Ta strona wykorzystuje pliki cookies jak każda inna strona. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce prywatności. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

Kupujesz mieszkanie? Zwróć uwagę na technologię wykonania!

1 marca , 2018 | Autor: Kuba Karliński

Przy zakupie własnego M warto zdobyć wiedzę na temat budulców bloku, w którym mieści się interesujący Cię lokal. Niski i nowoczesny apartamentowiec, wielka płyta, a może tradycyjna kamienica? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę w przypadku różnych rodzajów budynków.

Niezależnie od tego, czy pragniesz zamieszkać w kamienicy lub nowym, czy też starszym bloku, przyjrzyj się jak budynkowi z zewnątrz oraz sprawdź stan klatek schodowych i wind. Wybierz się do obserwowanego lokum za dnia. W świetle słonecznym będziesz w stanie lepiej ocenić wady i zalety budynku. Obejrzyj piwnicę, garaż, sprawdź też stan parkingu. Nawet bez zaawansowanej wiedzy budowlanej, będziesz w stanie ogólnie stwierdzić, czy stan techniczny obiektu nie wzbudza znaczących podejrzeń. W przypadku poszczególnych typów budynków warto przyjrzeć się innym aspektom wykonania. Szczególną uwagę poświęć przede wszystkim mieszkaniom z rynku wtórnego.

Nowe bloki

Mieszkanie w nowym bloku to najczęściej gwarancja solidnego wykonania i sprawnej technologii ogrzewania. Dużą popularnością w stolicy cieszą się obecnie lokale w niskich blokach, z funkcjonalnych materiałów, takich jak beton tekstylny, biocement czy cegła.

Mieszkania w nowym, niskim budownictwie są ekonomiczne, ponieważ zastosowano w nich ekologiczne rozwiązania (np. energooszczędne okna) oraz zadbano o ich odpowiednią izolację. Sprawia to, że panuje w nich optymalna temperatura, niezależnie od pory roku. Nowe oraz kilku-, kilkunastoletnie bloki mieszkalne cechują się najczęściej estetycznym, minimalistycznym wykończeniem, często z zastosowaniem szlachetnych materiałów. Warto jednak pozostać czujnym, zdarzają się bowiem i mniej rzetelni deweloperzy. Oferta dostępnych na rynku metraży daje duże możliwości wyboru, w zależności od potrzeb kupującego – od kilkunastu do kilkuset metrów.

Nowe budownictwo daje dużo prywatności, bo takie lokale są najczęściej dobrze wyciszone i mało akustyczne oraz wyposażone w drzwi, które nie przepuszczają hałasu. Warto jednak zwrócić uwagę, czy sąsiadujące budynki nie znajdują się zbyt blisko tego, którym się interesujesz. W nowych apartamentowcach często zdarza się bowiem, że okna lokali wychodzą wprost do okolicznych mieszkań.

Wielka płyta

W przypadku bloków z wielkiej płyty, zwróć uwagę na ich wiek. W pierwszej kolejności dowiedz się też, kiedy ostatnio remontowano i ocieplano blok. Zapytaj o datę sprawdzenia jego stanu technicznego. Pierwsze budynki w tej technologii powstały pod koniec lat 50. i jeszcze przez dobrych kilkanaście lat jakość ich wykonania oraz zastosowane materiały pozostawiały wiele do życzenia. Podczas oględzin sprawdź, czy śmietnik znajduje się wewnątrz wieżowców. Ten budowlany standard sprzed kilku dziesięcioleci często powoduje problemy z nieprzyjemnym zapachem na klatkach czy robactwem w mieszkaniach.

Budynki z wielkiej płyty budowano w systemie zamkniętym (lata 60. i początek lat 70.) oraz otwartym (lata 70. i później). Ten pierwszy rodzi pewne trudności w zakresie remontu mieszkania. Takie lokale trudno się przerabia, bo prawie każda ściana jest w nich konstrukcyjna. Zazwyczaj płyty stropowe o grubości 14 cm opierano na trzech ścianach nośnych o tej samej grubości. Mieszkania z tego okresu są też najczęściej małe i ciasne, a wszystkie lokale w pionie mają identyczny rozkład. Ich wadą jest ponadto słaby system izolacji. Niedostatecznie ocieplony budynek trudno jest ogrzać, a ciepło ucieka z niego szybciej. Wielka płyta ma też niekiedy bardzo delikatne brzegi, które łatwo uszkodzić, co powoduje, że w takich lokalach łatwo o wilgoć i rozwój grzybów, czy bakterii.

System otwarty, wprowadzony w technologii wielkiej płyty od lat 70., jest zdecydowanie lepszy niż zamknięty. Mieszkania z tego okresu cechuje większy metraż oraz urozmaicenia rozkładu. Z biegiem lat w obrębie lokali wyeliminowano ściany konstrukcyjne, dzięki czemu mieszkania można swobodniej przerabiać, usuwając, czy przesuwając ściany działowe. W udoskonalonej technologii złącza między płytami lepiej trzymają ciepło, dlatego rzadziej pojawia się w nich grzyb.

Kamienice

Mieszkanie w starej kamienicy to gwarancja historycznego charakteru, przytulnego klimatu, może się jednak wiązać się z wieloma opłatami remontowymi i eksploatacyjnymi. Lokale tego typu oferowane są najczęściej w budynkach z lat 30. i 40. XX wieku. Stare instalacje elektryczne i wodne mogą być w kiepskim stanie, a ciepła woda użytkowa jest często ogrzewana przez gazowe podgrzewacze. Decydując się na lokal w kamienicy, warto zwrócić uwagę na szczelność dachu i zapytać sprzedawcę o ostatni remont. Przyjrzyj się też sufitowi ostatniej kondygnacji. Jeśli są na nim widoczne zacieki, najprawdopodobniej wymaga on remontu. Niewątpliwą zaletą pomieszczeń w kamienicach jest ich wysokość, najczęściej przekraczająca 3 metry, co daje duże możliwości aranżacyjne, a także wyjątkowe poczucie przestrzeni. Lokale cechuje także spora różnorodność w zakresie oferowanych metraży.

Aby cieszyć się urokami mieszkania w kamienicy bez rezygnacji z wygody typowej dla nowoczesnego budownictwa, warto zdecydować się na jedną z inwestycji w dawnych budynkach Warszawy poddanych gruntownej renowacji. Inwestycje w zabytkowym kształcie, doskonale skomunikowane z centrum miasta oferuje na warszawskiej Pradze m.in. Magmillon. Kamienice przy ul. Lubomira oraz Brzeskiej zachowały oryginalny czar, jednak zostały gruntownie odnowione, a zużyte elementy, takie jak instalacje czy pokrycie dachu zostały w całości wymienione. Projekty mieszkaniowe realizowane są przez firmę w ramach programu Warszawskie Kamienice. Nowoczesne rozwiązania zastosowane w ich wnętrzu pozwalają cieszyć się mieszkaniem w kamienicy, której przywrócono dawny blask, ze wszystkimi benefitami mieszkań w nowych blokach.

Tagi:

czytaj także

REKLAMA
0