Blog
Mieszkania kompaktowe – trend, który zdobywa serca Warszawiaków
Paryżanie, londyńczycy czy nowojorczycy już dawno docenili ich zalety. Często nawet szczycą się swoimi mikroapartamentami, czyli zgrabnymi kawalerkami o niewielkim metrażu, które są nie tylko tanie, ale również oddają ich wielkomiejski styl życia. Co powoduje, że małe lokale mieszkalne święcą triumfy w Europie i na świecie? Czy moda na praktyczne mieszkania kompaktowe zapanuje także w Polsce?
Mini nakład, maxi zysk
Cena i lokalizacja to kluczowe czynniki brane pod uwagę przez nabywców podczas zakupu mieszkania. Ograniczona zdolność kredytowa, niewielkie dochody i pewne, ale niewielkie oszczędności powodują, że wielu ludzi wycofuje się jednak z decyzji o zakupie własnego M lub decyduje się na wynajem. W tej sytuacji szczególnie opłacalną transakcją jest właśnie zakup mikroapartamentu. Z udziałem niewielkiego wkładu finansowego oraz unikając kredytu hipotecznego można sobie bowiem pozwolić na zakup własnych czterech kątów w dobrym, miejskim stylu – z dogodną lokalizacją i w przystępnej cenie.
Mikro znaczy modnie
Jednopokojowe mieszkania wyposażone we wnękę kuchenną oraz łazienkę, nazywane są studiami. Lokale niezwykle popularne m.in. we Francji, Włoszech czy Anglii, najczęściej wynajmowane lub kupowane przez singli, pary lub studentów, stanowią odpowiedź na potrzeby osób dysponujących mniejszym kapitałem. Niewielkie, ale niezwykle wygodne mieszkania są także odpowiednie dla osób, które spędzają niewiele czasu w domu ze względu na pracę lub częste podróże. Mała powierzchnia o metrażu kilkunastu metrów sprzyja rozwojowi kreatywności podczas projektowania mieszkania, a pawlacze, schowki czy meble spełniające kilka funkcji pozwalają na wykorzystanie każdego wolnego kąta. W dobie tak modnego minimalizmu porady dotyczące odpowiedniej aranżacji mini lokalu znajdziemy na wielu portalach internetowych i blogach. Dzięki modnemu i wygodnemu urządzeniu mikroapartament stanie się bardzo funkcjonalny i przystosowany do potrzeb lokatora, a łączny koszt zakupu, wykończenia i umeblowania mieszkania nie nadszarpnie zbytnio kieszeni.
Mikroapartamenty szturmem podbijają warszawski rynek mieszkaniowy. W przeciwieństwie do dwu-, trzypokojowych i większych lokali, kawalerki możemy nabyć i urządzić bez większego problemu, a następnie przeznaczyć na własne potrzeby lub cele inwestycyjne, np. na wynajem. To właśnie mieszkania jednopokojowe, a więc te najtańsze na rynku, a także w dogodnej lokalizacji cieszą się największą popularnością wśród wynajmujących.
Mikro apartamenty z duszą
Warszawskie mieszkania kompaktowe są dobrze usytuowane i niedrogie. Większość z nich posiada metraż od 14 do 32 metrów kwadratowych, 1 pokój, małe pomieszczenie kuchenne i łazienkę. Mieszczą się przede wszystkim w Śródmieściu, na Woli oraz Pradze. Poza korzystną ceną i dogodną lokalizacją, dodatkowym walorem niewielkich mieszkań może być ich duży potencjał architektoniczny oraz ciekawa historia. Ciekawą ofertę mikroapartamentów z duszą dawnej Warszawy proponuje firma Magmillon w swoich praskich inwestycjach.
Lubomira 6
Najnowsza historia nieruchomości pod adresem Lubomira 6 na warszawskim Grochowie sięga lat 30. XX wieku. Działka, na której stoi obecny budynek, sąsiadowała z innymi parcelami, terenami państwowymi oraz miejską rzeźnią końską. Ta część Grochowa przechodziła wówczas spore zmiany – wytyczona została Aleja Waszyngtona, zmodernizowano także ulicę Grochowską. Dobra komunikacja z centrum stolicy oraz rozwijający się w okolicy przemysł sprawiły, że na terenach dawnego Lasku Grochowskiego stworzono kolejne ulice, a przylegające do nich tereny przeznaczono pod zabudowę mieszkaniową. Budowa kamienicy została ukończona prawdopodobnie tuż przed wybuchem II wojny światowej.
Lokalizacja Lubomira 6 cechuje się bliskością punktów handlowych, oświatowych, kulturalnych oraz medycznych. Kamienica usytuowana jest w sąsiedztwie przystanków tramwajowych oraz autobusowych. Metraż mikroapartamentów dostępnych na ul. Lubomira rozpoczyna się od 22,50 m2. Ceny nieruchomości startują od niecałych 200 tysięcy złotych. Lokale mieszkalne na parterze posiadają dostęp do ogrodów, a apartamenty powyżej parteru – balkony. Rzuty dostępnych lokali można obejrzeć na stronie internetowej.