Blog
Mieszkanie pod inwestycję to nadal pewny zysk
Rekordowo niskie stopy procentowe, a co za tym idzie niekorzystne oprocentowanie lokat oferowanych przez banki, skłania inwestorów do poszukiwania bardziej opłacalnych metod pomnażania swojego kapitału. Naturalną alternatywą stają się nieruchomości, które w ostatnim czasie przeżywają swój złoty okres.
Oprocentowanie lokat na poziomie nieprzekraczającym 2 procent skutkuje tym, że wielu klientów banków wycofuje swój kapitał w poszukiwaniu bardziej rentownych inwestycji. Ci, którzy są skłonni do większego ryzyka lokują swoje środki w instrumenty finansowe, dające możliwość osiągnięcia dużej stopy zwrotu, ale też ryzyko poniesienia większych strat. Niektórzy również rzucają się na głęboką wodę i próbują swoich sił, z różnym skutkiem, na parkietach giełdowych. Inwestorzy, którzy nie mogą sobie pozwolić na utratę swoich oszczędności i zadowolą się pewnym zyskiem, jednak kilkukrotnie większym niż oprocentowanie z lokat, stawiają na zakup nieruchomości.
Inwestorzy stawiają na stolicę
To właśnie w Warszawie można najwięcej zarobić na zakupie mieszkania pod wynajem. Ceny mieszkań w stolicy należą do najwyższych, ale także stawki wynajmu są najbardziej opłacalne.
Polacy kupują mieszkania z wielu powodów, zarówno dla siebie, dla dzieci na przyszłość, lub jako zabezpieczenie na emeryturę, ale w ostatnim czasie można zauważyć większą tendencję nabywania mieszkań w celach inwestycyjnych. Standardem jest już zakup nieruchomości pod kątem wynajmu. Taka inwestycja daje możliwość stabilnego zysku na przyzwoitym poziomie przez lata. Na rynku nieruchomości występuje również zjawisko „house flippingu”, czyli zakupu mieszkania z zamiarem szybkiej sprzedaży.
Najbardziej opłacalny obecnie jest zakup kawalerki pod wynajem. Małe mieszkanie w dobrze skomunikowanym miejscu na Woli, Śródmieściu, czy Pradze może przynieść zysk przekraczający 10 procent w skali roku. Przy zakupie mieszkań dwu i trzypokojowych należy zwrócić uwagę na wiele czynników, jednymi z ważniejszych są sąsiedztwo zieleni i dostępna infrastruktura. Mieszkania z czterema pokojami rządzą się innymi prawami. Z reguły są to apartamenty o wysokim standardzie, które są wynajmowane za naprawdę duże stawki.
Poniżej zestawienia przedstawiające średnie stopy zwrotu z wynajmu mieszkań 1,2,3 i 4 pokojowych z podziałem na dzielnice Warszawy:
Stopa zwrotu z wynajmu kawalerek
Stopa zwrotu z wynajmu mieszkań 2-pokojowych
Stopa zwrotu z wynajmu mieszkań 3-pokojowych
Stopa zwrotu z wynajmu mieszkań 4-pokojowych
Opracowanie: firma Magmillon
Wybór odpowiedniego mieszkania oraz lokalizacji decyduje o stopie zwrotu, jaki możemy uzyskać z wynajmu. Warto przeanalizować wszystkie czynniki oraz zasięgnąć porad ekspertów. Już w poniedziałek, 10 października, o godzinie 19.30 odbędzie się specjalny webinar poświęcony zagadnieniom związanym z wyborem odpowiedniej lokalizacji dla mieszkań pod inwestycję. Spotkanie poprowadzi Kuba Karliński, ekspert specjalizujący się w wyszukiwaniu nieruchomości o największym potencjale inwestycyjnym.