Ta strona wykorzystuje pliki cookies jak każda inna strona. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce prywatności. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

Inwestujesz w akcje i obligacje? Teraz czas na ziemię!

17 listopada , 2015 | Autor: Kuba Karliński

Inwestowanie w ziemię jest jedną z najstarszych form lokowania swojego kapitału. Nieruchomości gruntowe w dobrze skomunikowanych lokalizacjach mogą się okazać nie tylko stabilnym, ale także dochodowym modelem inwestycyjnym.

Adam Smith wyróżnił ziemię, jako jedno z trzech najważniejszych źródeł bogactwa narodów. Ta teoria przetrwała po dziś dzień, a w związku z zawirowaniami na rynku finansowym i niskim oprocentowaniem lokat oferowanych przez banki, inwestowanie w nieruchomości gruntowe staje się coraz bardziej rozsądnym rozwiązaniem. Podobnego zdania jest również znaczna część Polaków. W ankiecie przeprowadzonej przez Deutsche Bank, aż 44,7 badanych respondentów uważa, że inwestowanie w nieruchomości, w tym również ziemię, jest najbardziej zyskowną formą inwestycji.

Jakiego rodzaju grunty stwarzają największy potencjał inwestycyjny? Zdaniem ekspertów z firmy Magmillon te, które są najlepiej skomunikowane z większymi miastami. Żyjemy obecnie w takich czasach, w których odległość 30, 40, a nawet 50 kilometrów od dużego miasta, nie stanowi większego problemu. Ważny jest przede wszystkim krótki czas dojazdu. Kluczową rolę w tej kwestii odgrywa dostęp do autostrad i dróg szybkiego ruchu oraz ich połączenie z największymi miastami. Do tego dochodzą jeszcze połączenia kolejowe, które oferują coraz dogodniejszą alternatywę dla transportu samochodowego.

Jak wybrać działkę pod inwestycję? Na jakie czynniki przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę?

Tak jak w przypadku każdej inwestycji w nieruchomości, także przy gruntach kluczowe znaczenie ma lokalizacja i jej potencjał rozwoju w przyszłości.  Wraz ze stałym rozszerzaniem się granic dużych miast, dobrze skomunikowane działki najwięcej i najszybciej zyskują na wartości.

Innym bardzo ważnym kryterium jest dostęp do usług. Najważniejszymi są placówki edukacyjne, opieki zdrowotnej, handlowe i usługowe. Jest to niezmiernie istotne, gdy kupujemy ziemię z zamiarem postawienia w tym miejscu domu. W tym przypadku korzystne jest nabywanie gruntów w bezpośredniej bliskości mniejszych miast, gdzie dostępna jest już rozbudowana oferta usług, często nieustępująca tej w większych miejscowościach.

Świetnym przykładem są okolice Warszawy. Stolica posiada największy potencjał biznesowy i ekonomiczny w Polsce. Jest również idealnym miejscem dla rozwoju kariery zawodowej. Te wszystkie  czynniki przyciągają co roku tysiące nowych mieszkańców, a ten masowy napływ ludności wprost przekłada się na zwiększenie potrzeb mieszkaniowych. Wiele osób z tysięcy właścicieli mieszkań w Warszawie, w poszukiwaniu lepszej jakości i wyższego komfortu życia, decyduje się na wyprowadzkę za miasto, dzięki czemu wzrost cen nieruchomości w stolicy promieniuje także na jej okolice.

Ceny działek w Warszawie są na tyle wysokie, że niewiele osób może sobie pozwolić na zakup działki w obrębie miasta, jednak wystarczy wyjechać 20, czy 30 km poza jej granice, by znaleźć zdecydowanie bardziej dostępne grunty. Atrakcyjność inwestycyjna stolicy promieniuje na jej obszar metropolitalny. Rzut oka na dane statystyczne dotyczące migracji i liczby wydawanych pozwoleń na budowę nie pozostawiają złudzeń. Wokół Warszawy powstają rozległe przedmieścia rozdzielone lasami i polami uprawnymi, które dzięki drogom ekspresowym oraz autostradzie A2 oferują bardzo dobre połączenie ze stolicą.

 

Tagi:

czytaj także

REKLAMA
0