Strefa relaksu na Twoim balkonie – jak ją stworzyć?

2 maja , 2017 | Autor: Kuba Karliński

Cisza, spokój i chwila wytchnienia z lekturą, w cieniu zieleni – tak wyobrażasz sobie weekendowy relaks w ciepłe dni. Czy na własnym balkonie w bloku możesz poczuć się jak w ogrodzie lub w prywatnej altanie? Oczywiście, pod warunkiem, że sprytnie zaaranżujesz niewielką przestrzeń na zewnątrz.

Balkon potrafi pełnić kilka funkcji, zwłaszcza w przypadku małych mieszkań. Nierzadko suszysz na nim pranie czy traktujesz jak zamiennik składziku na rzadziej używane rzeczy. Traci przez to swój rekreacyjny charakter.

Wiosną szczególnie warto zadbać o tę niewielką przestrzeń, aby niewielkim kosztem uczynić ją domową strefą relaksu. Nawet na balkonie kamienicy czy na większym osiedlu możemy odpocząć na powietrzu, będąc wciąż w zaciszu własnego mieszkania. Grunt to odpowiednie przygotowanie tej powierzchni.

Od czego zatem zacząć przygotowanie przydomowej strefy relaksu?

Po pierwsze: porządki

Warto postanowić sobie, że balkon nie będzie pełnił funkcji domowego składziku i postawić na podniesienie walorów estetycznych tego miejsca. Tylko tym sposobem zyskasz przestrzeń prawdziwie relaksującą nas w wolne dni. Na początek uzbrój się w arsenał szczotek, szmatek i środków czyszczących. Uprzątnij balkon ze wszelkich zbędnych przedmiotów, tj. naczyń, narzędzi i innych, często nieużywanych, sprzętów oraz dokładnie przetrzyj podłogi i parapety. Przyjrzyj się fugom oraz mało dostępnym zakamarkom i dokładnie oczyść je z zabrudzeń. Ściany lub szyby balkonu prawdopodobnie również będą wymagały odświeżenia.

Prywatny azyl

Chcąc zapewnić sobie odrobinę prywatności na balkonie, zastanów się nad specjalnymi osłonami. Można je nabyć w formie mat osłonowych, które rozwiesza się np. na prętach ogrodzenia balkonu. Produkowane z technorattanu, odpowiednio zabezpieczonego przed wilgocią bambusa lub trwałych, wodoodpornych tkanin, potrafią wytrzymać kilka pór roku w nienaruszonym stanie. Przed słońcem (lub wzrokiem sąsiadów) ochronią także specjalne „żagle”, parasole czy – w przypadku loggii – markizy oraz rolety. Wybieraj osłony z naturalnych surowców lub imitujące materiał roślinny. Dzięki temu łatwiej będzie Ci poczuć się wśród nich jak w przydomowym ogrodzie.

Zieleń dla dotlenienia

W relaksowaniu się na balkonie bez wątpienia pomoże nam otoczenie się roślinnością. Gęste pnącza bluszczu czy paproci stworzą cień i dadzą ochłodę w ciepłe dni. Astry, aksamitki czy bratki powieszone w dobranych kolorystycznie doniczkach wprowadzą odrobinę barw do wystroju oraz wprawią w dobry nastrój. Na balkonie można także wygospodarować mini-strefę na ogródek warzywny i zielnik. W miejskich warunkach sprawdzą się sadzonki pomidorków koktajlowych, pietruszki czy cykorii, a także bazylia, cząber, oregano i mięta. Jeśli masz nieco więcej miejsca, na podłodze ustaw gęste iglaki. To dodatkowy element zapewniający prywatność na zewnątrz, a na dodatek rośliny mało wymagające, przy odpowiedniej ochronie potrafiące wytrzymać także jesień i zimę.

Meble na zewnątrz

Po uprzątnięciu, osłonięciu oraz zazielenieniu balkonu, pora na wybór mebli przystosowanych do wypoczynku i spożywania posiłków na powietrzu. Na tak niewielkiej przestrzeni kieruj się minimalizmem. Im mniej sprzętów pozostawisz, tym przyjemniej będzie Ci się przebywało w przydomowej strefie relaksu. Wybieraj meble, które wytrzymają dłużej niż sezon i będą cieszyły oko wyglądem. Warto postawić na te szczególnie wytrzymałe na zmiany temperatury, wilgoć czy działanie słońca, wykonane z metalu, estetycznych tworzyw sztucznych (tu też sprawdzi się technorattan) czy naturalnego, odpowiednio zakonserwowanego drewna. Do postawienia kilku przedmiotów wystarczy Ci niewielki stolik, na którym zmieści się ulubiona książka, napój i talerzyk z przekąską. Do wypoczynku wybierz wygodną kanapę z poduchami, które można wyprać, zajmujące mniej miejsca krzesła ogrodowe lub wyprofilowane leżaki.

Teraz nie potrzeba już nic więcej – czas na relaks!

Tagi:

czytaj także

REKLAMA