Ta strona wykorzystuje pliki cookies jak każda inna strona. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce prywatności. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

Czy Polacy lubią mieszkać w domach?

3 października , 2016 | Autor: Kuba Karliński

Wydaje się, iż własny dom jest dosyć powszechnym marzeniem Polaków. Z wielu względów nie każdy może sobie jednak na to pozwolić. Na przeszkodzie staje wiele czynników, wśród najczęściej spotykanych będą to zarówno kwestie ekonomiczne, jak i organizacyjno-logistyczne. Jak duży odsetek Polaków mieszka obecnie w domach i jak wypadamy na tle innych europejskich nacji?

Jak wynika z danych Eurostatu w 2014 r. około 55,2% Polaków zamieszkiwało domy. Wskaźnik ten rósł w ostatnich latach – w 2005 r. zasiedlający domy stanowili jeszcze 49,5%. Jak się okazuje jest to jedna z niewielu statystyk z obszaru mieszkalnictwa, w której nie odbiegamy znacząco od unijnej średniej. Odsetek mieszkających w domach stanowi w całej Unii 57,7%. Domy są bezapelacyjnie najpopularniejszą formą zaspokajania potrzeb mieszkaniowych na Wyspach Brytyjskich. W Irlandii odsetek mieszkających w domach sięga aż 92,8%, a w Wielkiej Brytanii 84,7%. Na drugim biegunie znajduje się Hiszpania oraz kraje bałtyckie. Mieszkańcy tych krajów zasiedlają głównie budynki wielorodzinne. W przypadku Hiszpanii zaledwie 33,1% mieszkańców mieszka w domach. W krajach  bałtyckich odsetek ten sięga od 34,8% na Łotwie do 41,4% na Litwie.

Polacy lubią mieszkać w domach

Można przypuszczać, iż w kolejnych latach Polaków chętnych do zamieszkania w domach będzie jeszcze więcej.

Ofert sprzedaży domów dostosowanych do współczesnych trendów nie jest jednak zbyt wiele. Stąd też spora grupa osób decyduje się na budowę wymarzonego domu od podstaw.

Pewnie takich osób byłoby jeszcze więcej gdyby nie fakt, iż część rezygnuje z podjęcia takiego wyzwania mając przed oczami mnogość spraw, jakie należy przeanalizować oraz decyzji, jakie trzeba podjąć. Niektórzy zatrzymują się i zniechęcają już na etapie poszukiwań działki pod budowę domu. Barwne opisy działek w ofertach nie zawsze do końca odzwierciedlają ich stan rzeczywisty. Po wielu nieudanych próbach nieuchronnie przychodzi zniechęcenie. Jak można się przed tym ustrzec?

Warto zdać się na zaufanego pośrednika, który dokona za nas wstępnej weryfikacji godnych uwagi ofert. – Na rynku pojawiają się także dedykowane serwisy, które gromadzą wyłącznie wyselekcjonowane działki przygotowane do budowy. Dzięki temu szybciej można przebrnąć przez pierwszy etap przybliżający nas do zamieszkania w naszym wymarzonym domu.

Tagi:

czytaj także

REKLAMA
0