Stanisław Kluza – o pozytywnym podejściu, planowaniu i oknach możliwości, nadzorze nad rynkiem finansowym – podcast Inwestorium #018

31 października , 2021 | Autor: Kuba Karliński

Stanisław Kluza jest absolwentem i pracownikiem naukowym Szkoły Głównej Handlowej. Specjalizuje się w modelowaniu zjawisk ekonomicznych.

W czasie studiów działał w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Nauk Ekonomicznych i Handlowych AIESEC oraz kołach naukowych. Kolejne doświadczenia zawodowe zbierał w sektorze prywatnym – w międzynarodowych korporacjach, a następnie w administracji publicznej.

W pierwszej fazie transformacji ustrojowej w Polsce pracował w firmie Unilever, a potem w konsultingu w obszarze badań i analiz w firmie doradczej McKinsey & Company. Jako stypendysta Fulbrighta przez rok studiował na 2 uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych. Po powrocie do Polski uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych i podjął pracę Analityka, a następnie Głównego Ekonomisty w Banku Gospodarki Żywnościowej.

W 2006 r. pełnił funkcję Wiceministra Finansów, a także Ministra Finansów. W latach 2006-2011 pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego i budował zintegrowany nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce. Był jednym z architektów ochronienia polskiego sektora finansowego przed skutkami globalnego kryzysu finansowego. Jego mottem było „stabilność finansowa jest dobrem publicznym”. W latach 2016-2017 kierował Bankiem Ochrony Środowiska.

Aktualnie Stanisław prowadzi badania naukowe oraz zajęcia ze studentami SGH. Założył także Instytut Debaty Eksperckiej i Analiz – Quant Tank, którego misją jest edukowanie i dostarczanie rzetelnych analiz dla debaty na ważne tematy w sferze publicznej. Jest również fundatorem Fundacji Sztuki Współczesnej Paleta, która wspiera młodych artystów w rozwoju i szlifowaniu talentu.

 

To jest pierwsza część naszej rozmowy, w której poznacie historię mojego gościa. Rozmawiam ze Stanisławem o planowaniu i oknach możliwości, nadzorze nad rynkiem finansowym, kapitale ludzkim i społecznym w gospodarce XXI w. Dyskutujemy także o pozytywnym podejściu i analityce w debacie publicznej.

 

Linki:

O czym usłyszysz w tym odcinku podcastu?

00:02:14

Kim jest Stanisław Kluza

00:09:59

O pracy w administracji i finansach publicznych

00:11:24

O planowaniu i oknach możliwości

00:17:37

O nadzorze nad rynkiem finansowym

00:27:19

O kapitale ludzkim i społecznym w gospodarce XXI w.

00:31:00

O jakości życia, mobilności i wykorzystywaniu szans

00:37:08

O pozytywnym podejściu i analityce w debacie publicznej

00:42:21

Gdzie można znaleźć Stanisława Kluzę

Te odcinki mogą też cię zainteresować

Posłuchaj także