Ta strona wykorzystuje pliki cookies jak każda inna strona. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce prywatności. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

Nie tylko cena i lokalizacja. Jak Polak kupuje mieszkanie?

12 października , 2015 | Autor: Kuba Karliński

Czym się kierujemy przy kupnie mieszkania? Najczęściej ceną i lokalizacją, ale już nie tylko. Na co zwracają uwagę klienci, gdy szukają mieszkania? Co oferują deweloperzy, żeby przyciągnąć ich do siebie?

Ostatnie półrocze na rynku nieruchomości było rekordowe od 2008 roku. Deweloperzy rozpoczęli w tym czasie budowę 34 tys. mieszkań – o 4 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2008 roku. To dane z raportu przygotowanego przez Lion’s Bank. Rynek ruszył ostro do przodu. Czym to skutkuje?

Ekologia i oszczędność

Ten inwestycyjny optymizm powoduje, że klienci mają większy wybór mieszkań, a deweloperzy prześcigają się w pomysłach, którymi chcą zwabić do siebie potencjalnych mieszkańców.

Firmy oferują mieszkania w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych, z którego Polacy chętnie korzystają. Ale konkurencja jest duża. Dobra cena i ciekawa lokalizacja przestają wystarczać. By przyciągnąć klientów, należy zaproponować coś więcejmówi Tomasz Wilczek, dyrektor generalny RED Real Estate Development, firmy deweloperskiej, która inwestuje w Polsce w kilka różnych segmentów rynku, od popularnego po premium.

Statystyczny Polak najczęściej kupuje mieszkanie o powierzchni od 51 do 60 mkw. i kieruje się przy tym ceną i lokalizacją – tak wynika z raportu przygotowanego przez TNS dla serwisu OtoDom – ale już nie tylko. Dzisiaj bierze pod uwagę dużo więcej czynników, w tym:

  • Liczbę pokoi
  • Dogodną komunikację
  • Balkon/taras
  • Opinię o deweloperze lub inwestycji
  • Bliskość sklepów, urzędów itp.
  • Położenie okien (północ, południe itp.)

Z badania preferencji zakupowych wynika więc, że niemałe znaczenie ma reputacja dewelopera, a także dodatkowa oferta. RED Real Estate Development jest tego świadomy – podobnie jak zdaje sobie sprawę ze zmieniających się potrzeb klientów.

Obecnie firma realizuje mieszkania w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu. Dla każdej inwestycji znajduje atrakcyjną lokalizację – najważniejszy jest przy tym komfort mieszkańców i dobra komunikacja miejska. Dba także o wysoki standard budowy. Inwestycje RED Real Estate Development to przykład na to, że oferta deweloperów może różnić się w zależności od miasta oraz rodzaju inwestycji.

Na zlokalizowanym na warszawskim Ursusie osiedlu Alpha Park mieszkańcy mogą kupić wykończone mieszkanie w ramach programu MdM. Inwestor zadbał też o dobre zagospodarowanie przestrzeni wspólnych, a dla wygody mieszkańców powstały ponadprzeciętnie duże balkony oraz tarasy. To nie wszystko.

Osiedle Alpha Park jest przyjazne dla środowiska. Wykorzystujemy na przykład panele fotowoltaiczne i zbieramy wodę deszczową, którą następnie zostaje wykorzystana do podlewania zieleni. Dzięki temu osiedle jest nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne, mieszkańcy zapłacą mniejszy czynszmówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży Alpha Park.

Wykończenie w cenie

Innym przykładem będzie osiedle Red Park na poznańskim Dębcu. Wybrane mieszkania są tu oferowane z wykończeniem gratis. Łatwo to przełożyć na konkretne oszczędności. Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim kosztuje średnio 1000 zł za metr kwadratowy, czyli na kilkudziesięciu metrach oszczędzimy kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Przy tym nasi przyszli mieszkańcy mają do wyboru kilka pakietów wykończenia pod klucz, a po zakończeniu prac od razu wprowadzają się do gotowego mieszkania. To duża oszczędność i wygodamówi Roma Peczyńska, marketing manager Red Park. Oszczędzone środki możemy wydać na meble i wyposażenie mieszkania, a nawet samochód.

Nieco inaczej wygląda propozycja Nowej Papierni. To miniosiedle loftowe powstało na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. RED Real Estate Development zrealizował tutaj lofty i wysokie mieszkania New Line w industrialnym klimacie, a obecnie przymierza się do kolejnego etapu inwestycji. Same lofty i mieszkania stanowią wyjątek na rynku nieruchomości, ale Nowa Papiernia na tym nie poprzestała.

Zapewniamy pomoc architekta wnętrz podczas planowania aranżacji wnętrz, a także wiele nietypowych materiałów wykończeniowych. Przygotowujemy również specjalne akcje promocyjne, np. oferujemy w pełni wykończone mieszkanie w cenie deweloperskiej lub designerskie meble do loftu gratismówi Ewa Piechota, marketing manager Nowej Papierni.

Rozwój rynku nieruchomości, rządowe programy dofinansowania mieszkań oraz konkurencyjne ceny wymusiły na deweloperach zabieganie o klienta nietypowymi sposobami. Sami klienci lepiej orientują się na mieszkaniowym rynku. Stali się bardziej świadomi i wymagający.

To dla firm większe niż dotychczas wyzwanie. Deweloperzy powinni budować mieszkania o wysokim standardzie, a także przygotowywać najlepszą ofertę. Klient tylko na tym skorzysta – mówi Tomasz Wilczek.

czytaj także

REKLAMA
0