Ta strona wykorzystuje pliki cookies jak każda inna strona. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce prywatności. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

Science fiction w twoim mieszkaniu. Nowe technologie rewolucjonizują nasze nieruchomości

4 lutego , 2019 | Autor: Kuba Karliński

„Jeszcze, żeby tej elektryki nie było, to byłabym już spokojna” – mówi zatroskana Leonia Pawlak w „Samych swoich”. Akcja filmu rozgrywa się krótko po II wojnie światowej. Chociaż rozwój technologiczny zmienia nasze domy i mieszkania od zawsze, dziś dynamika tych zmian jest szczególnie odczuwalna. Jeszcze mocniej niż wtedy, gdy życie rewolucjonizowała „elektryka”.

Najbliższa szerokiemu upowszechnieniu jest automatyka pozwalająca na efektywne zarządzenie domem czy mieszkaniem. Co się za tym kryje? Systemy, coraz częściej implementowane już na etapie budowy, mają trzy główne zadania. Usprawniają i uprzyjemniają nasze życie, a przy tym – pomagają w oszczędzaniu.

W praktyce, już wkrótce twój ekspres do kawy przygotuje cappuccino – bez twojego udziału – na z góry określoną godzinę. Światło w łazience zapali się samo, jak tylko przekroczysz jej próg. Muzyka z głośników będzie dopasowana do pomieszczenia i pory dnia (smooth jazz w sypialni i coś pobudzającego w kuchni, gdzie robisz śniadanie). Kiedy wyjdziesz z domu, wszystkie sprzęty wyłączą się same, a rolety zostaną zwinięte. Oczywiście, jeśli chcesz, możesz to wszystko kontrolować i konfigurować za pomocą kilku ruchów palcem po ekranie telefonu.

Chociaż sprawia wrażenie gadżetu dla zamożnych, automatyka domowa – odpowiednio wykorzystywana – to szansa na oszczędniejsze i o bardziej ekologiczne życie. Dobrze zaprogramowany system dopasuje natężenie światła do aktywności użytkownika, obniży temperaturę na czas kiedy w domu nikogo nie ma i nigdy nie zapomni wyłączyć telewizora na noc. Nie widzę nic, co mogłoby stać na przeszkodzie rozwojowi automatyzacji naszych mieszkań, bo do grupy odbiorców tych rozwiązań należy każdy. Zarówno emeryt, żyjący skromnie, dla którego obniżenie rachunków o kilkanaście procent będzie znaczącą ulgą, jak i spełniony, nowoczesny mieszczanin, który doceni wpływ, jaki niższe zużycie energii ma na środowisko naturalne.

Ciekawe może być połączenie technologii z obszaru automatyki i rozwijającej się sztucznej inteligencji. Już dziś serwisy streamingowe uczą się w oparciu o analizy gustów muzycznych czy filmowych odbiorców, po czym całkiem trafnie rekomendują nam nowe utwory. Co stoi na przeszkodzie, by nasz dom już wkrótce potrafił sam dopasować się do naszych oczekiwań i potrzeb, pory dnia, dnia tygodnia, czy pory roku?

Prawdziwą rewolucją, która trwa na zachodzie, a do Polski już nadchodzi jest wykorzystanie w mieszkaniach asystentów głosowych. To, że nie są jeszcze tak popularne jak np. w USA, wynika głównie z niedostępności języka polskiego w najpopularniejszych rozwiązaniach, oferowanych przez Apple i Google. W przypadku giganta z Mountain View ma się to zmienić już w najbliższych miesiącach.

Pamiętacie Star Trek? Już wkrótce zagości u nas w domach na dobre i polsku! Dzięki wykorzystaniu asystentów głosowych, zautomatyzowane mieszkanie będzie z nami… rozmawiać. Wszystkie już wspomniane funkcje będą dostępne po wypowiedzeniu kilku słów. Od asystenta dowiemy się też, ile zużywamy prądu, co można obejrzeć w telewizji oraz czy po południu będzie padał deszcz. Asystent z funkcją rozpoznawania głosu dopasuje też ustawienia i dostępne funkcje do osoby. Obcy w domu nie będzie w stanie nawet włączyć światła, a na dziecku o wiele łatwiej będzie wyegzekwować „szlaban” na telewizję. A przecież rozpoznawanie głosu to nie wszystko, bo asystenta można też wyposażyć w kamerę.

Dzięki sprzętowi do nagrywania, system zyskuje jeszcze jedną ważną funkcję – zwiększa bezpieczeństwo. Już wkrótce, analizując nagrywany obraz, sztuczna inteligencja „nauczy się” co jest widokiem typowym, a co nie. Rozpoznanie sylwetek, a nawet twarzy domowników i najczęstszych gości nie będzie problemem. Automatyczna reakcja, od aktywowania alarmu, po zawiadomienie firmy ochroniarskiej – także.

Czy reakcja przywołanej na początku bohaterki filmowej była nietypowa? Zapewne nie. Wiele osób, w szczególności starszych, czuje obawę przed nowościami. I pewnie każda z upowszechniających się dziś technologii znajdzie wielu sceptyków. Warto jednak uświadomić sobie, w jak niezwykłych czasach żyjemy i cieszyć się tym, co oferują. Odkąd w naszych mieszkaniach pojawiła się elektryczność, a dzięki temu AGD i RTV, takiej rewolucji jak ta, której jesteśmy świadkami nie było. Automatyzacja i rozwój sztucznej inteligencji zmieni nasze domy na zawsze.

 

 

Tagi:

czytaj także

REKLAMA
0