Ta strona wykorzystuje pliki cookies jak każda inna strona. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce prywatności. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

Co nowego w nieruchomościach w 2019 roku?

15 stycznia , 2019 | Autor: Kuba Karliński

„Zagęszczenie” na rynku nieruchomości, wzrost kosztów budowy i zwiększenie koniunktury – tym żył rynek nieruchomości w 2018 roku. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym będziemy mieli do czynienia ze spowolnieniem gospodarczym o skutkach, których możemy spodziewać się już za kilka miesięcy. 

Co wydarzy się w najbliższych miesiącach na rynku nieruchomości? Dowiedz się, czego możesz spodziewać się niebawem i dostosuj swoją strategię inwestowania.

Dodatki do mieszkania

Rynek nieruchomości mieszkaniowych dojrzewa, a świadomość i oczekiwania klientów nieustannie rosną. W związku z tym zauważalna jest profesjonalizacja różnorodnych usług i towarów, które przekładają się na większą wartość dla klientów, ale również konkurencję i walkę o marżę wśród deweloperów. Wraz z mieszkaniem najczęściej można dokupić komórkę, garaż lub miejsce naziemne (a nawet kilka lub powiększone – rodzinne). Coraz częściej deweloperzy jako dodatek do lokalu proponują także wykończenie w standardzie dopasowanym do klientów, opiekę concierge’a czy objęcie domu lub segmentu systemem smart home.

Podobny sposób na zarobek możemy zastosować w swoim modelu inwestowania. Zastanówmy się, jaką wartość możemy zaoferować potencjalnym nabywcom i na tej podstawie podejmijmy decyzję o zakupie lub rearanżacji posiadanej nieruchomości. Na przykład – w przypadku mieszkania dla rodziny z pewnością przyda się duża komórka lokatorska. Wynajmując lokal studentom możemy podzielić przestrzeń, aby uzyskać więcej pokoi i w rezultacie zwiększyć przychód z wynajmu. Lokal dla kobiety lub pary dobrze natomiast przearanżować tak, by wydzielić miejsce na coraz bardziej popularną i praktyczną garderobę.

Spowolnienie wzrostu cen

Po okresie gwałtownego wzrostu cen nieruchomości, w 2019 roku wzrost cen powinien nieco przyhamować, na pewno jednak ceny nie zaczną spadać. Na ich wzrost mają wpływ rosnące pensje podwykonawców, wysokie ceny materiałów budowlanych i coraz mniejsza liczba dostępnych działek, zwłaszcza na terenach blisko centrów miast.

Rynek pomału nasyca się nowymi mieszkaniami, które w tym roku sprzedawane były w rekordowych ilościach i cenach. Ceny lokali z rynku pierwotnego nadal będą rosły, ale dużo wolniej. Przyrost będzie niewielki i regularny. Niewykluczone wręcz, że do łask powrócą lokale z rynku wtórnego. Według różnych szacunków na rynku wciąż jednak brakuje ok. 2,1 miliona mieszkań[1]. Dlatego popyt w dalszym ciągu przeważa nad podażą.

Boom na nieruchomości premium

W obliczu wzmożonego zapotrzebowania na lokale mieszkalne bardzo różnicuje się ich oferta. Pojawiają się inwestycje, o których próżno by myśleć w naszym kraju jeszcze kilkanaście lat temu, np. rodziny poszukujące własnego kąta chętniej decydują się wygodne na wolno stojące lokale bezczynszowe pod miastem, dzięki czemu zyskują przestronne lokum z wieloma pokojami
i poddaszem do samodzielnej aranżacji.

Na polskim rynku nieruchomości wyróżnia się jednak przede wszystkim segment lokali premium. Polskie społeczeństwo szybko się bogaci i apartamentowce w prestiżowych dzielnicach, eleganckie penthouse’y i drogie wille miejskie czy nadmorskie stają się coraz popularniejsze wśród klasy średniej. Nieruchomości premium stanowią alternatywny pomysł na lokatę posiadanego (znacznego) kapitału.

Zakup pod wynajem – póki kredyty są tanie

Kupno mieszkania na wynajem to najpopularniejsza forma inwestowania w nieruchomości, którą w ostatnich latach wybrało wielu Polaków. Lokowaniu oszczędności w inwestycje mieszkaniowe sprzyjają utrzymujące się już od trzech lat historycznie niskie stopy procentowe. Coraz więcej mieszkańców naszego kraju przedkłada czerpanie korzyści z wynajmu nad trzymanie pieniędzy w banku. Trend ten widoczny jest także w ofercie deweloperów, którzy coraz częściej reklamują sprzedawane mieszkania jako „idealne na cele inwestycyjne”.

W przyszłym roku istnieje szansa na zwiększenie stóp procentowych, co bezpośrednio przekłada się na wzrost kosztów kredytów mieszkaniowych i niższą opłacalność kupna mieszkania na wynajem. Zanim do tego dojdzie, nic nie powinno zachwiać popularną obecnie tendencją zakupu mieszkań na wynajem.

Aktualizując strategię inwestycyjną na 2019 rok warto wziąć pod uwagę zarówno uwarunkowania gospodarcze, takie jak spowolnienie rynku czy prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych, jak i spodziewane trendy (zwiększone zainteresowanie nieruchomościami premium, popyt na wynajem lokali czy dodatkowe usługi lub pomieszczenia do mieszkań, szyte na miarę potrzeb nabywcy).  Dostosuj się do oczekiwań rynku i zarabiaj jeszcze więcej niż w poprzednim roku. Powodzenia!

 

[1] https://businessinsider.com.pl/finanse/ile-mieszkan-brakuje-w-polsce-raport-o-deficycie-mieszkaniowym/92zl9zm

Tagi:

czytaj także

REKLAMA
0