Ta strona wykorzystuje pliki cookies jak każda inna strona. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce prywatności. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

Ile kosztuje utrzymanie domu

3 września , 2015 | Autor: Kuba Karliński

Mieć własny domek z ogródkiem – to marzenie wielu osób, jednak strach przed wysokimi kosztami utrzymania całego budynku, potrafi skutecznie ostudzić nasze zapędy. Postanowiliśmy przeanalizować podstawowe opłaty związane utrzymaniem przykładowego domu i skonfrontować je z opłatami za mieszkanie.

Wiadomym jest, że koszty utrzymania domu jednorodzinnego są wyższe niż mieszkania, chociażby ze względu na konieczność ogrzania większej powierzchni, opłat za media, czy dodatkowych opłat z tytułu posiadanej nieruchomości. Jak naprawdę wyglądają faktyczne koszty utrzymania średniej wielkości budynku?  Czy faktycznie mogą zburzyć marzenia o posiadaniu własnego domku z ogródkiem?

Na utrzymanie standardowego domu wolnostojącego o powierzchni ok. 150 m kw. składa się wiele opłat. Nie trzeba nikogo przekonywać, że ogrzanie budynku jest tą, która generuje największe koszty. Niezależnie od sposobu jaki wybierzemy, ogrzanie naszego domu wynosić będzie średnio od 500 do 700 złotych miesięcznie. Oczywiście najwięcej zapłacimy w sezonie grzewczym, jednak w lato możemy ograniczyć się jedynie do podgrzewania wody.  W tym wypadku, już etapie budowy domu, nie należy oszczędzać na ociepleniu budynku.

Dobra izolacja termiczna ścian zewnętrznych jest w stanie zmniejszyć koszty ogrzewania domu nawet o połowę. Przy zastosowaniu nowszych technologii m.in. bloczków silikatowych lub  betonu komórkowego i dodatkowe ocieplenie wełną lub styropianem ogranicza koszty ogrzewania. Jeżeli dach jest niedostatecznie lub w ogóle nieocieplony, również może zwiększać koszty.

Kolejną ważną cechą jest też bryła budynku. Zwartą, kompaktową bryłę domu piętrowego na planie prostokąta lub kwadratu będzie łatwiej ogrzać niż rozległy bungalow na planie litery T lub C.

Jeżeli chodzi o metody ogrzewania naszego domu, samych rozwiązań jest sporo. Zaczynając od pieców na węgiel, drewno lub ekogroszek. Są one w miarę przystępne cenowo, natomiast wymagają osobnego pomieszczenia, częstej obsługi i nie są zbyt czyste. Piece gazowe o dobrej sprawności są tylko trochę droższe, a przy korzystaniu z gazu miejskiego rachunki nie muszą być wysokie. Najdroższy jest zdecydowanie olej opałowy i prąd, jednak czasami nie ma wyjścia – jeżeli na obszarze, na którym stoi dom, plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego przewiduje tylko „czyste” technologie, a gaz miejski nie jest dostępny. Kolejną opcją jest pompa ciepła, która jest bardzo droga na początku, ale w eksploatacji wychodzi najtaniej. Niestety nie wszędzie da się ją zastosować. Można jeszcze skłonić się ku bardziej ekologicznym rozwiązaniom na przykład instalacji paneli solarnych, które mogą zmniejszyć o jedną czwartą koszty ogrzania domu.

Kolejnym znaczącym wydatkiem, jaki muszą zapłacić właściciele domów, są opłaty za energię elektryczną. W tym wypadku większość powinna zamknąć się w rachunku nieprzekraczającym 150 złotych za miesiąc. Oczywiście tylko w przypadku, gdy prąd nie jest używany w celach grzewczych oraz gdy nie korzystamy z nadmiaru urządzeń elektrycznych. Warto w tym wypadku zastanowić się nad wyborem urządzeń, które cechują się niskim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Zakup sprzętów RTV i AGD z najwyższą klasą energooszczędności, żarówek zużywających mniej prądu oraz wybór korzystniejszego dostawcy – takie działania mogą zmniejszyć comiesięczne rachunki nawet o połowę.

Opłaty za wodę są również dosyć trudne do oszacowania. Wszystko zależy oczywiście od tego, ile osób mieszka w domu oraz od cennika, jaki narzucą nam radni. Koszty zużycia wody są odwrotnie proporcjonalne do tych, które musimy płacić za ogrzewanie. W sezonie zimowym zapotrzebowanie naszego domu na wodę jest dosyć niskie i nie powinno przekraczać 130 zł miesięcznie. Inaczej jest latem, gdy nasz ogródek niemiłosiernie domaga się podlania. W sezonie letnim rachunek za wodę może wynieść nawet do 300 zł.

Dla osób, które chcą zaoszczędzić na rachunkach za wodę dobrym rozwiązaniem może okazać się instalacja wodooszczędnych baterii oraz zakup sprzętów AGD zużywających mniej wody. Jeżeli rachunki za wodę są uzależnione w znacznej mierze od naszego ogródka, powinniśmy zainwestować w instalację, która zbiera deszczówkę i pozwala ją powtórnie wykorzystać do podlewania roślin. Dobrym rozwiązaniem jest też automatyczny system nawadniania.

Opłaty za wywóz śmieci również są uzależnione założeń, jakie przyjęli radni w danej gminie.  W większych miastach cenniki są uzależnione od powierzchni domu, w mniejszych zaś od liczby zgłoszonych członków rodziny. Mniejsze opłaty zapłacą też te gospodarstwa domowe, które zobowiązały się segregować swoje śmieci. 4-osobowa rodzina mieszkająca w domu o powierzchni ok. 150 m kw. może zapłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Ostatnią z obowiązkowych opłat są podatki za dom i działkę, które musimy wnieść do urzędu miasta lub gminy. Warto przed zakupem lub budową domu sprawdzić, jakie są opłaty podatków nieruchomości, czasami może okazać się, że sąsiednia gmina może mieć niższe stawki. Górne granice opłat za budynek mieszkalny i grunt wynoszą odpowiednio 75 i 47 groszy z m kw. Sam podatek dla średniej wielkości domu nie jest również znaczącym obciążeniem. Dla domu o pow. 150 m kw. postawionego na działce 650 m kw. zapłacimy miesięcznie maksymalnie około 35 złotych.

Średnie miesięczne koszty związane z utrzymaniem domu o powierzchni 150 m kw. powinny zamknąć się w  kwocie do 1 000 zł. Porównując to do comiesięcznych wydatków związanych z utrzymaniem o połowę mniejszego mieszkania, kwota ta wcale nie jest tak odstraszająca. Posiadając mieszkanie o pow. 70 m kw. w Warszawie, trzeba liczyć się z wydatkami rzędu 700-800 złotych miesięcznie. Podsumowując, utrzymanie 1 metra kwadratowego średniej wielkości domu kosztuje nieco ponad 6 zł, za to 70-metrowego mieszkania już ponad 10 złotych. Gdyby więc porównać dom i mieszkanie o takiej samej powierzchni to koszty utrzymania przemawiałyby zdecydowanie za tym pierwszym.

Tagi:

czytaj także

REKLAMA
0