Ta strona wykorzystuje pliki cookies jak każda inna strona. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce prywatności. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

Finansowanie projektów mieszkaniowych

4 stycznia , 2016 | Autor: Kuba Karliński

Skłonność banków do udzielania kredytów na projekty mieszkaniowe jest pochodną wielu czynników, m.in. sytuacji makroekonomicznej, bieżącej sytuacji w branży oraz jej perspektyw. Im większe ryzyko, tym wyższej premii oczekują za nie kredytodawcy. Jak wypadamy na tle innych europejskich krajów?

W czwartej edycji raportu „Property Index. Overview of European Residential Markets” przygotowywanego przez Deloitte, za temat przewodni obrano finansowanie nieruchomości mieszkaniowych. Eksperci tej firmy zostali zapytani jak wygląda typowe oprocentowanie oczekiwane przez banki w przypadku finansowania projektów mieszkaniowych w poszczególnych krajach. Wskazane stawki dotyczyły projektów z racjonalnym biznesplanem, przedstawionych przez firmę deweloperską o ugruntowanej pozycji. Jak można się było spodziewać, sytuacja jest dosyć mocno zróżnicowana.

oprocentowanie

Zdecydowanie najwyższych premii od pożyczonego kapitału banki oczekują od deweloperów w Rosji i Portugalii. Sytuacja ma bezpośredni związek ze złą kondycją sektora mieszkaniowego w tych krajach. Polska wypada znacznie lepiej od wcześniej wymienionych krajów. Oczekiwane oprocentowanie jest u nas także niższe niż w Irlandii, na Węgrzech i Wielkiej Brytanii. Nie możemy się jednak równać z krajami takimi jak Belgia, Austria, Niemcy, Szwecja i Holandia, gdzie koszt pozyskania kapitału na tego rodzaju inwestycje jest zdecydowanie mniejszy. Państwa te mogą pochwalić się bardzo dobrze rozwiniętymi rynkami nieruchomości, a ryzyko działalności w tym sektorze jest w nich niewielkie.

czytaj także

REKLAMA
0