Blog
Jak zagospodarować przestrzeń do pracy w domu, aby zwiększyć swoją efektywność?
Coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzkę na przedmieścia. W takiej sytuacji praca zdalna wydaje się idealnym rozwiązaniem, ponieważ tworząc własne biuro w domu, można zaoszczędzić nawet kilka godzin dziennie na dojazdach.
Każdy, kto marzył o zamieszkaniu pod miastem, na pewno analizował problemy związane z dojazdami do miejsca pracy. W idealnej sytuacji są przedstawiciele tzw. wolnych zawodów, którzy z powodzeniem mogą urządzić swoje stanowisko pracy w domu.
Na wstępie należy zaznaczyć, że popularny obecnie home office nie jest jednak rozwiązaniem, które całkowicie uwolni nas od bolączek związanych z dojazdami.
Kluczem w tym wypadku jest wybór odpowiedniej lokalizacji. Wbrew pozorom odległość 30, 40, a nawet 50 kilometrów od dużego miasta nie powinna sprawiać większych problemów, o ile w okolicy mamy dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową. Wystarczy podać przykład Warszawy, gdzie wybierając lokalizację blisko autostrad oraz tras szybkiego ruchu jesteśmy w stanie dotrzeć autem do centrum w czasie porównywalnym do dojazdów z obrzeżnych dzielnic miasta.
Wielu przedstawicieli wolnych zawodów ma jednak problem z motywowaniem siebie i efektywnym wykorzystaniem czasu na pracę, gdy w domu jest przecież tyle ciekawszych zajęć. Okazuje się, że odpowiednia aranżacja domowego gabinetu ma tu duże znaczenie. Zatem podpowiadamy, jak rozplanować przestrzeń we własnych czterech kątach, aby pracowało się w nich lepiej i wydajniej.
Po pierwsze, wybierając pomieszczenie, które docelowo stanie się domowym miejscem do pracy, warto zwrócić uwagę na jego lokalizację względem innych pokojów w mieszkaniu lub domu. Najlepiej jeśli wybierzemy miejsce z dala od ciągów komunikacyjnych, które zapewni nam ciszę i spokój w czasie pracy. Nie stawiajmy biurka między dwojgiem drzwi czy dwoma oknami, ponieważ zaburza to koncentrację. Stanowisko komputerowe powinno być zlokalizowane przodem lub bokiem do okna. Dzięki temu w monitorze komputera nie będzie odbijało się światło słoneczne, a stanowisko pracy będzie jednocześnie maksymalnie doświetlone.
Po drugie, należy zadbać o niezbędne elementy: przestronne biurko (najlepiej z szufladami), komputer, odpowiednie oświetlenie i gniazdka do podłączenia gadżetów, ale także odpowiednie zestawienie kolorów i tekstur. Dobra organizacja jest kluczem do rozpoczęcia każdego dnia pracy i skutecznego zarządzania sobą w czasie. Warto wykorzystać kosze, pudła i kolorowe organizery na dokumenty, które pomogą nam zaoszczędzić cenny czas oraz stworzyć porządek, który będziemy w stanie utrzymać. Korzystanie z wygodnego fotela biurowego ma ogromne znaczenie dla tych spędzających dużo czasu za biurkiem. Należy zwrócić uwagę, aby pomagał utrzymać właściwą postawę. Warto, aby w pomieszczeniu znajdowały się rośliny doniczkowe, które zapewnią nam więcej tlenu, a dzięki temu będziemy mogli pracować dłużej bez uczucia zmęczenia.
Bardzo ważne jest, aby blat biurka był czysty i niezagracony, co ułatwi nam rozpoczęcie pracy każdego dnia ze świeżym umysłem. Dzięki temu wszystkie plany zrealizujemy szybciej, a praca będzie przyjemniejsza. Można zaoszczędzić mnóstwo czasu, gdy wszystko jest na swoim miejscu i niczego nie trzeba szukać. Dlatego na blacie biurka powinny się znaleźć pojemniki z przegródkami na długopisy, ołówki, spinacze, zszywacz oraz notatnik i kalkulator. Na regałach warto wygospodarować osobną półkę na segregatory (koniecznie podpisane nazwą i datą).
A co jeśli nie możemy wygospodarować osobnego pokoju? Spokojnie, wystarczy trochę wolnego miejsca, np. w rogu salonu. Kącik do pracy nie musi zajmować dużo miejsca, najważniejsze aby był funkcjonalny. W miarę możliwości starajmy się, aby nie znajdował się on w sypialni, gdyż to wnętrze ma kojarzyć się z odpoczynkiem i relaksem. Jeśli jednak nie mamy innego wyjścia, oddzielmy kącik do pracy ażurowym regałem, niewielką ścianą lub parawanem. Dobrym pomysłem dla bardzo małych przestrzeni jest ukrycie kącika do pracy, czyli blatu i półek z dokumentami za drzwiami szafy. W zależności od wybranego na ten cel miejsca, zastosować możemy drzwi klasyczne (jedno lub dwuskrzydłowe) lub przesuwne, które ponadto pozwolą zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu. Dzięki temu prostemu zabiegowi możemy w zakamuflować kącik do pracy w chwilach relaksu lub podczas wizyty gości.
Aby nic nie rozpraszało uwagi w domowym miejscu pracy stawiajmy na minimalizm i stonowane kolory. W przypadku pracy analitycznej potrzeba nam przede wszystkim skupienia. Najlepsze więc będą odcienie spokojne i czyste (beże, błękity lub szarości). Ściany powinny być pomalowane jednym kolorem, a jeśli decydujemy się na łączenie barw należy trzymać się tonacji zrównoważonej, bez wyraźnej dominacji jednej barwy. Pokój do pracy artystycznej rządzi się zupełnie innymi zasadami. Tu można sobie pozwolić na nieco szaleństwa i stosowanie wyrazistych kolorów, pobudzających do twórczego działania. Aby czuć się komfortowo w pokoju do pracy, podczas jego urządzania warto szukać inspiracji oraz słuchać porad innych, ale przede wszystkim kierujmy się własnym wewnętrznym wyczuciem.