Jak wybrać najlepszą inwestycję dla siebie?

29 lipca , 2019 | Autor: Kuba Karliński

Każdy inwestor ma do wyboru szerokie spektrum opcji inwestycji na rynku nieruchomości. Mieszkanie na wynajem nie jest najlepszym rozwiązaniem dla każdego. Ważne, żeby dopasować inwestycje do swojej sytuacji osobistej – swoich celów, horyzontu czasowego, preferencji i ograniczeń.

Na rynku nieruchomości dostępnych jest wiele ciekawych inwestycji w nieruchomości, natomiast nie każda z nich jest dobra dla każdego inwestora. Aby wybrać dla siebie najlepszą opcję, zanim zainwestujesz milion, odpowiedz na poniższe pytania.

 

Jaki jest Twój cel?

Chcesz zabezpieczyć sobie emeryturę lub przyszłość najbliższym? Zależy Ci na pomnożeniu majątku lub wygenerowaniu dodatkowego strumienia dochodów z wynajmu? Chcesz przejść na emeryturę lub wyjść z kapitałem ze swojej podstawowej branży, w której rośnie presja konkurencyjna i ryzyko?

Kapitał to surowiec, a inwestowanie to narzędzie do osiągnięcia pożądanego rezultatu. Im jaśniej sprecyzowany cel, tym łatwiej będzie zaplanować jego realizację i do niego dojść.

 

Jaki jest Twój horyzont czasowy?

Na jaki okres chcesz zainwestować? Ile masz czasu na przeprowadzenie inwestycji? Interesuje Cię perspektywa to 3, 5, czy 10 lat? Jeśli planujemy wycofać się z aktywnej działalności zawodowej za ok. 3—5 lat, podejmiemy zupełnie inne decyzje niż w sytuacji, gdy mamy 10 lub więcej lat na realizację inwestycji.

 

Jakie są Twoje zasoby i ograniczenia?

Wiedza i doświadczenie z rynku nieruchomości, a także czas, który jesteśmy gotowi zainwestować w uruchomienie i nadzór nad inwestycją, to obok kapitału kluczowe zasoby. Jeśli nieruchomości nie były nam dotąd bliskie, nie inwestowaliśmy w nie i niewiele wiemy o tym rynku, warto zdobyć przynajmniej podstawową wiedzę, żeby nie błądzić po omacku. „Zarabiajmy na nieruchomościach” jest świetnym punktem startu dla początkującego i chcącego się rozwijać inwestora. Dobrze także porozmawiać ze znajomymi inwestorami, których możemy znaleźć w otoczeniu. Jakimi jeszcze zasobami dysponujemy, które moglibyśmy wykorzystać przy inwestycjach na rynku nieruchomości? Znajoma księgowa, sprawdzona firma budowlano-remontowa czy solidny pośrednik w obrocie nieruchomościami będą bardzo mocnymi podporami dla inwestora.

Z drugiej strony warto także uświadomić sobie swoje ograniczenia. Jeżeli jesteśmy zajęci w pracy lub firmie i nie mamy czasu na nadzorowanie ekip budowlanych lub oprowadzanie potencjalnych najemców po nieruchomości, wybierzmy taką inwestycję, która nie będzie wymagać dużego nakładu czasu albo taką, którą poprowadzi za nas ktoś inny – doświadczony fachowiec. Jeżeli nie orientujemy się w kwestiach prawnych dotyczących obrotu nieruchomościami, zaangażujmy sprawdzonego pośrednika w obrocie nieruchomościami. Zaoszczędzi nam mnóstwo czasu, stresu i pieniędzy.

 

Jaka jest Twoja tolerancja ryzyka?

Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem, a każdy z nas ma inną odporność na ryzyko. Ustalmy, na jakie ryzyko jesteśmy w stanie pójść, a jakie jest dla nas nie do zaakceptowania. Trzymajmy się swojego wyboru, oceniając oferty inwestycji. Jeśli np. nie czujemy się komfortowo z opieką nad wynajmowanym lokalem mieszkalnym, zrezygnujmy z rozważania takich ofert. Oszczędzimy sobie czas i mnóstwo niepotrzebnego stresu.

Jeśli podchodzimy bardzo drobiazgowo do ustalonego harmonogramu, skoncentrujmy się na już dostępnych nieruchomościach, gdyż budowa nowego budynku może się przedłużyć. Jeśli lubimy mieć wszystko na oku i trzymać rękę na pulsie, inwestujmy tylko w nieruchomości, które znajdują się w odległości do 50 km lub 1 godziny jazdy od miejsca naszego zamieszkania.

Tagi:

czytaj także

REKLAMA