Blog
Inwestowanie w nieruchomości i nie tylko – skąd czerpać wiedzę?
W nieruchomości chcą inwestować wszyscy. Zaczynając od ,,Kowalskiego”, który kupuje mieszkanie pod wynajem, a kończąc na funduszach inwestycyjnych, które za grube miliony nabywają portfele nieruchomości. Popularność tego typu transakcji, nie oznacza, że inwestowanie na rynku nieruchomości jest prostym zajęciem, wręcz przeciwnie. Podpowiadamy jak zdobyć wiedzę, która pomoże nam zaistnieć, jako inwestor na tynku nieruchomości.
Nieruchomości są powszechnie uważane za bezpieczny i zyskowny produkt inwestycyjny, który może zabezpieczyć zarówno nas, jak i nasz kapitał na długie lata. Podczas gdy duże firmy, zajmujące się pozyskiwaniem nieruchomości pod inwestycję, zatrudniają sztab ekspertów i analityków, którzy przeprowadzają symulację rentowności i dopinają wielomilionowe transakcje, początkujący inwestorzy kupujący jedno, dwa mieszkania lub kawałek działki, są zdani praktycznie na siebie i swoją wiedzę… lub niewiedzę.
Zacznijmy na początek od tego jaki jest profil początkującego inwestora. W nieruchomości inwestują z reguły osoby ostrożne, które nie chcą ponosić ryzyka strat na parkiecie giełdowym, z drugiej też strony zależy im na wypracowaniu zadowalającego zysku z poniesionych nakładów. Jeszcze dobrych kilka lat temu swoistą alternatywę dla nieruchomości stanowiły lokaty, obecnie jednak niemal każdy bank może zaoferować maksymalnie 3-4 procentowy zysk w skali roku, gdzie przykładowy zakup nieruchomości pod wynajem może przynieść nawet dwa razy tyle.
Aby zacząć inwestować w nieruchomości potrzebne są pieniądze i wiedza. Nieruchomości są dobrem, którego zakup wymaga posiadania znacznej ilości kapitału, można oczywiście posiłkować się w tym celu kredytem hipotecznym, skłaniają do tego m.in. stale utrzymujące się niskie stopy procentowe, sprowadza się to jednak do posiadania określonej wiedzy w tym temacie, by pożyczka nie stała się kulą u nogi na długie lata. Oprócz znajomości stricte samego produktu, początkujący inwestor powinien posiadać wiedzę o zagadnieniach związanych z całym rynkiem nieruchomości oraz mechanizmów, jakie nim kierują. Dodatkowo by sprawnie inwestować i zarządzać nieruchomościami należy posiadać, przynajmniej elementarną wiedzę z zakresu prawa i finansów. W dobie samorozwoju nie brakuje źródeł, z których można czerpać wiedzę na temat podanych wcześniej zagadnień. Oto nasze propozycje:
Fachowa literatura
Skarbnicą informacji na temat inwestowania na rynku nieruchomości i nie tylko, są oczywiście książki. Można z nich wynieść podwaliny dla swojego nowego biznesu, nauczyć się dostrzegać prawa i mechanizmy jakie rządzą rynkiem inwestycji oraz posiąść wiedzę z zakresu finansów. W tym temacie warto polecić między innymi takich autorów jak Robert Kiyosaki i Fredrik Eklund. Ten pierwszy w swojej książce ,,Młody Bogaty Rentier” opisuje jak w ciągu dziesięciu lat stał się rentierem i osiągnął wolność finansową. Fredrik Eklund jest za to uważany za najlepszego sprzedawcę nieruchomości na świecie. Osiągnął sukces na niezwykle wymagającym, nowojorskim rynku. W swojej karierze sprzedał nieruchomości za ponad 2 miliardy dolarów i w swojej książce ,,SPRZEDAŻ. Jak sprzedać (prawie) wszystko (prawie) każdemu” przekonuje na swoim przykładzie, że jest to możliwe. Ponadto każdy inwestor powinien w swojej biblioteczce pozycje autorów takich jak Benjamin Graham czy Howard Marks, którzy dostarczą ogromnej wiedzy m.in. na temat lokowania swojego kapitału.
Serwisy, blogi, artykuły
Internet jest ogromnym bankiem informacji, który udostępnia ciekawe i pożyteczne treści, również z zakresu inwestowania w nieruchomości. Artykuły pisane przez ekspertów mogą wnieść wartościowy wkład w życie i strategię każdego inwestora. W zasobach internetu można znaleźć zarówno serwisy poświęcone tematom inwestowania, jak i mniejsze spersonalizowane blogi, skierowane do określonej grupy czytelników. Popularność blogów można tłumaczyć tym, że autorami tekstów nie są dziennikarze, lecz osoby, które na co dzień ,,fizycznie” poruszają się w dziedzinie, o której piszą.
Materiały wideo
Duży wkład w wiedzę z zakresu inwestowania mają również materiały audio i wideo. Internet coraz częściej podąża w kierunku nagrywania poradników. Nie ma się czemu dziwić, odbiorcy oczekują łatwiejszej do przyswojenia, skondensowanej treści, która nie wymaga ślęczenia wielu godzin nad lekturą. W ostatnim czasie bardzo modne stało się też nagrywanie webinarów – czyli wirtualnych szkoleń, na których prowadzący w czasie rzeczywistym przekazują swoją wiedzę zalogowanym uczestnikom. Obecnie można znaleźć bardzo dużo takich szkoleń online, również tych poświęconych inwestowaniu w nieruchomości.
Analizy rynku
Kolejnym nieocenionym źródłem informacji są profesjonalne analizy i opinie firm monitorujących rynek nieruchomości. Cyklicznie przygotowywane badania rynku pozwolą samemu ocenić szanse inwestowania w danym sektorze oraz opracować strategię w oparciu o zmieniające się dane. Przykładami firm, które zajmują się sporządzaniem takich właśnie raportów z różnych sektorów rynku nieruchomości są między innymi CBRE, Cushman&Wakefield czy Savills.
Szkolenia i eventy
Ostatnia nasza propozycja jest skierowana do osób, które chcą na żywo spotkać się z autorytetami zajmującymi się inwestowaniem, nie tylko na rynku nieruchomości. Coraz częściej organizowane są w naszym kraju eventy i wykłady szkoleniowe, na których prelegentami są znani i cenieni eksperci z różnych dziedzin.