Ta strona wykorzystuje pliki cookies jak każda inna strona. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce prywatności. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

Jak urządzić mieszkanie w kamienicy? Część I

29 lipca , 2017 | Autor: Kuba Karliński

Nabycie lokalu w kamienicy to okazja do zamieszkania we wnętrzu z prawdziwie miejską duszą, której na próżno szukać w nowych, dopiero oddanych apartamentach. Własne „M” w wiekowym, ale odnowionym budynku może zachwycać stylem i urodą. Warto jednak przygotować się na pewne różnice między nim a świeżo wybudowanym blokiem, prosto od dewelopera. Jak urządzić mieszkanie w kamienicy, aby w pełni skorzystać z wyjątkowości i podkreślić walory jego historycznej przestrzeni?

Mieszkanie w kamienicy – odpowiedź na potrzeby warszawiaka sprzed wojny – po pewnych modyfikacjach może zadowolić najbardziej wybrednych spośród współczesnych mieszkańców stolicy. W niskich, dekoracyjnych kamienicach mieszkali majętni miłośnicy komfortu i dobrego stylu.

W odróżnieniu od współczesnych apartamentów w blokach, te w kamienicach wyróżniają się nietuzinkowym charakterem. Dodatkowym atutem nieruchomości w przedwojennych budynkach jest ich bardzo dogodne usytuowanie. Kiedyś miasta były obszarowo mniejsze, więc dawne zabudowania położone są najczęściej w obecnych centrach lub w ich pobliżu.

brzeska1

Kamienica przy ul. Brzeskiej 18 przed remontem

W dobie wysokich i jednakowych apartamentowców, możliwość zamieszkania w przykuwającym wzrok budynku. mieszkanie w kamienicy pozwala na wygodne życie w atrakcyjnym architektonicznie wnętrzu, a zarazem w pobliżu wygód i atrakcji centralnych dzielnic miasta. Stare, przedwojenne budynki charakteryzuje niepowtarzalny urok, ozdobne elewacje, a z detali bardziej prozaicznych – wysokie sufity, podwójne okna o ciekawych kształtach oraz duże, ustawne pokoje. Wszystkie te elementy świetnie nadają się do zaaranżowania w tak modnym obecnie duchu eklektyzmu, łączącym nowoczesny minimalizm ze staromodnymi detalami.

Duże okna proszą się o ich silne wyeksponowanie. Dzięki temu, że są wysokie, wpuszczają do pomieszczeń znaczną ilość światła, przez co pokoje wydają się większe. W ich przypadku nie warto sięgać po popularne rolety czy żaluzje. Lepiej, na zasadzie kontrastu, zdecydować się na opatrzenie ich ciężkimi oraz mięsistymi zasłonami. Na co dzień nie będą one zabierały niezbędnego światła, a w razie potrzeby zaciemnią nawet największe pomieszczenie. Urodę mniejszych, półokrągłych okien, które znajdują się w lokalach położonych najwyżej w kamienicy, podkreślą natomiast lekkie i półprzezroczyste muślinowe firanki. Wydobędą nietypowy kształt ram i nie będą ograniczały dostępu światła do wnętrza mieszkania.

brzeska2

Wizualizacja mieszkania z inwestycji Magmillon na ul. Brzeskiej 18

Wysokie sufity, tak charakterystyczne dla mieszkań w kamienicach, optycznie powiększają pomieszczenia, ale mogą być kłopotliwe do zaaranżowania. Ich wysokość może wynosić nawet 3,5 metra. Warto tę przestrzeń należycie wykorzystać. Urządzając pokoje, postaw na meble na wymiar i zaaranżuj miejsce pod sufitem, np. tworząc kilka poziomów pomieszczenia lub zagospodarowując wolną przestrzeń półkami czy podwieszanym sufitem.

Ściany z cegły to naturalne elementy zrewitalizowanych mieszkań w kamienicach, dlatego warto je wyeksponować choćby dla podbicia efektu przenikania się nowoczesności i tradycji. Dobrze będą się prezentowały w pokoju dziennym, gościnnym czy jadalni, ale mogą też nadać odrobiny surowości przytulnej sypialni. Sznytu nowoczesności doda pomieszczeniu przeciwstawienie cegły na jednej ścianie, kolorowej fototapecie na sąsiedniej. Do ściany z cegły wzrok przykują kolorowe obrazy czy plakaty. Dobrym pomysłem będzie także powieszenie na niej domowych sprzętów elektronicznych (np. telewizora czy elementów kina domowego).

Już wkrótce publikacja części drugiej!

Tagi:

czytaj także

REKLAMA
0