Ta strona wykorzystuje pliki cookies jak każda inna strona. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce prywatności. Wchodząc na stronę wyrażasz na nie zgodę według ustawień Twojej przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić, a jeśli tego nie zrobisz przeglądanie strony nastąpi z wykorzystaniem tych plików.

Poznaj drugą stronę Warszawy

8 listopada , 2016 | Autor: Kuba Karliński

Dla wielu mieszkańców lewobrzeżnej części stolicy prawa część miasta wciąż pozostaje tą gorszą stroną. Opinia taka nie wzięła się znikąd, przez lata skutecznie zniechęcając do lepszego poznania tych terenów. Słaba znajomość wad i zalet prawobrzeżnej Warszawy sprawia, iż stereotypy utrwalają się. Czas jednak nie stoi w miejscu i rozwój dzielnic po prawej stronie zdecydowanie przyspieszył. Warto wybrać się na drugi brzeg Wisły i samodzielnie wyrobić sobie pogląd co do aktualnej kondycji tego obszaru miasta.

Obszarem szczególnie godnym uwagi jest bez wątpienia Praga Północ. Ta część miasta nie uległa tak dużym zniszczeniom podczas II wojny światowej jak lewobrzeżna Warszawa. Stąd też można spotkać tu klimatyczną przedwojenną zabudowę. Niestety kolejne dziesięciolecia nie były już tak łaskawe dla tej dzielnicy. Jej niedoinwestowanie stawało się coraz bardziej widoczne, przekładając się na opinię dzielnicy zaniedbanej i niebezpiecznej. Dopiero w ostatnich latach Praga Północ zaczęła przeżywać renesans. Jak zwykle w tego rodzaju przypadkach forpocztę stanowili artyści i podróżnicy szukający mniej utartych szlaków. Za nimi pojawili się pierwsi odważni deweloperzy dostrzegający potencjał drzemiący w tej części miasta. Co ważne, ze względu na fakt, iż na terenach tych nie brakuje okazji do rewitalizacji, nowe inwestycje nie zaburzają charakteru dzielnicy, ale spójnie ją uzupełniają. To właśnie tutaj powstaje jeden z bardziej oryginalnych kwartałów miasta – wielofunkcyjne Centrum Praskie Koneser. Planowana jest także rewitalizacja fabryki Pollena przy ul. Szwedzkiej. W jej ramach powstanie wielofunkcyjny kompleks (część handlowo-usługowa na bazie historycznych budynków i część mieszkalna w nowopowstałych budynkach). Ale jest i miejsce dla mniejszych projektów. Dobrym przykładem jest inwestycja firmy Magmillon, która odrestaurowuje zabytkową kamienicę przy ul. Brzeskiej 18.

Kamienica Menachema Rotlewiego, nazywana także „Kamienicą Rybaka”, idealnie wpisuje się w zmiany, jakie przechodzi obecnie cała dzielnica. Dołożyliśmy szczególnych starań w ten projekt, tak aby kamienica została pieczołowicie odrestaurowana i zachowała swój późno-secesyjny styl. Doceniają to nasi klienci, którzy jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych zarezerwowali większość lokali na Brzeskiej 18.

Na Pradze Północ rozwój widoczny jest nie tylko w sferze materialnej. Coraz więcej dzieje się w obszarze kultury, czy sferze społecznej. Jedno z licznych wydarzeń można zresztą potraktować jako dobry pretekst do odwiedzenia dzielnicy. Także w najbliższym czasie nie będzie problemu z ich znalezieniem. Już w dniach 5 i 6 listopada w Parku Praskim odbędzie się jesienny zlot food trucków. Z kolei w Święto Niepodległości swoje 95. urodziny będzie obchodziła  ulica 11 Listopada. Z tej  okazji odbędzie się piknik, występy teatrów, koncerty, projekcja filmu, itd.

Tagi:

czytaj także

REKLAMA
0