Ta strona wykorzystuje pliki cookies jak każda inna strona. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce prywatności. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

Wynajem krótkoterminowy vs. długoterminowy – co wybrać?

24 stycznia , 2018 | Autor: Kuba Karliński

Za sprawą dedykowanych portali internetowych i rozwijającej się turystyki, wynajem krótkoterminowy cieszy się w naszym kraju rosnącą popularnością. Rozwiązanie to coraz częściej będzie także stanowiło alternatywę dla tradycyjnego wynajmu.

Wynajmowanie mieszkań na doby stało się w Polsce normą, szczególnie w dużych miastach i miejscowościach turystycznych. Kto powinien rozważyć taki system użyczania lokali? A może to jednak wynajem długoterminowy jest bardziej atrakcyjny dla inwestorów?

Wynajem krótko- lub długoterminowy warto przeanalizować, biorąc pod lupę stan posiadanej nieruchomości, jej lokalizację oraz wyróżniki. Niewielkie, klimatyczne mieszkanie na poddaszu kamienicy, w ścisłym centrum lub dzielnicy atrakcyjnej turystycznie będzie stanowiło szczególnie intratne źródło przychodów w przypadku wynajmu na doby. Duże lokum, w wysokim bloku, położone na obrzeżach miasta z pewnością przyciągnie zainteresowanych długotrwałym i bardziej ekonomicznym wynajmem.

Podejmując decyzję o doborze odpowiedniego systemu, warto sprawdzić, jak wynajem krótkoterminowy wypada w porównaniu do najmu długoterminowego, na cele mieszkalne.

Na krótko, ale dochodowo

Najczęstszym sposobem na zdobycie klientów krótkoterminowego wynajmu jest wystawienie swojej oferty na portalach pośredników internetowych, takich jak Airbnb czy Booking.com. Oferowane tam mieszkania stanowią doskonałą okazję dla osób, które spędzają krótki czas poza domem w związku z pracą lub wypoczynkiem. Coraz częściej, zamiast standardowego pokoju w hotelu lub pensjonacie wybierają one wyróżniające się, nowocześnie urządzone lokale w blokach, apartamentowcach czy kamienicach.

Uznaje się, że wynajem krótkoterminowy wiąże się najczęściej z większym przychodem niż w przypadku standardowego użyczaniu pokoju lub mieszkania. Rzeczywiście, można zauważyć taką zależność, szczególnie w przypadku stolicy. W Warszawie ceny za dobę w małym 2-osobowym apartamencie zaczynają się od 150 zł, a zdarza się, że osiągają poziom nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od wielkości i atrakcyjności mieszkania. Prowadząc usługę wynajmu krótkoterminowego, warto pamiętać o odpowiednim jej rozliczeniu. W przypadku wynajmu mieszkania na noclegi powinno się założyć działalność gospodarczą. Należy pamiętać też o ewentualnym zastosowaniu odpowiedniej stawki VAT (8%), prawidłowym rozliczeniu importu usług, a także o ewentualnym obowiązku rejestracji przychodu na kasie fiskalnej.

Wynajem na doby to jednak nie tylko duże pieniądze. To także możliwość poznania nowych, nietuzinkowych ludzi, często obcokrajowców, przedstawicieli ciekawych kultur. Powoduje to, że wynajem krótkoterminowy może być bardzo rozwijającym biznesem.

Mniej zachodu i dochodu

W przypadku wynajmu długoterminowego, usługa może trwać miesiącami, a nawet latami. Rozwiązanie to zapewnia więc inwestorowi stałe przychody, najemcy zaś stabilność i bezpieczeństwo mieszkania. Pozyskanie zainteresowanego wynajmem nie będzie specjalnie trudne, ponieważ obecnie rynek mieszkaniowy należy raczej do posiadaczy lokali. Oznacza to, że do niemal każdego mieszkania, zwłaszcza w dużym mieście, da się szybko znaleźć najmującego. Na wysokość czynszu ma wpływ zarówno standard mieszkania, jak i jego lokalizacja. Mieszkania znajdujące się daleko od zabytków, atrakcji turystycznych i centrów handlowych trudniej jest wynająć na krótki okres. Nie stanowi to jednak problemu w przypadku wynajmu długoterminowego. Poza łatwością wynajmu, niewątpliwą zaletą takiego systemu jest też stabilność przychodów. Nie ma ona związku z sezonami turystycznymi, jak w przypadku wynajmu krótkoterminowego. W przeciwieństwie do niego, wynajem długoterminowy jest też dużo wygodniejszym rozwiązaniem. Nie trzeba się troszczyć o napływ lokatorów, wymianę pościeli czy przekazywanie kluczy. Lokator zajmuje mieszkanie na dłużej, więc z posiadacza nieruchomości spada sporo wysiłku związanego z tymi czynnościami.

Oba rozwiązania mają swoje duże atuty i pewne mankamenty. Wybór odpowiedniego systemu wynajmu powinien zależeć od stanu posiadłości, trybu życia wynajmującego oraz oczekiwań wobec lokatorów. Każdy musi sobie indywidualnie odpowiedzieć na pytanie, które wartości są dla niego najważniejsze: wygoda, spokój i stabilność vs. większy przypływ gotówki i zmienni lokatorzy. Co jest ważniejsze dla Ciebie? – napisz  w komentarzu.

Tagi:

czytaj także

REKLAMA
0