Mieszkaniówka wciąż prze do przodu

22 listopada , 2016 | Autor: Kuba Karliński

Mało które statystki spływające ostatnio z naszej gospodarki wyglądają tak dobrze, jak ma to miejsce w przypadku budownictwa mieszkaniowego. W październiku po raz kolejny odnotowano bardzo dobre odczyty we wszystkich kluczowych wskaźnikach.

Jak podaje GUS w okresie styczeń-październik 2016 r. oddano do użytkowania 127 034 mieszkania, tj. o 9,2% więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. Tak dobry wynik jest przede wszystkim zasługą deweloperów, którzy masowo finalizują swoje inwestycje. W porównaniu do poprzedniego roku wzrost liczby oddanych do użytku mieszkań przez tą grupę inwestorów sięgnął 26,4%.

W podziale geograficznym największy wzrost liczby oddanych do użytku mieszkań odnotowano w województwie zachodniopomorskim (36,7% r/r/), mazowieckim (25,7% r/r) i lubuskim (19,6% r/r). Na drugim biegunie znalazły się województwa pomorskie (-9,8% r/r), świętokrzyskie (-6,1% r/r) i kujawsko-pomorskie (-4,8% r/r).

O ile mieszkania oddawane do użytkowania są owocem wcześniejszych decyzji inwestycyjnych, o tyle pozostałe wskaźniki potwierdzają dobre perspektywy budownictwa mieszkaniowego. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto wzrosła w okresie styczeń-październik 2016 r. o 4,6% r/r. W tym przypadku była to bardziej zasługa zwiększonej aktywności inwestorów indywidualnych (5,1% r/r), chociaż deweloperzy również wykazali się wzrostem (1,3% r/r).

Wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w omawianym okresie odnotowano w 10 województwach, z czego największe miały miejsce: w opolskim (31,0% r/r), kujawsko-pomorskim (18,6% r/r) i śląskim (16,3% r/r). Mniej mieszkań rozpoczęto na budowach m.in. w lubelskim (-11,3% r/r), małopolskim (10,6% r/r/) i podlaskim (7,4% r/r).

Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. W skali całego kraju jest ona większa o 10,5%, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Jeśli chodzi o skalę wzrostu to tutaj również przodują inwestorzy indywidualni (wzrost o 10,7% r/r), jednak trzeba przyznać, iż deweloperzy ustępują im jedynie nieznacznie (8,1% r/r). Co więcej w ujęciu nominalnym wygrywają już deweloperzy. Uzyskali oni bowiem pozwolenia na budowę 86 253 mieszkań, podczas gdy inwestorzy indywidualni na 82 494 mieszkań.

Taki wzrost aktywności deweloperów może potrwać jeszcze bardzo długo. Deweloperzy podążają za potrzebami swoich klientów i, zachęceni sukcesami sprzedażowymi, inwestują w coraz to nowe projekty. Możemy to potwierdzić na naszym przykładzie. Po sukcesie inwestycji „Brzeska 18”, w której większość lokali znalazła swoich właścicieli zanim rozpoczęły się prace związane z renowacją kamienicy, ruszyliśmy z nowym projektem „Lubomira 6”. Zabytkowa kamienica na Pradze Południe ulegnie kompleksowej renowacji oraz rozbudowie. Na przylegającej do budynku działce zostanie dobudowane nowe skrzydło, które idealnie wkomponuje się w styl zabytkowego budynku.

Tagi:

czytaj także

REKLAMA