Ta strona wykorzystuje pliki cookies jak każda inna strona. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce prywatności. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

Z Zachodu do Polski. Apartament dla niezależnego seniora – nowy styl życia

26 października , 2015 | Autor: Kuba Karliński

Prowadzą kompleksowe centra dla seniorów na Zachodzie, teraz postanowili przenieść najlepsze praktyki na grunt Polski. Firma MD Nursing z potężnym deweloperem Angel Poland Group buduje sieć nowoczesnych centrów seniora i prezentuje nowy styl życia na emeryturze. Jak będzie funkcjonowało pierwsze w polskiej sieci Angel Care? Czym właściwie są apartamenty chronione?

MD-Nursing jest operatorem centrów opieki nad osobami starszymi o wysokim standardzie. Jej współzałożyciele – prof. Michael Davidson i prof. Shlomo Noy – mają doświadczenie w pracy naukowej oraz w opiece nad seniorami czy osobami chorymi na demencję. Najlepsze praktyki przenoszą teraz do Polski. Razem z potężną grupą deweloperską budują sieć Angel Care, kompleksowych centrów dla seniorów.

To nowy styl życia, doceniony w krajach zachodnich, ale dotychczas nieznany w Polsce. Angel Care oznacza najwyższy poziom usług dla seniorów, a także opieki nad osobami z zaburzeniami, które pojawiają się z wiekiemmówi Michał Kowalski, dyrektor generalny sieci Angel Care, której pierwszy ośrodek powstaje we Wrocławiu.

Seniorzy chcą być aktywni intelektualnie i fizycznie oraz spotykać się z rówieśnikami. Jednak nie zawsze jest to proste. Po pierwsze dlatego, że utrzymanie własnego domu lub mieszkania kosztuje sporo czasu i wysiłku. Z kolei korzystanie z oferty różnych aktywności (jak fitness, taniec czy nawet wyjście do kina lub teatru) oraz realizacja własnych zainteresowań bywają utrudnione na przykład ze względu na odległość od centrum miasta
i trudny dojazd.

Wszystko to powoduje, że nawet sprawni i aktywni seniorzy wolą żyć w komfortowym mieszkaniu, które nie będzie wymagało wspinaczki po stromych schodach, cieszą się z pomocy przy zakupach czy drobnych naprawach. Coraz większe znaczenie przywiązują do bezpieczeństwa, na przykład udogodnień w łazience, szerokich przejść, braku progów, windy itp. Chętnie wybierają też takie miejsce i sposób życia, dzięki którym unikają samotności.

Dlatego przychylnie patrzą na apartamenty chronione. To nowy styl życia seniorów, którego do tej pory nie było w Polsce. Osoby starsze, lecz wciąż aktywne, żyją tutaj bez stresu, otoczeni kompleksowymi usługami i rówieśnikami o podobnych zainteresowaniachdodaje Michał Kowalski.

Apartament to usługi

Zainteresowanie nowym stylem życia w kompleksowym centrum seniora potwierdzają wyniki, a także plany inwestora. Im bliżej zakończenia realizacji Angel Care, tym bardziej zainteresowanie się zwiększa. Planujemy budowę sieci kompleksowych centrów Angel Care. Seniorzy z Polski i innych młodych krajów Unii Europejskiej zasługują na nowoczesne ośrodki. Rodzi się nowy trend, który wyznaczają polscy seniorzy  – mówi Michał Kowalski. Ale czym właściwie różni się apartament chroniony Angel Care od tradycyjnego mieszkania?

Komfort gwarantują usługi dodatkowe. Na życzenie przygotowywane będą zdrowe posiłki, apartament będzie regularnie sprzątamy oraz zaopatrywany w bieliznę pościelową i ręczniki. Istnieje możliwość korzystania z usług indywidualnego opiekuna, zrobienia zakupów na życzenie i realizacji innych zleceń.

Mieszkańcy mogą liczyć również na wiele aktywności, które podnoszą jakość życia i zapewniają szczęśliwe starzenie się. Będą mieli dostęp do pomieszczeń wspólnych, w których mogą rozwijać swoje zainteresowania i zawierać znajomości. Przykłady? Pokoje spotkań na każdym piętrze, biblioteka, sala fitness, tematyczne wieczory filmowe lub z muzyką, ciekawe wykłady, wycieczki za miasto, gry towarzyskie, pracownia działań twórczych czy zielony ogród na dziedzińcu, miejsce spacerów i relaksu.

To przyjazne środowisko, w którym seniorzy znajdą towarzystwo i unikną samotności, która jest częstą przyczyną depresji w starszym wiekumówi prof. Shlomo Noy, ceniony w świecie geriatra i współzałożyciel Angel Care. – Mieszkańcom zapewniamy warunki do podejmowania aktywności fizycznej, intelektualnej, a także społecznej. To główne czynniki wpływające na poczucie szczęścia w życiu.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Opieka medyczna przez całą dobę

Apartament chroniony jest wykończony w wysokim standardzie, budynek z nowoczesnymi technologiami monitorowany i bezpieczny, w dodatku zlokalizowany w centrum miasta, co ułatwia codzienne funkcjonowanie. To wszystko może jeszcze spełnić zwykłe mieszkanie. Trudniej będzie o zniesienie wszystkich barier architektonicznych, jak progi, schody, brak poręczy itp., ale to jeszcze jest możliwe. Prawdziwą wartością dodaną apartamentów chronionych będą usługi, które zapewnią największy komfort życia, a także spokój i brak stresu. To także ma ogromne znaczenie dla szczęśliwego starzenia się.

Każde pomieszczenie apartamentów w Angel Care zostanie wyposażone w nowoczesny system instalacji przywoławczej. Dzięki niemu dyżurujący na korytarzu personel medyczny otrzymuje sygnał od mieszkańca i może błyskawicznie zjawić się na miejscu. To niemożliwe do zrealizowania w mieszkaniu, gdzie zwykły upadek może spowodować może doprowadzić do złamania i unieruchomienia na wiele godzin, zanim ktoś zjawi się z pomocą. Angel Care zapewnia też dostęp do lekarzy specjalistów, np. geriatrów, ortopedów czy psychologów.

W apartamencie chronionym drobne naprawy i remonty wykona serwis Angel Care. Dlaczego to takie ważne? Wiele z prac domowych grozi upadkiem – mycie okien, mycie podłóg, zawieszanie firanek, sięganie po rzeczy znajdujące się w zawieszonych wysoko szafkach – w Angel Care zostaną wykonane przez personel, więc nie ma obaw o zrobienie sobie krzywdy. Poza tym nie będą to ludzie obcy, co ma znaczenie dla bezpieczeństwa. Dzięki temu senior nie musi się także obawiać nierzetelnych lub nieuczciwych fachowców, na przykład zawyżających kwoty napraw.

Szczęśliwe życie. Nie rezygnować z aktywności

Angel Care to pierwsze w Polsce tak kompleksowe centrum seniora. Powstaje we Wrocławiu przy ul. Dyrekcyjnej. 48 apartamentów chronionych (jedno lub dwuosobowych) przeznaczonych jest dla samodzielnych i aktywnych seniorów. W każdym znajdzie się w pełni wyposażony aneks kuchenny z lodówką, płytą grzejną i czajnikiem elektrycznym, a także łazienka dostosowana do potrzeb seniora (bezprogowe prysznice z siedziskami, poręcze, meble z koszami cargo na bieliznę).

Jestem zdania, że należy pogodzić się ze starzeniem, ale nie rezygnować z aktywności. Według badań wiek 60-80 lat to najszczęśliwszy okres ludzkiego życia. Warto wtedy ułatwić sobie wiele spraw, zapewnić bezpieczeństwo i brak stresu. W tradycyjnym mieszkaniu to bardzo trudne do osiągnięcia, w apartamencie chronionym to pewnośćmówi prof. Shlomo Noy.

czytaj także

REKLAMA
0