Jesienna aura pomaga w zakupie działki

23 października , 2016 | Autor: Kuba Karliński

Jesień nie jest najlepszą porą na rozpoczęcie budowy domu, jednakże to bardzo dobry moment na zakup działki. Przeczytajcie dlaczego warto poszukać lokalizacji pod swój dom już teraz.

Jesienna aura nie sprzyja aktywności, a już na pewno wyprawom w poszukiwaniu działki pod dom, którego budowa realnie może ruszyć dopiero w przyszłym roku. Nie warto jednak przekładać swoich planów na wiosnę, tym bardziej, jeżeli zależy nam na czasie oraz gdy szukamy oszczędności.

Jesień porą wyprzedaży

Wielu z nas, kierując się rozsądkiem, kupuje na przyszły rok ubrania z końcówek sezonu. Pozwala to nabyć nową, markową odzież w dużo przystępniejszych cenach. Podobnie jest na rynku nieruchomości gruntowych – jesienią podaż jest wysoka, lecz mało osób interesuje się zakupem działek.

Właściciele, mając w perspektywie czekanie kolejnych kilka miesięcy na nowych zainteresowanych, są bardziej skłonni do negocjacji ceny. W konsekwencji możemy nabyć upatrzoną działkę kilka procent taniej niż wiosną.

Formalności bez kolejek

O tej porze roku łatwiej jest również umówić się na oglądanie działki z pośrednikiem. Biura nieruchomości nie mają tylu klientów co wiosną i latem, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby obejrzeć kilka działek jednego dnia. Pozwoli to na świeże porównanie i podjęcie ewentualnej decyzji zakupu. Nieodłącznym elementem przy zakupie działki są kwestie formalne, które musimy załatwić. Również w tym momencie nieoceniona może okazać się pomoc pośrednika, który będzie mógł poświęcić więcej czasu na skompletowanie dokumentacji. Jesienią mniejsze obłożenie mają również kancelarie notarialne. O tej porze roku dużo szybciej umówimy się na podpisanie aktu notarialnego.

Deszczowa aura naszym sprzymierzeńcem

Jesienna plucha jeszcze bardziej potęguje niechęć do rozglądania się za odpowiednią lokalizacją pod nasz dom. Warto jednak przejechać się, by zobaczyć upatrzoną działkę zaraz po opadach. Nasiąknięta wodą gleba może dostarczyć nam szeregu informacji. Możemy sprawdzić jak woda wsiąka w grunt, czy nie robią się zbyt duże kałuże oraz czy nie zalewa nam drogi dojazdowej.

Jesienią jesteśmy również mniej skłonni do podejmowania decyzji pod wpływem emocji. O tej porze roku, mało która działka spodoba nam się w 100 procentach, a nawet jeżeli tak będzie, to mamy pewność, że w wiosną i latem będzie jeszcze piękniejsza. Kupując działkę jesienią, mamy następnie kilka miesięcy aby przemyśleć nasze potrzeby, wybrać projekt, uzyskać pozwolenie na budowę oraz załatwić ewentualny kredyt. Pozwala to na maksymalne wykorzystanie sezonu budowlanego. Warto więc jesienią przezwyciężyć niechęć i wyruszyć na poszukiwanie działki pod nasz wymarzony dom, tym bardziej, jeżeli chcemy ruszyć z jego budową już wczesną wiosną.

 

Tagi:

czytaj także

REKLAMA