Blog
Nie milkną kontrowersje wokół zasad obrotu ziemią rolną
Obowiązujące przepisy miały na celu zapobiec spekulacyjnemu wykupywaniu nieruchomości rolnych. Pytanie, czy nałożone ograniczenia nie posuwają się jednak zbyt daleko. Wątpliwości w tej sprawie ma także Rzecznik Praw Obywatelski.
W piśmie procesowym wysłanym w sierpniu do Trybunału Konstytucyjnego Rzecznik wniósł o zbadanie zaskarżonych przepisów z konstytucyjnymi gwarancjami ochrony własności, ochrony dziedziczenia oraz wolności wyboru miejsca zamieszkania i pobytu.
RPO zwrócił przede wszystkim uwagę na niekonstytucyjność przepisów wprowadzających:
- ograniczenia podmiotowe w nabywaniu nieruchomości rolnych,
- obowiązek osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego,
- konieczność osiedlenia się jako warunku pozwalającego na uzyskanie zezwolenia na nabycie nieruchomości rolnej,
- a także nieokreślenie przesłanek pierwokupu i wykupu nieruchomości przez państwo w niektórych przypadkach związanych ze zmianą właściciela.
W ocenie Rzecznika wymienione regulacje stanowią nieproporcjonalne ograniczenie prawa własności, wolności majątkowej i gospodarczej, zagwarantowanych w Konstytucji.
Pierwszy wniosek dotyczył problemu zachowania przez ustawodawcę standardów tworzenia prawa w demokratycznym państwie prawnym. Tak więc nie jest wykluczone, iż przepisy regulujące kwestie obrotu ziemią rolną będą jeszcze ewoluować.
Tymczasem dla osób zamierzających szybko zbudować swój wymarzony dom najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie kupno działki budowlanej. Szybkie odsianie pozostałych ofert gruntów umożliwią wyszukiwarki ogólnopolskich serwisów ogłoszeniowych, czy też agencji nieruchomości. Możemy korzystać także z wyspecjalizowanych serwisów oferujących grunty tylko w ściśle określonej lokalizacji. W każdym z wymienionych przypadków możemy bowiem już na starcie zawęzić wyświetlane propozycje do konkretnego typu/rodzaju działki.