Ta strona wykorzystuje pliki cookies jak każda inna strona. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce prywatności. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

Jak urządzić mieszkanie w kamienicy? Część II

14 sierpnia , 2017 | Autor: Kuba Karliński

Mieszkanie w kamienicy jest inne niż wszystkie. Często wyróżniają je duże, ustawne pokoje z dwuskrzydłowymi drzwiami czy niebanalne zdobienia. Wyeksponuj je i mieszkaj komfortowo lub zapewnij najemcy zupełnie wyjątkową przestrzeń!

Renowacja starych kamienic sprawia, że odzyskują one dawny blask i zaczynają żyć drugim życiem.Wykorzystaj unikalność tych przestrzeni, zaaranżuj mieszkanie, podkreślając niepowtarzalny urok przedwojennych rozwiązań architektonicznych. Mury kamienic dają możliwości stworzenia przestronnego, wygodnego i niezwykle dekoracyjnego wnętrza.

Ustawne pokoje dużych rozmiarów
W starych murach często kryją się mieszkania znacznej wielkości. Co zauważalne, lokale budowane w przeszłości cechowały się raczej dużymi i średnimi metrażami. Pokoje miały wysokie sufity, co optycznie powiększało pomieszczenia. Znaczną przestrzeń można dzięki temu zaaranżować na ciekawe sposoby. Dobrym przykładem jest inwestycja Brzeska 18. Obecnie w jej ofercie dostępne są mieszkania o powierzchni od 79 do 134 metrów. Wszystkie pokoje mają powyżej 15 metrów kwadratowych, co pozwala na dużą swobodę w zakresie ich aranżowania i meblowania. Duże pomieszczenia mają ustawny kształt prostokąta lub kwadratu. Dzięki temu można w nich urządzić dużą sypialnię, przestronny salon czy pokój dla kilkorga dzieci. Mieszkania o większym metrażu sprawdzą się także jako biura. W takich pomieszczeniach z powodzeniem zmieszczą się duże meble i sprzęty elektroniczne. Przedmioty, z których nie korzystasz na co dzień, zamknij w szafie, najlepiej zabudowanej pod sam sufit. Pamiętaj, by aranżując tak duże pomieszczenie, zadbać o jego przytulność. Dodadzą jej puszyste dywany,miękkie zasłony, drobne bibeloty oraz kwiaty.

Przejścia między pokojami
Ze względu na wygodę i szybkie tempo życia lubisz łączyć funkcje różnych pomieszczeń i mieć swobodny dostęp do kilku z nich? W nowych blokach bardzo często przejawia się to w formie pokoju dziennego łączonego z kuchnią za pomocą aneksu. W przedwojennych kamienicach istnieje możliwość posiadania p pomieszczenia połączonego łatwym przejściem dzięki szerokim drzwiom. Pokoje przechodnie mogą być atutem Twojego mieszkania. Aby nadać większej przestronności obu połączonym pomieszczeniom, można pozbawić je drzwi lub zamontować drzwi przesuwne. Pokoje mogą być wówczas połączone w razie potrzeby lub nieco bardziej intymne, stanowić oddzielne pojedyncze przestrzenie. Aby w „łączonym” pokoju nie ograniczać sobie dostępu do światła, zdecyduj się na drzwi z klasycznego szkła lub szkła akrylowego. Jeśli chcesz zamknąć połączenie między pomieszczeniami nie ingerując w ścianę, poszukaj inspiracji na modyfikację przejścia w internecie. Szklane drzwi i półki z MDF możesz na przykład z łatwością przeobrazić w kolorowy regał między pomieszczeniami.

Oryginalne zdobienia
W wielu zrewitalizowanych kamienicach pozostawia się pierwotne zdobienia z okresu przedwojennego, tak wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Gzymsy nad drzwiami wejściowymi,ozdobne elewacje zewnętrzne czy rzadko widywane piece kaflowe, które pozostały we wnętrzach po dawnych lokatorach, są często bardzo dekoracyjne i warte wyeksponowania. Atrakcyjne urozmaicenie minimalistycznego wnętrza mogą stanowić oryginalne mury ceglane w pomieszczeniach mieszkania, jak i częściach wspólnych. W inwestycji przy Brzeskiej 18 zdecydowano się na pozostawienie elewacji tynkowanej z zachowaniem oryginalnych zdobień i gzymsów. Z zewnątrz szczególnie widoczna jest piękna attyka oraz międzyokienne pola podkreślające rytm elewacji. Ułatwieniu aranżacji wewnątrz sprzyjają ściany pokryte tynkiem cementowo-wapiennym, przystępnym do zagospodarowania w dowolny sposób. Dzięki temu surowcowi mogą być one gotowe do wykorzystania lub stanowić podłoże do nałożenia gładzi gipsowej, sztablatury czy tynku mineralnego.Niepowtarzalny element dekoracyjny mieszkań w kamienicy na Brzeskiej 18 stanowią także okna z litego drewna, wykonane w technologii rzemieślniczej z zachowaniem oryginalnych podziału. Dodatkowo w fasadzie kamienicy frontowej znajdują się okna skrzynkowe z odtworzonymi charakterystycznymi zamknięciami. Tak atrakcyjnych okien nie można chować! Wręcz przeciwnie – postaraj się przykuwać do nich uwagę. Aby nic nie odwracało uwagi gości, osłoń okna za pomocą prostych, surowych zasłon i firan lub… całkowicie zrezygnuj z dekoracji okiennych!

Tagi:

czytaj także

REKLAMA
0