielu Polaków.

Dom pod miastem jest zatem rozwiązaniem dla osób, które z natury nie są mieszczuchami lub uroki miasta z czasem straciły dla nich swój urok. Wybierając działkę, możesz kierować się bliskością lasu, oddaleniem od innych zabudowań, widokiem z okien. Warto jednak wiedzieć, że zanieczyszczone powietrze nie jest problemem jedynie największych miast. „Alarmy smogowe” dotyczą nie tylko Warszawy czy Krakowa, ale też mniejszych, ale niekorzystnie położonych miejscowości. Wpływ na to mogą mieć najczęstsze kierunki wiatrów czy lokalizacja w kotlinie niesprzyjającej cyrkulacji powietrza. Przed wyborem domu lub działki możesz sprawdzić dane o jakości powietrza w archiwalnych materiałach informacyjnych w Internecie lub na dedykowanej stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska: http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current

Tempo życia

Nawet jeśli sądzisz, że po wyprowadzce na przedmieścia niewiele zmieni się w tej kwestii, bo wciąż przecież będziesz aktywnym specjalistą, menadżerem w korporacji czy zapracowanym przedsiębiorcą, to i tak odczujesz różnicę w stylu Twojego życia. Powrót po pracy do domu będzie oznaczał odcięcie się od zgiełku miasta i typowo miejskich rozrywek. W zamian otworzą się przed Tobą zupełnie nowe możliwości. Trudniej Ci będzie spotkać się po pracy w centrum, za to łatwiej zwabić do siebie znajomych na weekendowego grilla, garden party czy rajd rowerowy. Zamiast wychodzić w sobotę do galerii handlowej, zakupy zrobisz w małym lokalnym sklepie, ale zaoszczędzony czas będziesz mógł spędzić na spacerze po lesie lub wśród pól. Widok sarny czy dzika przestanie być dla Twoich dzieci dużym wydarzeniem.

To co wydaje się sielanką, nie jest jednak rozwiązaniem dla każdego. Dlatego musisz przemyśleć czy typowo miejski sposób spędzania czasu jest Ci bardzo bliski. Jeśli uwielbiasz spotkania w modnych kawiarniach czy cocktail barach albo częste kolacje w restauracjach serwujących kuchnię z różnych stron świata – przedmieścia mogą nie być dla Ciebie.

Koszty

Dom pod miastem to inwestycja, którą można zrealizować kosztem nieprzekraczającym ceny średniej wielkości mieszkania w Warszawie. To bywa kluczowy czynnik dla osób, które nie czują się dobrze w niewielkich wnętrzach, a dwupokojowe mieszkanie nie spełnia ich oczekiwań.

Pamiętaj, żeby przed zakupem skalkulować wszystkie koszty, nie tylko te początkowe związane z kupnem lub budową domu. Relatywnie najwyższe w porównaniu z mieszkaniami w mieście są koszty ogrzewania. Odmiennie niż mieszkanie w bloku, Twój dom będzie narażony na zimno z każdej strony. Jeśli jesteś gotów ponieść większe koszty w czasie budowy by później oszczędzać, zainwestuj w pompę ciepła lub panele solarne. Nowoczesne rozwiązanie mogą zmniejszyć późniejsze opłaty nawet do ok. 500 złotych miesięcznie (przy powierzchni domu wynoszącej 150 metrów kwadratowych).

Większym kosztem będzie też podatek od nieruchomości. Warto porównać stawki w różnych lokalizacjach, ponieważ ich wysokość zależy od decyzji gminy. Budując średniej wielkości dom na 1000-metrowej działce nie powinieneś wydawać jednak więcej niż kilkadziesiąt złotych miesięcznie. W kalkulacji weź też pod uwagę ceny wywozu śmieci, utrzymanie działki oraz wyższe koszty paliwa, jeśli planujesz dojazdy do pracy autem.

Jeśli po rozważeniu wszystkich powyższych aspektów, dalej nie wiesz jaką podjąć decyzję, możesz zdecydować się na wybór łamiący schematy. Rozwiązaniem, które łączy niektóre udogodnienia domu i mieszkania oraz dobrą cenę są segmenty. Dom szeregowy nie wymaga tyle pracy, kupisz go równie łatwo jak mieszkanie, ale ogródek, niska zabudowa i cicha lokalizacja odróżniają go od typowej miejskiej oferty deweloperów.

Jeżeli bliżej Ci jednak do stylu życia „mieszczucha” możesz poszukać dla siebie mieszkania unikalnego, a przy tym doskonale zlokalizowanego.

Nasze projekty są mniejsze i kierowane do wybranego grona odbiorców. W Warszawie kończymy remont kamienicy z 1914 roku przy ul. Brzeskiej. Kontynuujemy też odnowienie i rozbudowę przedwojennej kamienicy przy Lubomira. Łącznie to ponad 100 mieszkań, ale każde ma swój własny charakter, świetnie wpisujący się w koloryt Pragi.

Kupno działki i budowa domu, kupno segmentu, a możesz mieszkanie w kamienicy lub nowoczesnym apartamentowcu? Najważniejsze jest oderwanie się od potocznych opinii, dobra analiza wszystkich możliwości i dopasowanie wyboru do własnego stylu życia. Powodzenia!

Tagi:

czytaj także

REKLAMA
0