Czy warto kupić trudną działkę?

25 września , 2017 | Autor: Kuba Karliński

Działka idealna to taka o odpowiednio dużej powierzchni i regularnym kształcie. Łatwo na niej postawić dom, zaprojektować ogród oraz umieścić dodatkowe pomieszczenia, jak garaż czy schowek na narzędzia. Parcela o nietypowych cechach wymaga co prawda więcej zachodu podczas aranżowania, może mieć jednak wiele zalet.

Pośród działek dostępnych na rynku znajdziemy również te trudniejsze do zagospodarowania. Mogą być one nietypowo ukształtowane, małe, wąskie czy też podmokłe. „Trudne” parcele stanowią budowlane wyzwanie, ale często odpowiadają potrzebom nabywców o skromniejszym budżecie. Dlaczego?

Bardzo często działki o dogodnym położeniu, ale posiadające nietypowe cechy utrudniające ich aranżację, dostępne są w cenie niezwykle atrakcyjnej lub podlegającej znacznej negocjacji. Jeśli parcela znajduje się w świetnej lokalizacji i właściciel chce ją sprzedać niedrogo, warto rozważyć taki zakup. Niektóre niedogodności posesji można bowiem niewielkim wysiłkiem zmienić w jej atuty, a za pomocą odpowiedniego przygotowania i indywidualnego projektu uczynić swój dom naprawdę oryginalnym.

Jak zatem poradzić sobie z trudną działką?

  • działka niekształtna, trójkątna lub bardzo wąska – to pole do popisu architekta i prawdziwa szansa na projekt domu, którego nie ma nikt inny! Taki grunt będzie wymagał indywidualnego podejścia. Warto  rozważyć możliwość dokupienia fragmentu lub całej sąsiedniej działki, ewentualnie spróbować ustalić z gminą, czy istnieje możliwość wybudowania ściany bez okien w „ostrej granicy”. Takie rozwiązanie znaczenie poszerza wachlarz opcji budowy domu.
  • działka ze skarpą – to wyzwanie aranżacyjne ze względu na nierówności gruntu. Dlatego planując budowę domu na skarpie warto w przemyślany sposób wykorzystać naturalne spadki terenu. Można np. częściowo zakopać w skarpie jeden poziom budynku i stworzyć w niej przestrzeń niewymagającą dużego dostępu światła (garaż, pomieszczenie gospodarcze lub piwniczkę). Dobrym pomysłem jest  zaprojektowanie domu tak, by z wyższej strony skarpy zaplanować jedno piętro, a z drugiej dwa. Na takiej działce można również wznieść przykuwający wzrok taras na palach.
  • działka podmokła – taki grunt można przystosować do budowy domu, a przy tym zyskać pewien bonus. Wystarczy wykopać staw i założyć drenaż, który zbierze wodę z miejsca, w którym chcemy wybudować dom. Niekiedy, aby grunt nadawał się do użytkowania, przydatne jest także lekkie podwyższenie terenu. W ten sposób, poza działką gotową pod dom, zyskuje się ciekawy ogród uatrakcyjniony o oczko wodne. Na tak przygotowanym terenie sprawdzi się dom o lekkiej drewnianej konstrukcji. To oczywiście nie jest rozwiązanie dla każdego, ale jeśli spełnia potrzeby, warto je rozważyć. Taka budowa jest tańsza i szybsza niż w przypadku tradycyjnego murowanego domu.
  • działka z liniami zabudowy wynikającymi z planu – taki problem dotyczy często działek narożnych. W tym przypadku należy dowiedzieć się w gminie, jak duży budynek można postawić wewnątrz linii zabudowy. Podobnie jak w przypadku działki niekształtnej lub wąskiej, w poszerzeniu obszaru pod zabudowę pomocny będzie zakup sąsiedniej działki lub postawienie domu w „ostrej granicy”, czyli bezpośrednio przy linii, bez okien od tej strony.
  • działka z wjazdem od południa – taka działka nie jest gorsza od działki z wjazdem od północy, ale dom, który ma na niej stanąć wymaga innej aranżacji. Przede wszystkim należy znaleźć odpowiedni projekt, najlepiej uwzględniający umiejscowienie strefy tarasowej od strony południowo-zachodniej. Jeśli działka jest szeroka, to bryła budynku powinna być  przesunięta jak najdalej w tył działki, tak aby zajmowała jej północno-wschodni fragment. Główną część ogrodu warto natomiast zaplanować po stronie zachodniej.

Zakup nietypowej działki to budowlane wyzwanie, które może być opłacalne dla kieszeni. Planując nabycie parceli o nieregularnym kształcie, mniej przystępnych warunkach naturalnych czy kierunku świata, na który jest wyeksponowana, warto pamiętać o sprawdzonych trikach i rozwiązaniach budowlanych. Pozwolą  wykorzystać wszystkie atuty miejsca, być może trudniejszego do aranżacji, ale często położonego w atrakcyjnej przestrzeni. Umożliwią także zaplanowanie przemyślanego układu pomieszczeń w projekcie nowego domu. Dopasowanie zagospodarowania posesji oraz budynku do otoczenia, indywidualnego rytmu życia i preferencji domowników zapewni im najwyższy komfort użytkowy.

 

Tagi:

czytaj także

REKLAMA