Ta strona wykorzystuje pliki cookies jak każda inna strona. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce prywatności. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

Po targach Expo Real 2018

12 października , 2018 | Autor: Kuba Karliński

Właśnie zakończyło się Expo Real 2018 – jedna z największych imprez targowych branży nieruchomości na świecie. Kilka refleksji na gorąco po tej fascynującej imprezie, w czasie której pieszo przeszedłem ok. 40 kilometrów w ciągu  3 dni:

Jak w ulu – wielki ruch na międzynarodowym rynku nieruchomości

W tym roku Monachium przyciągnęło ponad 2000 wystawców z 41 krajów i blisko 45000 uczestników, którzy przez 3 dni spotykali się, wymieniali się doświadczeniami, negocjowali, szukali partnerów do nowych projektów i kształtowali rynek nieruchomości. Wśród uczestników prym wiedli inwestorzy, deweloperzy, bankowcy, prawnicy, brokerzy, wykonawcy, przedsiębiorcy i samorządowcy.

Przez lata Expo Real wyrosło nie tylko na wiodącą imprezę branży nieruchomości dla rynku w Niemczech – niemieckich firm i samorządów oraz uczestników było najwięcej – ale także dla Europy. Wielu liderów branży nieruchomości w Polsce (oraz wielu innych krajach) łatwiej spotkać w Monachium niż w macierzystych miastach, gdzie – zabiegani – nie mają czasu. Na Expo Real wielu z nich także nie ma czasu, ponieważ rytm wybijają spotkania zaplanowane w kalendarzu co 30 minut. Nawiązane lub pogłębione na targach relacje można potem kontynuować e-mailowo lub telefonicznie, trudno jednak przecenić rolę spotkań osobistych. To one decydują o randze imprezy.

Rosnąca z roku na rok frekwencja na targach świadczy o sile i dynamice europejskiego i światowego rynku nieruchomości, który mimo lokalnej zadyszki na niektórych ważnych rynkach dalej notuje wzrosty. To pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. Zaskoczeniem był dla mnie brak wystawców z Włoch, a także jeszcze większa niż przed rokiem obecność oraz aktywność wystawców oraz uczestników z Polski – nie tylko na polskich stoiskach.

Świetne źródło inspiracji i pomysłów

Imprezy targowe to świetne pole do poszukiwania inspiracji i pomysłów do rozwijania swojego biznesu i kreowania nowych projektów. W miarę swoich możliwości warto z tego korzystać. Nie każdy musi jechać na Expo Real, (co polecam). Natomiast każdemu inwestorowi gorąco sugeruję, żeby co jakiś czas oderwał się od codziennej gonitwy za krótkoterminowymi priorytetami i spojrzał szerzej na swój biznes, branżę i jej otoczenie.

Targi oraz konferencje branżowe są świetną okazją do tego, żeby zobaczyć, co ciekawego robią inni i jakie trendy wpływają na rynek. W tym roku na Expo Real bardzo dużo mówiło się o rozwiązaniach ekologicznych i efektywnych energetycznie, szczególnie w kontekście taniego budownictwa mieszkaniowego dostępnego dla szerokich mas ludności, których nie stać na, wciąż drogie, mieszkania i domy. Widoczni byli również przedstawiciele startupów i „aniołowie” promujący nowe technologie w projektowaniu i budownictwie, a także eksploatacji budynków. Coraz większym wyzwaniem Europy jest starzejące się społeczeństwo i tej tematyki również nie mogło zabraknąć.

Laserowa koncentracja vs. oczy dookoła głowy

W czasie Expo Real do dyspozycji uczestników w 6 halach targowych było kilkaset stoisk, zorganizowano kilkadziesiąt imprez – konferencji, dyskusji panelowych, prezentacji, koktajli i degustacji. Tematyka tych wydarzeń obejmowała pełne spektrum tematów ważnych dla branży i momentami trudno było się zdecydować, dokąd pójść.

Co zrobić, jz kim porozmawiać w danym momencie, jak zaplanować czas? Jeśli mamy problem z ustaleniem priorytetów, poświęćmy więcej czasu na przygotowanie się do targów z wyprzedzeniem. Ustalmy to, co jest najważniejsze i najbardziej interesujące dla nas, a także przygotujmy swój plan na targi lub konferencję. Zdecydowanie więcej z niej skorzystamy.

Warto także być otwartym na inspiracje i sugestie oraz ciekawe rozmowy, które niespodziewanie mogą otworzyć nam oczy i podpowiedzieć rozwiązania, o których nawet byśmy nie pomyśleli. Podpatrując i pytając bardziej doświadczonych praktyków – a takich na imprezach branżowych zwykle nie brakuje – można znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania. Warto skorzystać z dobrodziejstwa rozmowy z wieloma jednocześnie.

Bądźmy otwarci, ciekawi i dawajmy dużo wartości innym

Jak odnaleźć się na takiej ogromnej imprezie targowej jak Expo Real? Jeśli to dla nas nowość, zastosujmy zasady uniwersalne, które działają w każdej sytuacji. Przede wszystkim bądźmy otwarci na nowe, cokolwiek to będzie. Pobudźmy w sobie ciekawość, jaką mają dzieci w wieku przedszkolnym, obserwujmy, zadawajmy pytania i czerpmy jak najwięcej z tego, co dzieje się dookoła.

Dawajmy także dużo wartości innym. Zadawajmy pytania otwarte, ale także dzielmy się naszymi doświadczeniami i przemyśleniami w dyskusjach. Starajmy się pomóc osobom, które spotkamy i jeśli włożymy w to maksimum energii, to ta energia powróci do nas w postaci pomysłów i kontaktów, których szukamy.

Więc na jakie targi lub konferencję branżową wybierasz się w najbliższym czasie?

Na moim Instagramie znajdziecie kilka zdjęć z wydarzenia. Zapraszam! www.instagram.com/kubakarlinski/

Tagi:

czytaj także

REKLAMA
0