Ta strona wykorzystuje pliki cookies jak każda inna strona. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce prywatności. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

Czy nowe przepisy zachęcą Polaków do budowy domów?

26 sierpnia , 2015 | Autor: Kuba Karliński

28 czerwca tego roku weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego, której zadaniem jest znacznie usprawnić proces budowy. Jest to duże uproszczenie, zwłaszcza dla osób, które noszą się z zamiarem budowy domu jednorodzinnego.

Nowelizacja ustawy przewiduje skrócenie procesu budowy poprzez zniesienie obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę w odniesieniu do niektórych obiektów. Te zapisy są szczególnie istotne dla osób, które chcą zacząć budowę domu jednorodzinnego. Zapisy w ustawie stwierdzają, że pozwolenia na budowę nie wymaga budowa obiektów wolnostojących jednorodzinnych,  których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki, na której został zaprojektowany. Aby rozpocząć inwestycję wystarczy zgłoszenie budowy lub przebudowy z projektem budowlanym i kompletem niezbędnych dokumentów. Po 30 dniach, jeżeli nie zostanie zgłoszony sprzeciw można budowę rozpocząć. Dotychczas oczekiwanie na pozwolenie na budowę trwało nawet 3 miesiące. Zniesiono również obowiązek informowania o planowanym terminie rozpoczęcia prac budowlanych.

 Eksperci przewidują, że może mieć to spory wpływ na liczbę nowych inwestycji jednorodzinnych.

Czasochłonne przepisy prawa budowlanego, z którymi musieli dotychczas zmagać się budujący skutecznie odsuwały w czasie podjęcie decyzji o postawieniu własnego domu. Obecnie jest  dobry okres, by zacząć korzystać z przepisów nowelizacji. Bbudujący zyskają również dzięki zniesieniu obowiązku dołączania informacji o zapewnieniu m.in. dostaw energii, wody i gazu oraz oświadczeń o warunkach przyłączenia do sieci i możliwości dostępu do drogi publicznej.

Oprócz domów jednorodzinnych w nowelizacji znalazły się także inne obiekty, które nie wymagają pozwolenia na budowę. Należą do nich między innymi wolnostojące budynki gospodarcze, w tym garaże i altany, a także przydomowe ganki i oranżerie (ogrody zimowe) o powierzchni zabudowy do 35 m2 (maksymalnie 2 obiekty na każde 500 m2działki), wolnostojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 35 m2 (maksymalnie jeden obiekt na każde 500 m2 działki), wolnostojące parterowe budynki stacji transformatorowych i kontenerowych stacji transformatorowych o powierzchni zabudowy do 35 m2.

Jarosław Skoczeń z Grupy Emmerson zaznacza, że z roku na rok zwiększa się zainteresowanie budownictwem jednorodzinnym. – Coraz więcej Polaków dochodzi do wniosku, że zakup działki i budowa domu dla siebie i rodziny jest lepszym pomysłem niż życie w zatłoczonym mieście. Duży wpływ na decyzję ma perspektywa wychowywania dzieci z dala od zanieczyszczeń i miejskiego zgiełku podsumowuje ekspert Emmersona.

Kupno działki oddalonej o 30 km od Warszawy i wybudowanie na niej domu o wielkości 150 m2 może wynieść tyle samo, co zakup średniej wielkości mieszkania w stolicy i to nie tylko w centrum, ale też na Bemowie czy Wilanowie.

W pierwszym kwartale 2015 roku, czyli jeszcze wtedy gdy nie obowiązywała nowelizacja ustawy, Polacy uzyskali o 15 procent więcej pozwoleń na budowę domu niż przed rokiem – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Szacuje się, że w przyszłym roku dzięki uproszczeniu przepisów budowlanych liczba inwestycji jednorodzinnych może powiększyć się nawet o połowę w porównaniu z bieżącym okresem.

Tagi:

czytaj także

REKLAMA
0