Blog
Wykończenie domu – na czym zaoszczędzić, a w co warto zainwestować?
Aby móc mieszkać w nowym domu wygodnie i bez widma szybkiego remontu, należy go odpowiednio wykończyć. Szukając oszczędności, zastanówmy się, które elementy wymagają od nas większych nakładów, a gdzie możemy ocalić trochę gotówki.
Koszty wykończenia domu zależą od wielu czynników. O ich wysokości może przesądzać region Polski, stopień skomplikowania projektu architektonicznego czy też po prostu ceny materiałów budowlanych. Koszt robocizny w rożnych częściach Polski może się różnić, ceny materiałów są dosyć porównywalne. Umiejętnie dobrane elementy wykończenia pomogą stworzyć w domu wyjątkowy klimat, uczynią go miejscem przytulnym i dostosowanym zarówno do pracy, jak i wypoczynku.
Budowlane oszczędności
Projekt
Rozważania na temat oszczędności przy wykończeniu domu, powinniśmy przedsięwziąć już przed rozpoczęciem jego budowy. Projekt domu jest kluczowy, ponieważ urządzenie budynku o prostej i nieskomplikowanej bryle pozwoli nam zaoszczędzić nieco pieniędzy. Im bardziej zaawansowany projekt oraz więcej modyfikacji (np. centralny odkurzacz czy zastosowanie kilku kolorów na jednej ścianie), tym wykończenie trudniejsze w realizacji. Zwiększa to także prawdopodobieństwo poniesienia dodatkowych kosztów na aranżację trudniejszych przestrzeni, np. niskiego poddasza. Projekt domu zaproponowany przez firmę architektoniczną nie zawiera najczęściej szczegółowego opisu rodzajów materiałów wykończeniowych, dlatego na tę kwestię należy zwrócić uwagę we własnym zakresie.
Robocizna
Polem, na którym bez wątpienia jesteśmy w stanie zaoszczędzić przy wykończeniu domu, jest robocizna. Jeśli czujemy się mocni w pracach remontowych, możemy wykończyć dom samodzielnie. Pozwoli nam to zaoszczędzić sporo pieniędzy, ponieważ koszt pracy stanowi około 1/3 nakładów na wykończenie. Takie rozwiązanie często przerasta jednak nasze możliwości, dlatego jeśli nie czujesz się wystarczająco pewnie, warto skorzystać z usług specjalistów. Taka ekipa dysponuje wiedzą budowlaną, udzieli niezbędnych porad, wskaże polecane produkty (np. tańsze zamienniki droższych artykułów) i zajmie się problematycznymi pracami, z którymi ciężko uporać się laikowi (np. montaż instalacji grzewczej).
Wykańczając – zainwestuj
Surowce budowlane
Jeśli chcemy, by poszczególne elementy wykończenia towarzyszyły nam przez długie lata, postawmy na surowce wysokiej jakości. Glazurę, armaturę, sanitariaty, podłogi i drzwi w korzystnych cenach możemy zakupić w hurtowni, centrach wyposażenia wnętrz lub supermarketach budowlanych. Wysokojakościowe, odporne posadzki mają szczególne znaczenie w przypadku tych zastosowanych na zewnątrz (np. gres do wyłożenia tarasu) oraz w miejscach widocznych (np. drewniane podłogi w salonie) lub narażonych na uszkodzenia mechaniczne (np. w kuchni czy w pomieszczeniach, w których mieszka zwierzę domowe).
Chemia budowlana
Dostępna oferta farb, klejów czy fug potrzebnych do wykończenia domu może przyprawić o zawrót głowy. Najwięcej zaś wybór farb, wśród których wyróżnić można akrylowe, strukturalne, dekoracyjne, antykorozyjne czy emulsyjne. Każda z nich jest odpowiednia dla innej nawierzchni. Niezależnie od tego, co chcemy pomalować, powinniśmy wybrać jedną z tych dobrze kryjących, odpornych na ścieranie i zabrudzenia. Dzięki temu będziemy mogli sobie pozwolić na późniejsze odmalowanie ścian. Poza wysoką jakością, która często oznacza także podwyższoną cenę preparatu, bardzo ważną kwestią, na którą powinniśmy zwracać uwagę jest absolutnie nieprzekraczalna data przydatności. Po jej upływie impregnaty, farby czy fugi mogą być całkowicie pozbawione działania.
Oszczędność natychmiastowa lub długofalowa
Instalacja grzewcza
Wybór instalacji grzewczej jest kwestią indywidualną i zależną od mediów doprowadzonych do działki. Na tym elemencie wykończenia jesteśmy w stanie oszczędzić natychmiastowo – wybierając tanie urządzenie – lub długofalowo, decydując się na droższy sprzęt, którego koszt zwraca się dzięki taniej eksploatacji. Wybór instalacji powinien nastąpić już na etapie projektowania domu. W zależności od wykorzystywanego surowca, cena urządzenia może być stosunkowo niska (np. piec gazowy) lub wręcz przeciwnie, wygórowana (np. w przypadku pompy ciepła). Kotły gazowe to nowoczesne, wygodne i oszczędne urządzenia grzewcze. Ich cena waha się w granicach kilku tysięcy, a użytkowanie jest ekonomiczne. Pompy ciepła są natomiast ekologicznym źródłem energii dającym gwarancję dużych oszczędności po kilku latach. Dzięki rozwiniętej technologii pozyskują darmową energię z zasobów naturalnych (powietrza czy gruntu), co sprzyja niskim kosztom ich eksploatacji.