Ta strona wykorzystuje pliki cookies jak każda inna strona. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce prywatności. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

Niezwykła strona Warszawy

9 grudnia , 2016 | Autor: Kuba Karliński

Warszawska Praga uważana jest za miejsce magiczne. Swój wyjątkowy klimat zawdzięcza temu, iż przetrwała ona wojenną zawieruchę. Dzięki temu do dziś można tu poczuć ducha przedwojennej Warszawy.

Po chudych dla Pragi latach, gdy ta część miasta stopniowo niszczała i podupadała, nadeszły wreszcie lepsze dni. Można powiedzieć, iż odkrywana jest ona na nowo nie tylko przez turystów, ale i przez samych mieszkańców Warszawy, którzy często te rejony znali wyłącznie z opowieści. Ulice pełne zabytkowych kamienic, charakterystyczne podwórka studnie, piękne praskie kościoły, legendarny bazar Różyckiego, dawna fabryka wódki Koneser, Soho Factory, to tylko część miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy. Coraz więcej osób przyciąga w te strony także szybko powiększająca się i niebanalna oferta małych knajpek i lokali dobrze wpisujących się w klimat dzielnicy.

Praga staje się coraz bardziej zagłębiem kultury. Wszelkiego rodzaju działalność kulturalna jest tu bowiem mocno wspierana. Artyści czują się wyjątkowo swobodnie, dzięki czemu rośnie liczb nowych inicjatyw kulturalnych. Jednym z bardziej widocznych przejawów kulturalnej aktywności są chociażby niezliczone praskie murale ożywiające ślepe ściany kamienic. Warto dodać, iż u zbiegu ul. Ząbkowskiej i Targowej trwają obecnie prace nad największym muralem w całej Europie. Będzie on stanowił upamiętnienie Jana Wedla i jego współpracowników. Temat i miejsce muralu nie są przypadkowe. Powstaje on bowiem w pobliżu fabryki czekolady przy ul. Grochowskiej. Wedel to największa firma mająca swoje korzenie na Pradze, a większość jej pracowników stanowią mieszkańcy dzielnicy. Jak często bywa w przypadku takich „reklam” mural budzi tyle samo kontrowersji, co zachwytów.

Wyjątkowy klimat i potencjał Pragi odkrywają także inwestorzy. Dzięki nim można w tej dzielnicy kupić nowoczesne mieszkania. Powstają one w otoczeniu rewitalizowanych kompleksów pofabrycznych (Centrum Praskie Koneser, Soho Factory) bądź są efektem kompleksowej modernizacji zabytkowych kamienic – tu przykładem jest zabytkowy budynek przy Brzeskiej 18, którego właścicielem jest firma Magmillon. Stwarza to okazję nie tylko do zamieszkania w tej niezwykłej dzielnicy Warszawy, ale patrząc na dynamikę jej rozwoju również jedną z lepszych opcji zainwestowania kapitału.

Tagi:

czytaj także

REKLAMA
0