Blog
Z pośrednikiem czy bez – jak kupić mieszkanie?
Z pomocą pośrednika zakup nieruchomości jest znacznie ułatwiony, a wiele formalności zostanie załatwionych za Ciebie. Taka usługa trochę jednak kosztuje i nie każdemu przypadną do gustu subiektywne propozycje agenta. Czy warto zatem skorzystać z takiej usługi?
Łatwiej, szybciej, skuteczniej?
Poszukując nieruchomości z pośrednikiem zyskujesz dostęp do bazy różnorodnych ofert mieszkań. Agentowi będzie zależało na tym, aby szybko znaleźć dla Ciebie odpowiednie lokum, ponieważ od transakcji otrzyma odpowiednią prowizję. Zatrudnienie go to bardzo wygodne rozwiązanie umożliwiające Ci przeglądanie tylko tych ogłoszeń, które odpowiadają Twoim wymaganiom, ze szczegółowymi opisami nieruchomości oraz zdjęciami, bez wychodzenia z domu. Znalazłeś wstępnie interesujące Cię lokale? Pośrednik umówi spotkania, będzie Ci także towarzyszył podczas wizyty w upatrzonych mieszkaniach, dzięki czemu na bieżąco możesz skorzystać z jego wiedzy na temat nieruchomości. Dobry doradca doskonale zna uwarunkowania rynku, czas ekspozycji mieszkania oraz zorientuje się, jak szybko właścicielowi zależy na sprzedaży. Pomoże Ci wybrać właściwe mieszkanie oraz wynegocjować korzystną cenę, ponadto, załatwi za Ciebie większość formalności związanych z procesem transakcji.
Waszą współpracę reguluje stosowna umowa. Może ona uwzględniać poszukiwanie mieszkań za pomocą kilku agentów lub mieć zapis o wyłączności pośrednika. W Polsce umowy na wyłączność są rzadko spotykane, zdecydowana większość nabywców woli szukać mieszkania za pomocą wielu kanałów. Decyduje się zatem na zatrudnienie kilku agencji nieruchomości jednocześnie. Niezależnie od tego, czy postawisz na jednego pośrednika czy paru, zadbaj o to, aby dobrze poznać osoby, z którymi będziesz współpracował. Najlepiej spotkaj się z agentem, spytaj go o doświadczenie na rynku nieruchomości oraz techniki pracy i poczytaj w internecie opinie na jego temat. Być może ktoś z Twojej rodziny lub znajomych miał do czynienia z rzetelnym doradcą ds. nieruchomości? Ich rekomendacja może znacznie ułatwić Ci wybór właściwego pośrednika. Gdy uda Ci się nawiązać współpracę ze skrupulatnie wybranym, sprawdzonym pośrednikiem, który ma na koncie konkretne sukcesy, zyskasz pewność, że transakcja dojdzie do skutku szybko.
Poszukiwanie nieruchomości z biurem to dobry pomysł zwłaszcza dla osób zapracowanych i tych, które nie czują się pewnie na trudnym rynku nieruchomości, np. kupującym pierwsze mieszkanie. Z nimi doprowadzisz zakup do skutku szybciej, poświęcisz na to mniej energii i ustrzeżesz się też wpadek, które przydarzają się mało doświadczonym laikom. Usługa ta jest jednak dodatkowym kosztem towarzyszącym nabyciu mieszkania.
Na własną rękę i taniej
Szukanie na własną rękę daje pełną dowolność. Proces odbywa się w Twoim tempie, co pozwala Ci spokojnie eksplorować rynek tak długo jak tego potrzebujesz. Masz także gwarancję obiektywizmu poszukiwań. Jeśli jednak nie jesteś pewien swoich wstępnych decyzji, ale nie chcesz korzystać z pomocy agenta, posłuż się radą znajomego z doświadczeniem zdobytym w przeciągu ostatnich kilku lat. Poszukiwania rozpocznij, gdy tylko ustalisz sobie mieszkaniowe cele. Blisko centrum, średniej wielkości, a może w tradycyjnej kamienicy? Sprawę ułatwi Ci internet oraz prasa lokalna. Powstały nawet specjalne portale, na których znajdziesz jedynie mieszkania oferowane bezpośrednio, np. Bezpośrednio.com czy Bezpośrednio.net.pl. Na innych stronach internetowych wystarczy zaznaczyć filtr „bezpośrednio”. W ten sposób szybko stworzysz własną bazę potencjalnie interesujących Cię lokali, których właściciele – podobnie jak Ty – nie korzystają z usług agencji nieruchomości. Poza tym nie będziesz musiał płacić nikomu za wsparcie w wyszukiwaniu. Kwota płacona pośrednikowi szukającemu mieszkania dla Ciebie to dosyć wysoki koszt. Kupując samodzielnie należy jednak wykazać się dużą czujnością. W zawieraniu transakcji jesteś skazany na siebie, dlatego powinieneś sprawdzić dosłownie wszystkie aspekty lokalu – księgę wieczystą, stan mieszkania, sąsiedztwo. O tym, co powinieneś przeanalizować i jakie mieszkanie będzie dla Ciebie odpowiednie przeczytasz tutaj.
Dla kogo zatem poszukiwanie mieszkania na własną rękę będzie odpowiednim rozwiązaniem? Na pewno sprawdzi się w przypadku osób oszczędnych i dysponujących dużą ilością czasu. Będzie on potrzebny na dokładne zgłębienie tematu przeszukiwania nieruchomości – w celu uniknięcia nieprzyjemnych niespodzianek – ale także po to, by znaleźć pulę odpowiednich mieszkań i obejrzeć je osobiście.
Jeśli jednak, z braku czasu lub słabej znajomości rynku nieruchomości i/lub miasta, w którym poszukujesz lokum, skorzystasz z usług pośrednika, wykaż się dużą ostrożnością i bazuj na rekomendacjach, własnej wiedzy i intuicji. Nawet poszukując mieszkania z pomocą agenta nie wyłączaj swojego zdrowego rozsądku!