Ta strona wykorzystuje pliki cookies jak każda inna strona. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce prywatności. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

Inwestorium #023: O inflacji, pieniądzach i sytuacji młodych artystów – Stanisław Kluza

5 grudnia , 2021 | Autor: Kuba Karliński

Stanisław Kluza jest absolwentem i pracownikiem naukowym Szkoły Głównej Handlowej. Specjalizuje się w modelowaniu zjawisk ekonomicznych.

W czasie studiów działał w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Nauk Ekonomicznych i Handlowych AIESEC oraz kołach naukowych. Kolejne doświadczenia zawodowe zbierał w sektorze prywatnym – w międzynarodowych korporacjach, a następnie w administracji publicznej.

W pierwszej fazie transformacji ustrojowej w Polsce pracował w firmie Unilever, a potem w konsultingu w obszarze badań i analiz w firmie doradczej McKinsey & Company. Jako stypendysta Fulbrighta przez rok studiował na 2 uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych. Po powrocie do Polski uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych i podjął pracę Analityka, a następnie Głównego Ekonomisty w Banku Gospodarki Żywnościowej.

W 2006 r. pełnił funkcję Wiceministra Finansów, a także Ministra Finansów. W latach 2006-2011 pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego i budował zintegrowany nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce. Był jednym z architektów ochronienia polskiego sektora finansowego przed skutkami globalnego kryzysu finansowego. Jego mottem było “stabilność finansowa jest dobrem publicznym”. W latach 2016-2017 kierował Bankiem Ochrony Środowiska.

Aktualnie Stanisław prowadzi badania naukowe oraz zajęcia ze studentami SGH. Założył także Instytut Debaty Eksperckiej i Analiz – Quant Tank, którego misją jest edukowanie i dostarczanie rzetelnych analiz dla debaty na ważne tematy w sferze publicznej. Jest również fundatorem Fundacji Sztuki Współczesnej Paleta, która wspiera młodych artystów w rozwoju i szlifowaniu talentu.

To jest druga część naszej rozmowy, w której rozmawiam ze Stanisławem o inflacji, pieniądzach, a także o zbieraniu doświadczenia i celebrowaniu sukcesów. Dyskutujemy także o sytuacji młodych artystów i Fundacji Sztuki Współczesnej Paleta.

Linki:

O czym usłyszysz w tym odcinku podcastu?

00:02:09

O zbieraniu doświadczenia i celebrowaniu sukcesów

00:04:47

O inflacji

00:19:08

Jak minimalizować negatywne skutki inflacji

00:25:38

O pieniądzach

00:27:25

O sytuacji młodych artystów i Fundacji Sztuki Współczesnej Paleta

00:32:17

O radach dla samego siebie 20 lat wcześniej

00:34:26

Gdzie można znaleźć Stanisława Kluzę

Podcast do poczytania


 

Te odcinki mogą też cię zainteresować

Posłuchaj także

0