Ta strona wykorzystuje pliki cookies jak każda inna strona. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce prywatności. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

7 stron, które musisz znać jeśli kupujesz nieruchomość

25 lutego , 2017 | Autor: Kuba Karliński

Nie ma wątpliwości, że Internet bardzo ułatwia życie wszystkim uczestnikom rynku nieruchomości. Sprzedający, pośrednicy, kupujący w coraz większym stopniu czerpią swoją wiedzę właśnie z sieci. Warto wiedzieć, gdzie jej szukać, by uniknąć „szumu informacyjnego” – nadmiaru komunikatów, utrudniającego selekcję tego, co naprawdę ważne. Dlatego dzisiaj prezentujemy krótki niezbędnik kupującego – 7 stron, które pomogą Ci znaleźć i wybrać właściwą nieruchomość.

Domy.pl (statystyki)
To strona, na której znajdziesz wiele ogłoszeń z domami, mieszkaniami i innymi rodzajami nieruchomości. Jednak to nie oferty sprzedaży stanowią o jej wyjątkowości (te znajdziesz na wielu stronach). Siłą serwisu jest zakładka „informacje” i statystyki, które tam znajdziesz. Średnia cena metra kwadratowego w dwupokojowych mieszkaniach na Ochocie? Proszę bardzo! A może wahania cen kawalerek na przestrzeni ostatnich kilku lat? Bez problemu. Domy.pl to adres, który pomoże Ci we wstępnym rekonesansie i pozwoli śledzić trendy na rynku. Jeśli nie masz jeszcze dużego doświadczenia w kupowaniu mieszkań, pozwoli też zdobyć podstawową wiedzę o realiach rynku w Twojej okolicy.

Szybko.pl (ceny)
Szybko.pl udostępnia kolejne narzędzie, które pomoże Ci rozeznać się w rzeczywistych cenach obowiązujących w Twoim mieście. Interaktywna mapa na podstronie „ceny” w bardzo intuicyjny sposób obrazuje różnice w cenach nieruchomości wystawionych na sprzedaż w całej Polsce. Przesuwając kursor po konkretnym mieście, dzielnicy czy nawet ulicy, możesz znaleźć konkretne ogłoszenia. To świetne połączenie narzędzia statystycznego z realnymi ofertami sprzedaży. Co więcej szybko.pl pozwala również na przeczesywanie rynku pod kątem lokali użytkowych, czy mieszkań na wynajem. Dla sprzedających bardzo pomocna może być opcja wyceny nieruchomości na podstawie podanych kryteriów.

Bankier.pl (nieruchomości)
Bankier to serwis traktujący o wszystkim, co ma związek z pieniędzmi. W sekcji dotyczącej nieruchomości znajdziesz informacje z rynku, raporty nt. cen i przydatne narzędzia, takie jak kalkulator kosztów zakupu mieszkania czy porównywarka kredytów hipotecznych. Co bardzo istotne, wszystkie informacje są aktualne, a podsumowania cen transakcyjnych publikowane regularnie i opatrzone eksperckimi komentarzami. Dane nie są podane w tak skondensowany sposób jak na domy.pl czy szybko.pl, dlatego serwis warto śledzić na bieżąco. Po czasie odnalezienie interesującej informacji może wymagać nieco czasu poświęconego na przeszukiwanie archiwum.

RynekPierwotny.pl
To miejsce dla Ciebie, jeśli poszukujesz nowej nieruchomości. Na stronie znajdziesz oferty domów, mieszkań czy lokali usługowych wprost od deweloperów. Ponadto serwis zawiera garść ciekawych porad odnośnie finansowania czy wyposażania nieruchomości.

Biuletyn Informacji Publicznej m.st. Warszawy (programy, strategie, plany)
Jeśli jesteś już na takim etapie wyboru nieruchomości, kiedy zakres poszukiwań ogranicza się do kilku sprecyzowanych lokalizacji, pora zabrać się za bardziej szczegółową analizę. Prawdopodobnie o cenach wiesz już wszystko. Teraz musisz wiedzieć, z czego one wynikają. Nie zawsze chodzi wyłącznie o odległość od centrum czy atrakcyjność okolicy. Na stronie BIP znajdziesz plany miejscowe, plany rozwoju komunikacji czy kierunki zagospodarowania przestrzennego. To dokumenty, które wymagają głębszej analizy, ale dostarczają informacji, które kształtują rzeczywistą wartość nieruchomości i mogą wpływać na nią w przyszłości.

Elektroniczne księgi wieczyste
EKW to rejestr nieruchomości w Polsce, w którym znajdziesz zapisy na temat ich stanu prawnego. Każdą transakcję powinieneś poprzedzić ustaleniem czy osoba lub firma, która sprzedaje nieruchomość, rzeczywiście ma do tego prawo. Kiedyś wymagało to wizyty w odpowiednim urzędzie. Na szczęście od grudnia 2014 roku wszystkie księgi wieczyste są dostępne online. Przez Internet możesz nie tylko je przeglądać, ale także złożyć wniosek o wydanie odpisu czy wyciągu.

SISKOM
Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji to organizacja zajmująca się działaniami na rzecz usprawniania komunikacji w Polsce (ze szczególnym uwzględnieniem Warszawy i okolic). Znajdziesz tam najważniejsze informacje o transporcie publicznym, drogach czy kolei, począwszy od już istniejących połączeń, po te planowane. SISKOM pozwoli Ci sprawdzić jeszcze przed zakupem nieruchomości, jak może wyglądać jej dostępność komunikacyjna za jakiś czas. O ile kupując mieszkanie w dobrze skomunikowanych dzielnicach stolicy, nie musisz się przesadnie martwić o dojazd do pracy (chyba, że w planach jest np. budowa stacji metra), o tyle decydując się na działkę pod miastem – zrób bardzo dokładne badanie. Warto wiedzieć w jaki sposób i w jakim czasie dostaniesz się do miejsc, które odwiedzasz najczęściej.
***
Sieć oferuje mnóstwo przydatnej wiedzy, ale zawsze warto pamiętać o jednej, fundamentalnej zasadzie. Pomimo potęgi Internetu, nawet najlepsza analiza źródeł dostępnych online nie zastąpi osobistej, naocznej oceny nieruchomości. Dlatego, po internetowym rekonesansie, zawsze odwiedzaj mieszkania i działki, którymi się interesujesz!

Tagi:

czytaj także

REKLAMA
0