Ta strona wykorzystuje pliki cookies jak każda inna strona. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce prywatności. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

61% Europejczyków mieszka na swoim

24 listopada , 2015 | Autor: Kuba Karliński

Europejczycy przeznaczają 40% dochodów gospodarstwa domowego na zakup swojego mieszkania lub domu. W ich opinii te wydatki są coraz wyższe. Sześć na dziesięć osób mieszka z partnerem, a 39% z co najmniej jednym dzieckiem – to wnioski z najnowszego badania RE/MAX Europe, które zostało przeprowadzone na grupie 8 tys. respondentów w przedziale wiekowym 20-59.

Według badań RE/MAX Europe, które zostały przeprowadzone w 16 europejskich krajach (m.in. w Polsce, Austrii, Czechach, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Finlandii, Słowacji czy Turcji) na temat warunków mieszkaniowych i kosztów życia wynika, że 61% mieszkańców starego kontynentu jest właścicielem nieruchomości, w której zamieszkuje. Ponad jedna trzecia spośród 8 tys. ankietowanych Europejczyków oświadczyła, że mieszka we własnym domu, a mieszkanie posiada co czwarty z nich. Najwięcej właścicieli domów znaleźć można w Wielkiej Brytanii, Holandii i Włoszech. Z kolei w Szwajcarii, Niemczech i Austrii preferowany jest wynajem. Średnia kwota, która przeznaczana jest przez rodzinę na zakup mieszkania wynosi 40% jej dochodów netto.

Najbardziej różnorodny obraz wyłania się z analizy tego, z kim zamieszkujemy pod jednym dachem. W przypadku większości Europejczyków jest to partner, dziecko lub rodzice. Samotnie żyje 15% spośród ankietowanych osób – przede wszystkim w Szwecji, Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Na Słowacji i w Turcji takich osób jest mniej niż 5%.

Na potrzeby mieszkaniowe Europejczycy przeznaczają maksimum 39% swoich dochodów netto. Wydaje się więc, że osiągnięto górną granicę, jeśli chodzi o kwotę, którą moglibyśmy przeznaczyć na ten cel. Z drugiej jednak strony na podstawie danych z badań widać, że bylibyśmy skłonni zapłacić więcej, gdyby warunki na rynku mieszkaniowym były lepsze.

Badanie RE/MAX Europe zostało przeprowadzone w celu zapoznania się z aktualnymi warunkami życia Europejczyków oraz ich wymaganiami przy poszukiwaniu mieszkań i domów. Dane dotyczące całej Europy warto porównać do sytuacji w Polsce.

„Z Narodowego Spisu Powszechnego, który został opublikowany przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w Polsce około 73% rodzin jest właścicielem mieszkania lub domu, w którym mieszkają. Pozostali mieszkańcy są głównie najemcami lokali komunalnych/gminnych, a tylko kilka procent osób wynajmuje mieszkania po cenie rynkowej. Średnia powierzchnia na osobę wzrasta – jest to obecnie około 25 metrów kwadratowych” – podsumowuje Agata Stradomska, Manager ds. Marketingu i Szkoleń RE/MAX Polska.

Wysoki procent osób posiadających własne mieszkania wynika m.in. z faktu, że w Polsce koszty wynajmu są bardzo wysokie. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na kredyt mieszkaniowy i kupno własnej nieruchomości. Prognozy ekspertów nie są jednak optymistyczne. Zapowiadają oni, że w latach 2016-2017 popyt na mieszkania w Polsce będzie mniejszy. Na zmianę sytuacji na rynku nieruchomości może wpłynąć wzrost wymaganego wkładu własnego, który do 2017 r. ma wynosić 20%.

czytaj także

REKLAMA
0