Ta strona wykorzystuje pliki cookies jak każda inna strona. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce prywatności. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

Rekuperacja – czym jest i jak może Ci się opłacić?

9 listopada , 2017 | Autor: Kuba Karliński

Wybór systemu skutecznej wentylacji w budynku to jeden z ważnych punktów towarzyszących projektowaniu domu. Za rekuperacją, czyli odzyskiwaniem energii termicznej gazów wylotowych, w celu dalszego jej wykorzystania, przemawiają koszty uruchomienia i eksploatacji, skuteczność, a także możliwości dostosowania i rozbudowy. Na czym polega to rozwiązanie?

Coraz więcej osób decydujących się na własny dom, stawia na rekuperację. O instalacji tego systemu warto pomyśleć jeszcze na etapie budowania domu, bo istnieje co prawda możliwość montażu rekuperacji w wybudowanym już budynku, wiąże się to jednak z wyższymi kosztami i niedogodnościami wynikającymi z prac trwających około tygodnia.

Rekuperacja to inaczej wymiana powietrza znajdującego się wewnątrz budynku na świeże powietrze z zewnątrz. Jej podstawowym czynnikiem jest proces odzyskiwania ciepła wygenerowanego w budynku i przekazanie go do nadmuchiwanego powietrza. Ogrzane powietrze jest wywiewane z wewnątrz. Następnie dochodzi do przekazania ciepła.

Cienie i blaski rekuperacji

Rekuperacja to bardzo ekologiczne rozwiązanie, ponieważ dzięki mechanizmowi ciepło pochodzące z urządzeń grzewczych nie „ucieka” na zewnątrz, jak ma to miejsce w standardowych systemach wentylacyjnych. Pozyskiwane jest natomiast przez wdmuchiwane powietrze. Skuteczność tego procesu może sięgać nawet 90%, a jego efektem jest wywietrzone pomieszczenie oraz optymalna temperatura powietrza wewnątrz.

Taki system wentylacji, wpisany w odpowiednim momencie w plan budowy domu, to także czysta oszczędność. Instalacja rekuperacji oznacza rezygnację z mniej skutecznej i bardziej kosztownej wentylacji grawitacyjnej, w której cena samych kominów wentylacyjnych oznacza koszt około 12 tysięcy złotych. Dzięki wysokiej skuteczności procesu odzyskiwania ciepła, ogrzewanie domu czy budynków powierzchniowych może być nawet o 40% tańsze w porównaniu z wentylacją grawitacyjną.

Największą zaletą rekuperatorów jest jednak ich całkowita niezależność od czynników mechanicznych czy warunków atmosferycznych. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, przy której ciepłe trzyszybowe okna, gruba warstwa ocieplenia czy energooszczędna płyta fundamentowa wystarczą, aby nie zadziałała, w przypadku rekuperacji – niezależnie od pogody czy elementów wykończenia domu, system za każdym razem sprawuje się tak samo.

Montaż i cena

Kluczową kwestią związaną z rekuperacją jest koszt jej instalacji, który w przypadku każdego systemu wentylacyjnego zależny jest od wielkości wietrzonej powierzchni. Cena montażu rekuperacji uwarunkowana jest także liczbą pomieszczeń, w których ma funkcjonować system, a także rodzaju urządzenia. Składają się na niego zakup rekuperatora, kanałów i innych niezbędnych urządzeń, eksploatacji, wymiany filtrów, energii elektrycznej niezbędna do funkcjonowania rekuperacji, a także cena okresowych przeglądów.

Szacunkowy koszt instalacji rekuperacji dla 150-metrowego domu, z wykorzystaniem urządzenia dobrej jakości to kilkanaście tysięcy złotych. Koszt zamontowania rekuperacji jest przeciętnie wyższy zaledwie o kilka tysięcy złotych od tradycyjnego systemu wentylacji domu.

Koszty eksploatacji rekuperacji są bardzo niskie. Przy przykładowym domu, rekuperator dobrej jakości zużywa energię kosztującą około 120 złotych rocznie. Filtry w urządzeniu należy zmieniać co kwartał. Ich cena to 50-70 złotych, co łącznie stanowi koszt 200-280 złotych rocznie. Użytkowanie rekuperatora kosztuje więc  w sumie w około 320-400 zł w skali roku. Nawet doliczając koszty serwisowania rekuperacji co kilka lat, ponoszone na przeglądy czy czyszczenie, okazuje się, że utrzymanie zwykłej pralki czy lodówki (zwłaszcza tej o niskiej klasie energetycznej) jest o wiele większym wydatkiem niż posiadanie rekuperacji. W obliczu wielu benefitów i nielicznych mankamentów tego rozwiązania (wysoki koszt jednorazowy), rekuperacji ciężko więc powiedzieć stanowcze „nie”.

 

Tagi:

czytaj także

REKLAMA
0